Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
KrOFF SISTEMSKE KORUPCIJE (789 bralcev)
Sreda, 28. 12. 2011
Luka T.



...pojavili so se za slovaške politike močno obremenilni obveščevalni dokumenti...
...francoski ustavni svet odobril davek na sladke pijače...
...kitajci vzpostavili svoj sistem satelitske navigacije...
...v ptujski bolnišnici zdravnike plačevali kot samostojne podjetnike...

Med slovaško javnost je prišel domnevni obveščevalni material, ki bi lahko dokazoval sistematično korupcijo širših razsežnosti. Policija je dokumente sprva označila za ponaredek, sedaj pa je notranji minister Daniel Lipšič na podlagi novih podatkov napovedal temeljitejšo preiskavo. Če se izkaže avtentičnost materiala, ki ga je domnevno pridobila slovaška obveščevalna služba, bi lahko dokazal, da se je cela vrsta vodilnih slovaških politikov in podjetij več let okoriščala na račun državnih in javnih podjetij ter njihove delne privatizacije. To so počeli bodisi z zasedanjem vodilnih položajev v podjetjih, bodisi s pridobivanjem naročil zanje.

Francoski ustavni svet je odobril davek na sladke pijače, ki ga uvajajo kot del boja proti debelosti prebivalstva a se je najverjetneje aktualiziral šele skozi širši varčevalni program s katerim želi francoska vlada rešiti svojo bonitetno oceno. Ustavni svet je potrdil tudi zvišanje nizke stopnje davka na dodano vrednost. Ta bo namesto 5,5 odstotka sedaj znašala 7 odstotkov.

Na kitajskem je začel delovati domač sistem satelitske navigacije, ki sliši na ime Beidou kar prevedeno pomeni kompas. Zaenkrat deluje le v omejenem obsegu, pokriva namreč le Kitajsko z neposredno okolico, vendar naj bi prihodnje leto pokrival že večino azijsko-pacifiške regije. Kitajci so sistem razvili, da bi lahko v določenem trenutku postali neodvisni od ameriškega sistema GPS, podobnopa razvija tudi Evropa - Galileo ter Rusija - Glonas.

V ptujski bolnišnici so zdravnikom nadurno delo in dežuranje tri leta plačevali na račune, ki so jih ti odprli kot samostojni podjetniki. Po poročanju časnika Delo je šlo tako mimo polne obdavčitve najmanj 750.000 evrov. Zdravniki so bili tako dopoldne zdravniki javnega zavoda, popoldne, zvečer, ponoči in ob praznikih pa so v javnem zavodu delali kot zasebniki. Direktor ptujske bolnišnice Robert Čeh, ki je prejšnji teden s tega mesta odstopil, je pojasnil, da gre za stvari ki so znane in stalna praksa tudi v ostalih zdravstvenih zavodih v Sloveniji. Do tega pa naj bi po njegovih besedah prišlo, ker je v Sloveniji premalo zdravnikov in ne zaradi izogibanja davkom.

Kroff je pripravil Luka Tetičkovič.

 



Komentarji
komentiraj >>