Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF SAMOSTOJNOSTI (906 bralcev)
Ponedeljek, 26. 12. 2011
APR



… samomorilski napad pred iraškim notranjim ministrstvom …
… kljub napovedanemu prihodu opazovalcev Arabske lige v Siriji še naprej nasilno …
… skupina Anonymous vdrla v sistem ameriškega think tanka, ukradla milijon dolarjev in jih namenila v dobrodelne namene …
… državljani Kosova od danes v Srbijo s kosovskimi dokumenti …
… zasedba Filozofske fakultete se kljub praznikom nadaljuje ...

OFF NAPOVEDNIK

Nekaj perverzno zabavnega se skriva v današnjem prazniku. No, skrito je le za tiste, ki so zadnjih 21 let živeli miže. 26. december je namreč tako imenovani dan samostojnosti in enotnosti, ki se navezuje na objavo rezultatov plebiscita pred 21 leti, na podlagi katerega je Republika Slovenija razglasila svojo samostojnost. Takrat je 95 odstotkov vseh, ki so na plebiscitu glasovali o odcepitvi Slovenije od Jugoslavije, tej ideji dalo svoj blagoslov. Glede na število vseh takratnih volivcev v Sloveniji je torej za samostojnost glasovalo 88,5 odstotka volivcev. Perverznost se skriva v besedi samostojnost, zabava pa v posmehovanju enotnosti, ki nam jo tako mediji kot politika vztrajno vsiljujejo, kot da je biti enoten s Tomaži Majerji res pozitivno.

Kmalu po herojski osvoboditvi iz srbokomunističnega jarma, ki je Sloveniji odrekal uresničevanje njenih brezmejnih potencialov, se je slovensko vodstvo s podporo državljanov odločilo zaprositi za članstvo v Evropski uniji. Bruseljske direktive pa seveda niso odrekanje lastni suverenosti, kot krivično trdijo dediči totalitarističnega sistema, ampak topel mamin objem. Podobno kot navodila Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj, fiskalna politika, na katero nima Slovenija več skoraj nikakršnega vpliva, in Nato standardi glede nakupov orožja. Predlagamo torej, da se praznik preimenuje v dan podrejenosti, tista enotnost pa naj kar ostane. Te besede tako ali tako nimajo nikakršnega pomena.

Berete neprazničen OFF program Radia Študent!

OFF PROGRAM

V središču Bagdada je bilo v samomorilskem napadu pred notranjim ministrstvom z avtomobilom bombo ubitih najmanj šest ljudi, 32 pa ranjenih. Napad se je zgodil štiri dni po vrsti smrtonosnih napadov v iraški prestolnici, ki so terjali 60 življenj, do njih pa prihaja v kontekstu politične krize med večinskimi šiiti in suniti. To je povzročila odločitev premierja Nurija al Malikija, ki je izdal ukaz za aretacijo podpredsednika države Tarika al Hašemija iz vrst sunitov zaradi obtožb terorizma. Al Hašemi obtožbe zanika, ob tem pa se je zatekel v kurdski severni del države in se zaradi deklariranega nezaupanja v pravično sojenje ne namerava vrniti. Al Hašemijevo sekularno zavezništvo Irakija, druga najmočnejša in glavna sunitska politična sila v parlamentu, se je sicer še pred objavo premierjevega ukaza odločilo za bojkot parlamenta in vlade zaradi, kot so dejali, al Malikijevega avtoritarnega vodenja. V kontekst politične krize je treba všteti tudi Združene države Amerike, ki so imele v Iraku 170.000 vojakov, 15. decembra pa so iz države po devetih letih vojaške prisotnosti dokončno umaknile vse svoje vojaške sile.

V Sirijo prihaja prva skupina 50 opazovalcev Arabske lige, ki naj bi nadzirala izvajanje mirovnega načrta za ustavitev devet mesecev trajajočega nasilja, v katerem je umrlo več kot 5000 ljudi. Opazovalna misija je del načrta Arabske lige, ki je bil s strani Sirije sprejet 2. novembra in ki med drugim predvideva umik vojske iz mest in stanovanjskih četrti, končanje nasilja v državi ter izpustitev političnih zapornikov. Ob tem je Sirski observatorij za človekove pravice sporočil, da so vladne sile danes v silovitem obstreljevanju mesta Homs ubile 13 ljudi, več deset pa jih ranile. Po njihovih informacijah vladne sile mesto obstreljujejo že tretji dan zapored, sirska opozicija, zbrana v Sirskem nacionalnem svetu, pa je v nedeljo od Arabske lige zahtevala, da svoje prve opazovalce pošlje v oblegani Homs.

Spletni anarhisti Anonymous so na božični večer obiskali strežnike ameriškega obveščevalnega podjetja Stratfor oziroma Strategic Forecasting Incorporated. Podjetje, ki deluje kot zasebni pogodbenik, v njem pa je veliko bivših agentov ameriške obveščevalne agencije CIA, so komentatorji v preteklosti poimenovali tudi „CIA v senci“. Stratfor je načeloma diskreten s seznamom svojih klientov, da ne bi škodoval njihovemu ugledu, vendar po obisku anonimnih ne bo nič več enako, saj so ti po svoji stari navadi seznam strank tega podjetja kar javno objavili. Na njem so se poleg ameriške vojske in varnostnih pogodbenikov znašla tudi podjetja, kot so Blizzard, Apple in podobna. Vodstvo podjetja Stratfor se je na puščanje občutljivih informacij že odzvalo in dejalo, da so anonimni našli le seznam prejemnikov reklamnega materiala za storitve podjetja in nikakor ne seznama klientov.

