Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Britoff kitajskih ribičev (1294 bralcev)
Ponedeljek, 12. 12. 2011
Luka P.



… v Siriji nove žrtve …
… Državna volilna komisija šteje glasovnice iz tujine, Janković z Žerjavom, SDS mlati svuda …
… nekdanji panamski diktator v zaporu …
… podnebna konferenca v Durbanu uspešna, a kdaj?
… o kitajskih ribičih …
… o volitvah v Kongu …
… in ciničnih obljubah v Siriji …
… iraški premier v Beli hiši z Obamo …
… Medvedjev se heca …
… FIDES pravi iščite rezerve drugje …

SEDMA

Med napovedano splošno stavko v Siriji je po podatkih aktivistov umrlo najmanj 18 ljudi. O žrtvah poročajo tudi iz province Idlib na meji s Turčijo, kjer je do spopadov prišlo med dezerterji in silami zvestimi sirskemu predsedniku Bašarju al Asadu. Opozicijski sirski nacionalni svet in aktivisti medtem svarijo pred bližajočim se velikim napadom na oblegano mesto Homs, okoli katerega sile režima že več tednov ožijo obroč.

Namestnik britanskega premiera Nick Clegg je po vetu na dogovor za rešitev krize evrskega območja opozoril, da bi lahko Velika Britanija v Evropski uniji postala marginalizirana in izolirana. Gre za najbolj odločen izraz nestrinjanja s Cameronovo politiko s Cleggove strani, saj se je doslej omejeval zgolj na izražanje obžalovanja, da se je Velika Britanija odpovedala sodelovanju v dogovoru za krepitev fiskalne unije na območju evra, ki ga je v petek na vrhu Evropske unije v Bruslju sprejelo 26 ostalih držav članic.

Medtem ko Slovenska demokratska stranka volivce na spletni strani poučuje o razlogih za Jankovićevo zmago na volitvah, bo Državna volilna komisija začela s štetjem glasovnic iz tujine in do petka razglasila uradne izide državnozborskih volitev. Predsednik Pozitivne Slovenije in najverjetnejši mandatar Zoran Janković minuli teden zanesljive partnerice za sestavo koalicije še ni dobil, danes se bo sestal še s predsednikom Slovenske ljudske stranke Radovanom Žerjavom.

OSMA

Nekdanji vojaški diktator Paname Manuel Noriega se je po skoraj 22 letih vrnil v domovino, potem ko je Francija ugodila prošnji Paname po njegovi izročitvi. Noriega je leta 1983 na oblast prišel s pomočjo Združenih držav Amerike, šest let kasneje, ker je sodeloval pri tihotapljenju mamil, pa so ga nekdanji delodajalci tudi strmoglavili. Poleg tega je bil za Američane preveč popustljiv do levičarskih gibanj in režimov v regiji. V Panami je bil obsojen zaradi izdaje ukaza za umor kritika njegovega režima Huga Spadafore. Sodili pa naj bi mu še za druge zločine v času njegovega vojaškega režima.

Pakistanski predsednik vlade Jusuf Raza Gilani je izjavil, da bi blokada poti, po katerih se zveza NATO po kopnem preko Pakistana oskrbuje v Afganistanu, lahko trajala tedne. Gilani je še dodal, da še vedno velja popolno zaprtje pakistanskega zračnega prostora za vsa zračna plovila Združenih držav Amerike.

Klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj je ocenila, da je na podnebni konferenci Združenih narodov v Durbanu postalo jasno, da so politiki podnebne spremembe dokončno uvrstili med nerešene svetovne probleme, s katerimi bo pač treba živeti. Poražena je znanost, pravi in dodaja, da je čakanje na leto 2015 ali 2020 nedopustno in nevarno.

DEVETA

V pretepu med kitajskimi ribiči in južnokorejsko obalno stražo v vodah Rumenega morja je za posledicami ureznin umrl južnokorejski častnik, še eden pa je bil ranjen in ga zdravijo v bolnišnici. Južnokorejska mornarica je po lastnih navedbah le želela končati nezakonit ribolov pred južnokorejsko obalo, potem pa naj bi jih kitajski ribiči namlatili. Aretirali so devet pretepa veščih ribičev in zaplenili njihovo ladjo. Da gre za neke vrste regijski tradicionalni dogodek bo dovolj, če povemo, da so od leta 2006 v južnokorejski ekonomsko-ribolovni coni zaradi nezakonitega ribolova zaplenili že 2600 kitajskih ribiških ladij. Kitajsko zunanje ministrstvo se na dogodek še ni odzvalo.

Skupina mednarodnih opazovalcev, ki je spremljala volitve v Demokratični republiki Kongo je izjavila, da so bile nepravilnosti na predsedniških volitvah tako hude, da rezultatom primanjkuje verodostojni. Pri tem so izpostavili predvsem proces štetja glasov. V nekaterih volilnih enotah v pokrajini Katanga je bila 100 odstotna volilna udeležba, pri čemer so skoraj vsi glasovi pripadali sedanjemu predsedniku Josephu Kabili.

V Siriji bodo po napovedih oblasti, kljub več mesecev trajajočem nasilju, izpeljali lokalne volitve. Sirske oblasti so cinično dodale, da bodo letošnje volitve bolj svobodne kot so bile v prejšnjih letih. Opozicija je že pozvala k bojkotu volitev, a se tudi brez tega poziva pričakuje, da bo zaradi naraščajočega nasilja volilna udeležba zelo nizka.

DESETA

Iraški premier Nuri al Maliki se mudi na uradnem obisku v Washingtonu. V Beli hiši se bo sestal z ameriškim predsednikom Barackom Obamo, pogovor naj bi potekal predvsem v smeri, kakšno bo novo poglavje iraške prihodnosti po umiku ameriških vojakov iz Iraka po osmih letih okupacije. Ali prevedeno, kako po umiku zavarovati ameriške interese, ki bodo za razliko od vojske ostali v Iraku.

Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je na svoji strani na socialnem omrežju Facebook zapisal, da se ne strinja s slogani niti z izjavami protestnikov. Odziv na sobotne množične proteste proti domnevnim poneverbam in nepravilnostim, ki naj bi sooblikovale izide ruskih parlamentarnih volitev 4. decembra, pa je začinil še z izjavo, da je ukazal preiskavo domnevnih kršitev pravil in poneverb volilnih izidov, nad katerimi se pritožujejo demonstranti.

Glavni odbor sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije je po letni konferenci v zvezi s predvidenimi ukrepi varčevanja v javnem sektorju zahteval, da se rezerve najprej poišče v tistih delih javnega sektorja, kjer se jih do sedaj še ni. In sicer pri javnih naročilih, pri prelivanju javnega denarja v zasebne žepe, pri pretiranem in neracionalnem zaposlovanju v javnem sektorju ter pri slabo premišljenih in nedorečenih investicijah. Nemudoma je treba pristopiti k spremembi plačnega sistema, ki mora postati fleksibilnejši. Pri FIDES-u prav tako ne pristajajo na dejstvo, da zaradi neselektivne zamrznitve plač dobro opravljeno delo ne bi bilo več plačano.



Komentarji
komentiraj >>