Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Drugi je prav tako pomemben kot prvi (876 bralcev)
Ponedeljek, 5. 12. 2011
igorp



... rezultati volitev od tu in tam ...

... še ena konferenca o Afganistanu ...

... Lars von Trier - tretjič ...

... ženska sestava novega parlamenta ...

PRVI OB 7:05

... novičarsko jutro bomo pričeli z rezultati volitev v Sloveniji...


... nadaljevali z rezultati volitev na Hrvaškem ...

... in zaključili z rezultati volitev v Ruski federaciji ...



Pa pričnimo v domačih logih, kjer so potekale predčasne parlamentarne volitve. Na volitvah je nekoliko presenetljivo zmagala lista Zorana Jankoviča, ki je ob 28 sedežih za poslanska mesta prehitela Janševo Slovensko demokratsko stranko. Vodilnemu dvojcu je z 10 odstotki glasov sledila do sedaj največja parlamentarna stranka socialni demokrati. Z osmimi odstotki sledi Lista Gregorja Viranta, v parlament pa se je uspelo uvrstiti še Slovenski ljudski stranki, Demokratični stranki upokojencev in Novi Sloveniji, ki se po štirih letih vrača v poslanske klopi. Iz parlamenta so izpadle stranke LDS, Zares in Jelinčičevi nacionalisti.

V sosednji Hrvaški do presenečenj ni prišlo. Pričakovano je slavila kukuriku koalicija štirih strank na čelu s Socialnimi demokrati, ki so v 151 članskem saboru prejeli 77 poslanskih mest. 40 poslancev bo iz vrst HDZ-ja, ki je imel še pred štirimi leti 66 poslanskih mest. V Sabor je uspelo priti še naslednjim strankam: Hrvaški demokratski zvezi Slavonije in Baranje, Hrvaški laburisti, Hrvaška kmečka stranka, neodvisna lista Ivana Gubišića, Hrvaška stranka prava ter Blok upokojencev.

Udarec, a ne usoden, je doletel Enotno Rusijo, največja ruska parlamentarna stranka je namreč na parlamentarnih volitvah včeraj izgubil absolutno večino v ruskem parlamentu. Če je še leta 2007 Enotna Rusija prejela 64 odstotkov glasov, jih je včeraj 50. Volitve so spremljale tudi številne kršitve. Edina ruska neodvisna organizacija za nadzor volitev, Golos, je prejel več kot 5300 pritožb. Na drugo mesto so se uvrstili komunisti s slabimi 20 odstotki glasov, sledi Pravična Rusija s 13 in skrajna nacionalna Liberalna demokratična stranka z 12 odstotki.



DRUGI OB 8:05

... ostri varčevalni ukrepi v Italiji ...


... V Mariboru odprtje Slovenskega kongresa prostovoljstva ...


... Melanholija Larsa von Trierja najboljši evropski film ...



Italijanska vlada pod vodstvom Marija Montija je pričakovano predstavila sveženj varčevalnih ukrepov za stabilizacijo javnih financ. Sveženj je za naslednja 3 leta predvidel kar 20 milijard evrov prihranka. Med bolj nepriljubljenimi ukrepi bo nedvomno izenačitev upokojitvene starosti žensk in moških pri 66-ih letih, delovna doba pa se bo istočasno dvignila vsaj do 41 let. Predviden je tudi dvig davka na dodano vrednost za dve odstotni točki na 23, dvig davčnih stopenj pri dohodkih nad 55 in 80 tisoč evrov.

Če nas poslušate na Štajerskem, se še vedno lahko udeležite odprtja Slovenskega kongresa prostovoljstva z naslovom S prostovoljstvom spreminjamo svet Izzivi prostovoljstva v sodobni družbi, ki bo danes ob 10 v Dvorani Union v Mariboru. Govor bosta med drugimi držala tudi svetovalec predsednika republike za zdravstveno in socialno varstvo Franc Hočevar in predsednik državnega sveta Blaž Kavčič. Zvečer pa se bo predsednik Danilo Tűrk sešel s prejemniki državnih nagrad na področju prostovoljstva.

Lars von Trier je drugi režiser v zgodovini, ki je tretjič osvojil nagrado Evropske filmske akademije za najboljši film. Nagrado za glavno žensko vlogo je prejela Tilda Swinton za film We need to talk about Kevin, nagrado za moško vlogo pa je prejel Colin Firth za Kraljev govor. Med nagrajenimi pa najdemo tudi bivšega Monty pythnovca Terry Gilliama, ki je prejel nagrado za najboljši kratki film.