Anonimni pa so med svojo 'racijo' na podjetje, ki ga uporablja ta ključni 1 odstotek prebivalstva, javno objavili tudi seznam nezaščitenih bančnih podatkov 4000 klientov, po presoji Anonymousa samih pripadnikov elite, s katerih so nakazali več milijonov dolarjev. Pri tem so bili toliko prisebni, da so donirali le dobrodelnim organizacijam, zato so kreditna podjetja transakcije dolgo časa odobravale kot božično človekoljubje bogatih.

Britansko ministrstvo za zunanje zadeve je prepoznalo, da se Avstralija vse bolj premika od političnega sistema ustavne monarhije k obliki republike. To se domnevno dogaja zaradi demografskih sprememb, saj se vse bolj rahljajo tradicionalne vezi, ki so jih nekateri Avstralci čutili do svoje matične dežele. Kljub temu so Britanci upali, da bo spektakel s kraljevsko poroko te strasti ponovno obudil, vendar se avstralski republikanci še vedno počutijo zelo močne, a očitno ne dovolj, da bi razpisali referendum.

Osrednje evropske borze in ameriški Wall Street so danes zaprti, ker je božič padel na nedeljo. Odprte pa so azijske, ki so prvi dan trgovanja v tednu zaključile neenotno. Po petkovi objavi gospodarskih novic so namreč vlagatelji spet začeli izgubljati optimizem glede izhoda iz krize. Predbožični dnevi so borze kljub temu odeli v zeleno, saj je vlagatelje razveselil uspeh italijanskega tehničnega premierja Maria Montija, v Ameriki pa so v tem tednu našteli najmanj zahtevkov za brezposelnost vse od aprila 2008.

Težave ima tudi ruska vesoljska agencija, ki je po izstrelitvi izgubila satelit Meridian 5, telekomunikacijski satelit, namenjen vojaški in civilni uporabi. Sedem minut po izstrelitvi se satelit ni ločil od svoje nosilne rakete in je skupaj z njo padel na sibirsko vas Vagaitsevo, kjer je pristal na strehi hiše na, ironično, Kozmonavtski ulici.

Od tujcev, ki bodo na Kitajskem bivali več kot pol leta, se v osnutku novega zakona pričakuje, da bodo na lokalni policijski postaji zaprosili za začasno dovoljenje za bivanje, pri tem pa v njihovem arhivu pustili tudi svoje prstne odtise. Osnutek zakona predvideva tudi prepoved potovanja tujim lastnikom podjetij na Kitajskem, če svojim delavcem niso redno izplačevali plač.

Z današnjim dnem je začela v Srbiji veljati uredba, ki prebivalcem Kosova omogoča vstop v Srbijo tudi z dokumenti, izdanimi s strani oblasti v Prištini. Prebivalci Kosova s kosovskimi dokumenti bodo morali sicer na meji s Srbijo dobiti začasne dokumente, ki bodo veljavni v Srbiji. Drug pogoj velja za avtomobile s kosovskimi registrskimi tablicami. Lastniki le-teh bodo morali na meji tablice zamenjati z začasnimi srbskimi in za njih plačati v povprečju 30 evrov. Poleg tega bodo morali plačati še okoli 5 evrov za zavarovanje na dan. Prevozna sredstva s tako imenovanimi tablicami UNMIK pa se bodo lahko po Srbiji gibala z dokumenti o vstopu in izstopu iz države, a bodo morali lastniki teh vozil plačati 100 evrov za zavarovanje za mesec dni. Kosovske oblasti so recipročno uvedle naplačilo za vozila s srbskimi tablicami, ki želijo na Kosovo, in sicer 60 evrov za zavarovanje za 15 dni.

Zasedbenike na Filozofski fakulteti je dopis dekana v četrtek obvestil, da bo fakulteta čez praznike zaprta, gibanje po njej pa onemogočeno, a zasedba se kljub temu očitno nadaljuje. Več o tem nam je povedal aktivist gibanja Mi Smo Univerza Primož Krašovec, ki se trenutno nahaja v prostorih zasedene fakultete:



Pričel se je festival Ana Mraz v organizaciji Gledališča Ane Monro. Trajal bo do petka, vsak dan med 19. in 21. uro pa bodo na Mesarskem mostu pod geslom Nov prostor – novi izvajalci na ogled predstave pouličnih ustvarjalcev. Na mostu se bo tako žongliralo, tam bodo klovni, akrobati in raznorazni improvizatorji, prišli pa bodo tudi gostje iz tujine, natančneje iz Nemčije in Italije.

OFF so pripravili Luka Tetičkovič, Goran Bečirevič in Boris Vasev.



Komentarji
komentiraj >>