Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Z OFFom V 2012 (893 bralcev)
Ponedeljek, 2. 1. 2012
Luka T.



...Kako varčevati, ko je treba trošiti?...
...ali je socialno obnašanje opic definirano z njihovim genskim poreklom?...
...Iran z napredno raketo srednjega dosega in prvo jedrsko palico...
...hekerji pa z načrti o lastni mreži amaterskih satelitov...

OFF NAPOVEDNIK

Dobrodošli v letu 2012, ki mu je kolektivna podzavest človeštva pripisala takšno množico prelomnih pomenov, pa naj bodo ti apokaliptični, kot so bili doslej še vsi krščanski jubileji, ali znanstveno revolucionarni. V preteklem letu so namreč znanstveniki politehničnega inštituta v ameriškem mestu Rensselaer z analitično metodo podkrepili zgodbo o stotih opicah, ki sicer kroži okoli kot del newagerske mitologije.

Zgodba se pojavlja v različicah, ena pa gre takole: znanstveniki, ki so na pacifiških atolih delali jedrske poskuse, naj bi neko opico naučili, naj si sadeže umiva v vodi in tako z njih spere radioaktivni prah. Posnemati naj bi jo začeli nekateri posamezniki mlajše generacije, ko pa je število teh naraslo na 100, naj bi po opažanjih to začele početi vse opice, ne le na tem, tudi na vseh okoliških atolih.

Raziskava na prej omenjenem inštitutu pa se je ukvarjala s sociološko teorijo prelomne točke: kdaj neko prepričanje postane prevladujoče mnenje? Po analitičnih in računskih izsledkih se ta točka giblje pri desetih odstotkih populacije, ko se ideja začne širiti kot požar.

Vi pa berete OFF program Radia Študent, kjer ideja še vedno prevlada nad čustvi.

OFF PROGRAM


Italijanska tehnična vlada Maria Montija bo zaradi varčevalnih ukrepov krčila tudi pri obrambnem proračunu, največ pri plačah vojakov, ki odtehtajo 62 odstotkov proračuna. Po besedah obrambnega ministra Gianpaola Di Paola je italijanska vojska s trenutno strukturo preveč potratna, zato bo vlada izvedla racionalizacijo, s katero bodo število trenutnih 180 tisoč vojakov zmanjšali za 50 tisoč, še bolje pa bi bilo če bi njihovo število prepolovili. Vlada bo klestila tudi pri proračunu za misijo v Afganistanu in Libanonu, v nasprotju z načrti prejšnje pa bodo okrepili tega za misije na Balkanu. Preostali denar bodo namenili za tehnološki napredek, saj bi tako vojska lahko postala bolj učinkovita, hkrati pa zahtevala manj človeških resursov.

Proizvodnja v evroobmočju še vedno upada, tako kaže raziskava britanskega servisa za finančne informacije Markit. Njihov glavni ekonomist Chris Williamson je za BBC dejal, da proizvodnja v evroobmočju očitno doživlja nov recesijski val. To odpira staro vprašanje, kako v družbi potrošnje varčevati, ko je treba trošiti? Ekonomist Jože Mencinger pravi, da je varčevanje koristno, ko ostali trošijo, ko pa vsi varčujejo, postane usodno. Proizvodne zmogljivosti se selijo v kitajske sweatshope, glavni potrošnik na stari celini pa so postale države, ki so s posegom v delovanje nevidne roke trga postale razpoznavni dolžnik nerazpoznavnemu upniku v obliki finančnih trgov. Ekonomska veda pa se je po Mencingerjevih besedah ujela v 'diktaturo edine alternative', po kateri je edini vidni izhod iz krize varčevanje revnih, povečevanje konkurenčnosti in pospešena globalizacija.

Znanstveniki elitne univerze Oxford z raziskavo socialnega obnašanja primatov ponovno oživljajo že marginalizirane teorije, da genetika vpliva na socialno obnašanje opic in posledično tudi ljudi. Izsledki, objavljeni v žurnalu Nature, dvomijo v prevladujoče teorije socialnega obnašanja, po katerih naj bi obnašanje temeljilo na okolju. Med seboj genetsko podobni pavijani in makaki, torej opice iz skupine Starega Sveta, naj bi imeli zelo podobno družbeno strukturo ne glede na to, ali živijo v deževnem gozdu ali savani, in ne glede na to, ali jedo sadje ali travo. Bernard Chapais, primatolog na Univerzi v Montrealu, meni, da oxfordska raziskava potrjuje, da ima tudi človeška družba genetsko poreklo, saj smo konec koncev ravno tako iz družine primatov kot omenjene opice, ki so sicer niže po razvojni lestvici kot človeku bolj sorodni šimpanzi in gorile.