TRETJI OB 9:05

... danes odločitev o sporu med Makedonijo in Grčijo ...


... še ena konferenca o prihodnosti Afganistana ...


... arabska liga Siriji postavila nov ultimat ...



Meddržavno sodišče v Haagu bo danes odločilo o sporu med Makedonijo in Grčijo glede uradnega imena nekdanje jugoslovanske republike. Grčija je namreč leta 2008 blokirala povabilo NATA Makedoniji za članstvo v zavezništvu zaradi ustavnega imena sosednje države. Tožbo so Makedonci sprožili kmalu po spornem dogodku. Kot znano Grčija nasprotuje imenu Makedonija, ker naj bi s tem sosednja država kazala ozemeljske težnje po severni grški pokrajini z istim imenom. Makedonija je bila zaradi istega nasprotovanja v Združene narode sprejeta pod začasnim imenom FYROM – Nekdanja jugoslovanska republika Makedonija, a jo je več kot 120 držav, med njimi tudi Slovenija, priznalo z imenom Makedonija.

V nemškem Bonnu se bo danes pričela mednarodna konferenca o prihodnosti Afganistana. Konferenca se ima zgoditi skorajda natanko deset let po prvi konferenci v taistem mestu, ki je potekala zgolj nekaj tednov po padcu Talibanskega režima. Že pred začetkom pa je za veliko mero slabe vesti poskrbel Pakistan, ki po napadu na svojo obmejno postojanko bojkotira srečanje. V Bonnu kljub temu pričakujejo tisoč delegatov iz stotih držav. Glavno vprašanje konference bo nedvomno financiranje varnostnih sil aktualne politične oblasti po odhodu mednarodnih vojaških enot iz države v letu 2014.

Arabska liga je sirskim oblastem dala 24 urni rok za sprejem svojih opazovalcev v Sirijo. V nasprotnem primeru bodo v veljavo stopile sankcije, ki so jih v ligi napovedali že pred tednom dni. Sankcije vključujejo zamrznitev premoženja vodilnih političnih predstavnikov Sirije, prepoved potovanja v države arabske lige, prepolovitev letalskih povezav s to bližjevzhodno državo. Sirija vztrajno zavrača vstop mednarodnim opazovalcev, saj medtem v državi z nezmanjšanim krvnim davkom potekajo protirežimski protesti. V soboto je bilo tako ubitih novih 22 ljudi, v mesecu novembru pa skupaj 848.


zadnji OB 10:05

... ne-šovinistična sestava novega parlamenta ...


... Iran in cena nafte na svetovnih trgih povezana ...


... druga faza volitev v Egiptu ...



Neuradni rezultati včerajšnjih predčasnih parlamentarnih volitev so prinesli tudi najverjetnejšo poimensko sestavo novega parlamenta. Statistika kaže, da je ob izpadu kar treh strank iz prejšnje sestave tokrat zgolj 32 poslancev takih, ki so že sedeli v poslanskih klopeh. Parlamentarne klopi pa bo tokrat gulilo kar 28 parlamentark, kar je natanko enkrat več kot v prejšnji sestavi. Črna ovca med strankami je nedvomno Slovenska ljudska stranka, ki med šestimi poslanci ne najdemo ženske predstavnice. Bo pa ljudska stranka izgubila kar tri župane, saj so se v parlament prebili župani Železnikov, Cerkelj na Gorenjskem in Krškega.

Cene nafte so se na današnjem azijskem trgovanju zaradi naraščajočih napetosti med Iranom in Zahodom povečale. Napetosti zaradi iranskega jedrskega programa in živčnih odzivov mednarodne skupnosti počasi dražijo črno zlato. Ameriški senat je še ena v vrsti institucij, ki je podprla svoj cvetober sankcij. Za dodaten zaplet pa sta poskrbeli še iranska vojska in Nato. Iranci so namreč sporočili, da so sestrelili ameriško brezpilotno letalo.

Večmesečne parlamentarne volitve v Egiptu se danes nadaljujejo. Tokrat potekajo v tistih volilnih okrajih, kjer v prvem krogu noben od kandidatov ni prejel absolutne večine. Egiptovska državna televizija je volilce pozivala z zanimivim sloganom: Drugič je prav tako pomembno kot prvič. Po prvem krogu volitev vodijo zmerni islamisti. Uradni rezultati pa bodo znani šele trinajstega januarja. Izvoljeni parlament bo moral pripraviti novo ustavo.



Komentarji
komentiraj >>