Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Infoblok državnega nasilja (992 bralcev)
Ponedeljek, 19. 12. 2011
Francii



...v Uzbekistanu se je po štirih dneh policijskega zasliševanja ubila uzbeška študentka Gulsumoi Abdujalilova...
...v Turčiji izpustili 22 študentov...
... ubijanju iz Kazahstana...
... o stavki učiteljev v južnem Darfurju...


ob 14h v Infobloku



Tokrat začenjamo v Uzbekistanu. Tam se je po štirih dneh policijskega zasliševanja ubila uzbeška študentka Gulsumoi Abdujalilova. Abdujalilova, študirala je v Nemčiji, je v Uzbekistanu preživljala študijske počitnice. V začetku decembra jo je zajela policija, nato pa je morala prestati štiri dni zasliševanj.

Po navedbah uzbeške nevladne organizacije Zavezništvo za pravice je bila Abdujalilova fizično zlorabljena, ko je potekalo zasliševanje. Prav tako je bila prisiljena v podpis deklaracije, ki je uperjena proti vodji opozicijskega Ljudskega gibanja za Uzbekistan Muhammadu Salihu.

V poslovilnem pismu je Abdujalilova zapisala: »Hoteli so me prisiliti, da ubijem nekaj opozicijskih aktivistov, vendar raje umrem sama, kot da sem kriva za smrt nekoga drugega.«

Nadaljujemo v Turčiji. Tam so po razsodbi sodišča v Ankari 10. decembra izpustili 22 pretežno študentov. Več mesecev so bili zaprti zaradi obtožb, da pripadajo teroristični organizaciji Hurriyet.

Sojenje proti levičarski osemindvajseterici se je začelo 9. decembra v Ankari. Pred sodno dvorano se je na ta dan zbralo najmanj 3000 ljudi tako iz akademske srenje kot aktivistov in pravnikov Republikanske ljudske stranke ter Stranke za mir in demokracijo, ki so mladostnikom tako izrazili podporo.

Študentje so bili zaprti od maja, ker so sodelovali v nasilnem protestu, kot odgovor na brutalno nasilje policije, ko se je ta spravila nad protesnitke v mestu Hopa. Povod za proteste je bil obisk predsednika vlade Recepa Tayyipa Erdogana.

Študentje so bili brez obtožnice zaprti šest mesecev. Policija jih je pridržala zaradi domnevnega sodelovanja z levičarskimi terorističnimi organizacijami, razširjanja teroristične propagande, načrtnega poškodovanja uradne osebe, uničevanja družbene lastnine in upiranja varnostnim silam. Podobna zgodba je poslušalcem znana tudi iz beograjskega procesa proti šesterici.

O ubijanju poročajo iz Kazahstana. Tam so policija in posebne enote v petek ubile najmanj 70 delavcev, ki že od maja stavkajo. Gre za delavce v naftni industriji. V petek, na dan neodvisnosti, se je v mestu Zhanaozen zbralo več kot 3000 ljudi. V popoldanskih urah so t. i. »varnostne sile« začele streljati na protestnike in njihove družine. Poleg 70 ubitih je bilo najmanj 500 ranjenih. Med protesti je bila ubita tudi 16-letna deklica.

Protesti so bili usmerjeni predvsem proti nasilnemu režimu, ki ga uteleša Nursultan Nazabayev. Glavne zahteve protestnikov so tako bile: takojšnja ustavitev ubijanja in umik čet, stavkajočim delavcem v naftni industriji naj se izpolnijo vse zahteve in takojšnja zaposlitev, izpustitev vseh političnih zapornikov, vključujoč odvetnico naftnih delavcev Natalio Sokolovo.

O stavkah poročajo tudi z juga Darfurja. Tam stavkajo učitelji. Nekateri niso prejeli plače že devet mesecev. To so učitelji, ki delajo v najbolj nezavidljivih razmerah - na območju, ki ga je razdejala državljanska vojna - sedaj pa se od njih še pričakuje, da delajo zastonj. Medtem ko bodo visoko plačani raziskovalci Svetovne banke pisali poročila o tem, kako narediti šolstvo delujoče, bi bilo dobro, da se najprej vprašajo, kako naj učitelji poučujejo, medtem ko jim niso zadovoljene niti osnovne potrebe, kot je prehrana.


ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK


Dogajala se bo Blaginja za vse - proti razlaščanju ljudi! Skupnost Fakultete za socialno delo in gibanje 15o poziva vse, ki delujejo socialno in kot soljudje in soborci želijo graditi svet, v katerem bo prostor za vse. Z vsemi razpoložljivimi sredstvi - gledališče zatiranih, branje zgodb, sit-in - se jim lahko pridružite v torek, 20. decembra 2011, ob 12. uri na Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve. Gre za opozorilo na propadanje socialne države. Od tam se ne bo šlo, dokler se ne dobi zaveze, da se bo na zahtevah začelo konkretno delati. Več o tem pa Vito Flaker:

Delajo tudi v okupiranih predavalnicah Filozofske fakultete. O programu, ki se bo odvil ta teden, nam bo več povedal Mladen:

Več o današnji delavnici Radia Študent in o nočnem programu pa nam bo povedal naš sodelavec Jernej Kaluža:

Za tokratno informiranje je v biroju skrbel Franci Iskra.

 



Komentarji
komentiraj >>