Iran trdi, da je proizvedel svojo prvo jedrsko gorivno palico, s katero se poganja jedrske elektrarne. To je dodaten korak, s katerim Iran dopolnjuje celoten krog cikla jedrskega goriva, kljub sankcijam Združenih Narodov, ki jih zelo izrazito zagovarjajo tudi Združene države Amerike. Razvoj miroljubnega jedrskega programa bi bil namreč odlična vzporednica jedrskemu oboroževanju. Iranske oborožene sile pa so ob tem postale bogatejše tudi za raketo srednjega dosega, ki ima povrh še nizek radarski odtis. Raketa zemlja-morje je dodaten ukrep, s katerim bi Iran lahko zaprl ladijski promet skozi preliv Hormuz, preko katerega se izvozi večino nafte, ki se na Srednjem vzhodu načrpa pod nadzorom zahodnih entitet. Prvi iranski podpredsednik Reza Rahimi je namreč nekaj dni pred novim letom zagrozil, da bodo blokirali promet skozi omenjeno ožino, če bo mednarodna skupnost skušala uvesti sankcije na njihov izvoz nafte. Admiral iranske mornarice Habibollah Sayiri pa je ocenil, da bi njegove sile blokado tudi zlahka izvedle.

Egiptovski vojaški vodja, maršal Husein Tantavi, se je odločil skrajšati proces volitev za zgornji dom parlamenta, imenovan šura. Volitve bi morale potekati v treh fazah med 29. januarjem in 11. marcem, a se bodo zdaj zaključile že po dveh fazah, 22. februarja. Prva faza bo potekala v 13 pokrajinah, vključno z največjima mestoma v državi, Kairom in Aleksandrijo. Druga faza volitev bo potekala še v preostalih 14 pokrajinah, šura pa naj bi se nato prvič sestala že 28. februarja ali skoraj mesec dni prej kot je bilo sprva načrtovano. Zgornji dom naj bi bil določen do 17. januarja, ko se bo zaključila zadnja, tretja faza volitev, ki so se sicer začele že novembra. Nato pa se bo parlament po sestavi obeh domov lahko hitreje lotil procesa za oblikovanje nove ustave. To naj bi sicer pisala stočlanska ustavodajna skupščina, ki jo bo zbral novoizvoljeni parlament.

Pritisk na opazovalno misijo Arabske lige se spričo nadaljevanja nasilja sirskega režima nad protestniki stopnjuje. Arabski parlament, posvetovalno telo Arabske lige, je tako generalnega sekretarja te organizacije Nabila al Arabija pozval k umiku opazovalcev, ker se razmere od začetka misije prejšnji teden niso izboljšale. Ravnanje Damaska je 88-članski arabski parlament označil za kršitev protokola Arabske lige, ki naj bi ščitil sirsko ljudstvo. Opazovalci Arabske lige, ki so v Sirijo prispeli pred tednom dni, naj bi v tej državi nadzirali izvajanje mirovnega načrta za končanje devet mesecev trajajočega nasilja nad protestniki, ki je zahtevalo že več kot 5000 življenj. Misija je del načrta Arabske lige, ki ga je Sirija sprejela 2. novembra in ki med drugim predvideva umik vojske iz mest in stanovanjskih četrti, končanje nasilja ter izpustitev političnih zapornikov.

Nemški hekerji so na kongresu kaotične komunikacije oznanili načrt Hackerspace Global Grid, s katerim želijo amaterske satelite na balonih spremljati z amatersko mrežo zemeljskih naprav, ki bi stale po 100 ameriških dolarjev in bi jo skupnost lahko vzpostavila sama. Težava balonskih satelitov je, da za razliko od profesionalnih geostacionarnih krožijo v nizki orbiti, zato niso nikoli na isti točki. Če bi jih bilo dovolj in bi njihovo gibanje lahko spremljali, pa bi lahko postali pomembno orodje svobodne komunikacije v času, ko države vse bolj poostrujejo nadzor nad internetom. Hekerji pa so tudi optimistično napovedali, da želijo amatersko pristati na luni, in to do leta 2034.

Rdeči križ Slovenije je objavil statistike preteklega leta, v katerem se je število prosilcev za pomoč v obliki prehranskih paketov povečalo na 200 tisoč, kar je več kot leta 2009, ko jih je bilo nekaj več kot 149 tisoč. Generalni sekretar Rdečega Križa Danijel Starman želi zato nadaljevati z akcijo Lepo je deliti s katero zbirajo denar pri tistih, ki so pri moči in volji pomagati.

OFF je pripravil Luka Tetičkovič.



Komentarji
komentiraj >>