Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
PREHITRI OFF (1018 bralcev)
Četrtek, 10. 11. 2011
Nejc M.



...na severu Kosova v streljanju ubit Srb, druga dva ranjena...
...Grčija dobila novega premiera ...
… Italija rešuje politično krizo...
...nov napad na egiptovski plinovod na Sinaju...
...poslanec Zaresa Pavel Gantar predlaga uvrstitev omiljenega predloga interventnega zakona na izredno sejo državnega zbora...

OFF NAPOVEDNIK

Odprta spletna videoteka Youtube zna biti kljub vsej vsebinskih pestrosti in zabavljaškem potencialu, ki ga nudi, tudi težava. Pa ne le v primeru, ko nas na spletu objavljeni posnetek lahko spravi v ta ali oni neroden položaj in zadrego, moč in razsežnost Youtuba so pri svojem preiskovalnem delu začeli vse bolj izkoriščati tudi represivni organi.

Belgijski varuhi javnega in reda in nereda so tako s pomočjo posnetka, objavljenega na internetu, ujeli dirkača, ki se je skozi gnečo na avtocesti na severu države prebijal s kar 293 kilometri na uro. Prehitri voznik se je pravzaprav zašil sam. Željan pozornosti in prijateljskih pohval na račun svoje hrabrosti se je namreč pri svojem hitrostnem podvigu snemal, da pa bi arhivsko gradivo obogatil še s trdnimi dokazi, je v času največje hitrosti ponosno posnel še števec.

Lastnik prestižnega astona martina belgijskim policistom očitno res ni hotel povzročiti preveč dela, saj jim je pomagal tudi pri razkrivanju svoje identitete oziroma identitete svojega avtomobila. Na posnetku ga namreč detajlno opisuje in na pretege hvali, policija pa je prav na podlagi tega samoopisa ob pomoči še nekaterih posnetkov soudeleženih v prometu voznika identificirala.

Po belgijski zakonodaji lahko voznika sodno preganjajo na podlagi posnetka. Belgijskemu dirkaču tako grozi 2750 evrov kazni, izguba vozniškega dovoljenja in odvzem vozila, vrednega skoraj 200.000 evrov. A verjetno se na vse te številke požvižga – edina cifra, ki šteje, je tista, ki prešteva število ogledov njegovega divjega dirkanja.

Vi pa berete ne prehitri, nekaznovani in – zajebi Youtube – na www.radiostudent.si objavljeni OFF program Radia Študent.

OFF PROGRAM

V predmestju Kosovske Mitrovice na severu Kosova je sinoči prišlo do streljanja, v katerem je umrl kosovski Srb, še dve osebi, obe srbske narodnosti, pa sta ranjeni. Podrobnosti o incidentu, v katerega so bili vpleteni tako Srbi kot Albanci, za zdaj niso znane, po navedbah kosovske policije za območje Kosovske Mitrovice pa naj bi do streljanja prišlo, potem ko je v pretepu med Srbi in Albanci posredovala policija. Po navedbah kosovske policije niso streljali sodelujoči v pretepu, temveč nekdo drug. Predsednik občine Kosovska Mitrovica Krstimir Pantić je prepričan, da za dogodkom ob mednarodnem zaledju stojijo pripadniki kosovske paravojaške enote Rosu. Kosovska vlada je dogodek ostro obsodila, srbski minister za Kosovo Goran Bogdanović pa je od pripadnikov misije Evrope unije na Kosovu, Eulex, zahteval, da prevzamejo preiskavo dogodka, ki ga je sicer označil za teroristično dejanje. Na severu Kosova, kot je znano, že dlje časa vlada napetost, ki izvira iz srbskega nasprotovanja poskusom kosovskih oblasti, da bi prevzele nadzor na mejnimi prehodi s Srbijo.

Grčija je po maratonskih, štiridnevnih pogajanjih dobila novega predsednika vlade. To je postal nekdanji podpredsednik Evropske centralne banke Lukas Papademos, ki je bil v igri za premiersko mesto že ob izbruhu grške politične krize ob koncu minulega tedna, njegovo ime pa je ponovno postalo aktualno, potem ko se opozicijska desno usmerjena stranka Laos ni strinjala z imenovanjem predsednika parlamenta in nekdanjega pravosodnega ministra Filiposa Pecalinkosa. Papademos bo prehodno vlado, v kateri bosta poleg do sedaj vladajočih socialistov sodelovali še opozicijski stranki Novi Demokracija in že omenjeni Laos, vodil do predčasnih parlamentarnih volitev 19. februarja. Papademos si sicer prizadeva za daljši mandat začasne vlade, zato se utegne njegovo vladanje še podaljšati. O aktualnem dogajanju v Grčiji smo govorili z novinarko grške javne radiotelevizije Ivano Đorđević:



Potem ko je italijanska vlada v parlamentu izgubila absolutno večino in je premier Silvio Berlusconi napovedal odstop, se s politično krizo vse bolj sooča tudi Italija. Predsednik Giorgio Napolitano se je ob nastali situaciji zavzel za hitro ukrepanje, s katerim bi si Italija še lahko povrnila zaupanje mednarodne politike v svoje finance. Hitro ukrepanje pa utegne zavleči prav Berlusconi, ki je napovedal, da bo odstopil šele po tem, ko bo parlament potrdil zakon o stabilnosti, ki predvideva nujne varčevalne ukrepe za Italijo, kar pa se utegne zgoditi šele konec meseca. Napolitano je sicer napovedal, da bo Italija po Berlusconijevem odhodu dobila ali novo vlado ali predčasne volitve. Vodje poslanskih skupin so se ob tem dogovorili, da bosta oba domova italijanskega parlamenta zakon o stabilnosti, ki naj bi bil zaradi vse slabšega položaja italijanskih javnih financ nujen, sprejela najkasneje do ponedeljka.

