Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
KROFF JELKA (652 bralcev)
Četrtek, 12. 1. 2012
igorp



... Nigerija pred novim stavkovnim valom ...
... Grčija potrebuje še več ...
... kosovski minister ni smel preko srbske meje ...
... Kacin o pridruževanju Srbije ...
... v atriju ljubljanske mestne hiše arhitekturna razstava o džamiji ...

Po verskih nemirih Nigerijo v zadnjih dnevih pretresajo protesti zaradi ukinitve subvencij za gorivo. Glavni sindikat delavcev v naftni industriji je že napovedal zaprtje črpališč nafte po državi, če država subvencij ne bo obnovila. Subvencijo državo stanejo osem milijard dolarjev na leto. Nigerija je največja afriška proizvajalka surove nafte, a ker sama ne premore ustreznih rafinerij za predelavo te surovine, jo večino izvozi, predelano nafto pa mora nato uvažati. Posledično so cene goriv v primerjavi z drugimi državami izvoznicami nafte precej višje. Stara, še subvencionirana cena litra bencina je bila tako 40 centov za liter, nova pa je dosegla ceno 86 centov za liter. Za primerjavo naj povemo, da se cena v Egiptu, sicer peti afriški proizvajalki nafte, giblje okoli 30 centov za liter.

Grčija bo zaradi manjših prihodkov od pričakovanih potrebovala še višji denarno pomoč od načrtovane. Proračunskih prihodkov je bilo v letu 2011 od načrtovanih manj za 873 milijonov evrov. Grško finančno ministrstvo je razloge pripisalo stavki zaposlenih v davkariji in zmanjšanemu dohodku grških državljanov. Do zmanjšanja državnih prihodkov je prišlo kljub dvigu prometnega davka in njegovi razširitvi na nekatere še neobdavčene sektorje. Grški javnofinančni primanjkljaj tako ostaja na visoki ravni 9 odstotkov bruto domačega proizvoda in je še višji kot leta 2009. Grčija je zakorakala že v četrto leto recesije in zmanjševanja zaposlenosti. Stopnja brezposelnosti je tako že presegla 18 odstotkov oziroma 900 tisoč ljudi.

Kosovski minister za diasporo Ibrahim Makolli je želel obiskati občini Bujanovac in Preševona jugu Srbije, a mu srbski obmejni organi niso dovolili prehoda meje pri Končulju. Makolli je kot prvi kosovski minister želel obiskati predsednika dveh občin v Srbiji s pretežno albanskim prebivalstvom. Srbski notranji minister Ivica Dačić je ob dogodku dejal, da kosovski državljani sicer imajo možnost prestopa meje, a samo kot navadni državljani in ne kot ministri. Po Dačićevih besedah bi moral Makolli svoj obisk napovedati v Beogradu, kjer o današnjih dogodkih niso imeli nobenih podatkov.

O napredku Srbije na poti v Evropsko unijo je danes na prvem zasedanju razpravljal odbor za zunanje zadeve Evropskega parlamenta, ki je sprejel sklep, da si Srbija zasluži status kandidatke in datum začetka pogajanj o članstvu. A to je bil zgolj prvi korak procesa, v katerem bo Srbija predvidoma v tem letu postala kandidatka za vstop v Evropsko unijo. Poslanca Evropskega parlamenta in njegovega poročevalca za Srbijo, Jelka Kacina iz zavezništva liberalcev in demokratov za Evropo, smo vprašali, ali ima Evropska unija ambivalenten odnos do Srbije, saj po eni strani kritizira Srbijo zaradi počasnega napredka, po drugi pa jo hvali in podpira na njeni poti v unijo:

V atriju ljubljanske mestne hiše je na ogled razstava natečaja za idejno in projektno rešitev islamskega versko kulturnega centra v Ljubljani. Na razstavi bo do 3. februarja na ogled vseh 44 projektov, ki so sodelovali na mednarodnem arhitekturnem natečaju. Zmagovalec natečaja bo prejel 30 tisoč evrov, nagrajenih pa je bilo še pet drugih projektov. Naj spomnimo, da je prostor za džamijo predviden med Parmovo in Kurilniško ulico.



Komentarji
komentiraj >>