Izraelsko vrhovno sodišče je potrdilo razsodbo prvostopenjskega sodišča, ki je nekdanjega izraelskega predsednika Mošeja Kacava zaradi posilstva in spolnega napada obsodilo na sedemletno zaporno kazen. Vrhovno sodišče je razsodilo, da ni nobenega dvoma, da je Kacav zagrešil posilstvo in tako njegovo pritožbo na prvostopenjsko razsodbo zavrnilo. Razsodba vrhovnega sodišča pa pomeni tudi, da bo moral Kacav v zapor, saj je prvostopenjsko sodišče prestajanje zaporne kazni zanj odložilo do razsodbe vrhovnega sodišča. Nekdanji predsednik Izraela sicer še naprej vztraja, da je do spolnega odnosa prišlo s privolitvijo domnevne žrtve, in ponavlja, da je žrtev medijske zarote.

Na egiptovskem polotoku Sinaj je prišlo do novega napada na plinovod. Neznanci so na ločenih mestih plinovoda sprožili eksploziji in ga močno poškodovali. Plinovod so morali začasno zapreti, Jordaniji in Izraelu pa začasno ustaviti dobavo plina. Gre za že sedmi napad na egiptovski plinovod po padcu režima Hosnija Mubaraka. Oblasti osumljencev za tokratni napad še nimajo, za pretekle pa so okrivile Al Kaido in z njo povezane aktiviste, ki naj bi izkoristili manjše število policijskih enot na Sinaju po Mubarakovem padcu in okrepili svojo aktivnost. Plinovod so sicer obnovili šele pred mesecem dni, potem ko so uspeli sanirati posledice zadnje eksplozije.

V rudniku v pokrajini Yunnan na jugozahodu Kitajske se je zgodila nesreča, po kateri je pod zemljo ostalo ujetih 43 rudarjev. Vzrok nesreče še ni znan, po nekaterih navedbah pa naj bi v rudniku odjeknila eksplozija plina. Kitajski rudniki veljajo za ene najnevarnejših, čeprav so v zadnjem desetletju z zaprtjem številnih ilegalnih rudnikov število smrtnih žrtev uspeli zmanjšati. V zadnji nesreči pretekli teden je v rudniku v pokrajini Henan umrlo 8 redarjev, 52 pa so jih uspeli rešiti.

Gibanje 15. oktober
pred ljubljansko Bojzo še naprej opozarja na zmotnosti kapitalističnega sistema. Pol ure pred pričetkom OFF-a so se z delavnico, imenovano „Reexport dolgov v Ameriko ali ohranimo Evropo„, začele današnje aktivnosti, ki se bodo ob 16. uri nadaljevale s skupščino skupine za direktno socialno delo in skupno zagovorništvo, ob 17. uri pa se bodo v okviru posebne delavnice začele priprave na obmesečni shod ob prvem mesecu gibanja 15o. Ob 18. uri bo sledila redna skupščina, dve uri kasneje pa delavnica o blokadi fakultet. V podporo gibanju 15o bo ob 18. uri v klubu Gromka Delavsko-punkerska univerza organizirala predavanje z naslovom Financializacija. Več o predavanju pa Sašo Furlan, član programskega odbora Delavsko-pankerske univerze.




Poslanec Zaresa Pavel Gantar je kolegiju predsednika državnega zbora predlagal, da na novembrsko parlamentarno izredno sejo uvrsti njegov omiljeni predlog interventnega zakona. Kot je znano, Gantarjeva modifikacija vladnega predloga zakona odpravlja zamrznitev napredovanj javnih uslužbencev v višji plačilni razred, s čimer prihranek na račun javnega sektorja zmanjšuje s predvidenih 300 na 220 milijonov evrov. Gantarjev predlog ima podporo večine parlamentarnih strank in tudi tistih, ki utegnejo parlament sestavljati v prihodnje, ne pa tudi obeh reprezentativnih skupin sindikatov javnega sektorja. Medtem ko Konfederacija sindikatov javnega sektorja, ki jo vodi Branimir Štrukelj, Gantarjev interventni zakon podpira, pa mu pogajalska skupina, ki jo vodi Dušan Miščević, nasprotuje. Gantar je odločen. Če soglasja med sindikatoma ne bo, potem z zakonom v takšni obliki ne bo trmoglavil.



Z Gantarjevo omilitvijo interventnega zakona ni povsem zadovoljna niti vlada, saj naj bi bil prihranek brez zamrznitev napredovanj domnevno preskromen za vzdržnost javnih financ. Gantar upa, da mu bo vlada prisluhnila, saj bo njen predlog težko dobil podporo med socialnimi partnerji in političnimi strankami, prihranek 220 milijonov pa je v tem primeru boljši kot nič milijonov. Kljub temu je odhajajoči vladni ansambel Boruta Pahorja po današnji redni seji vlade poslance pozval, naj sprejmejo njene interventne rešitve oziroma naj predlagajo manjše popravke.

Decembrske predčasne parlamentarne volitve bodo s posebnim projektom spremljali tudi na Študentski organizaciji Univerze v Ljubljani. Več o Večernih soočenjih, ki jih bodo pred volitvami prirejali, in njihovem namenu pa vodja projekta in pomočnik direktorice Študentske organizacije Univerze v Ljubljani Luka Džekić:



OFF je pripravil Nejc Marcen.



Komentarji
komentiraj >>