Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BritOFF šestega okusa (843 bralcev)
Petek, 13. 1. 2012
Gregor K.



… ameriški republikanci se selijo v Južno Karolino ...
… Lenarčič preletel Atlantski ocean ...
… Vatikanski muzeji vse bolj polni ...
… Bosna in Hercegovina korak bliže vladi ...
… Erjavec na pogovor k Jankoviću …
… ne zgolj pet ampak šest okusov ...
… Bradleyju Manningu bodo verjetno sodili pred vojaškim sodiščem ...
… posnetki urinirajočih vojakov pristni ...
… iz Evrope 7000 ameriških vojakov ...
… jedrski material v Sloveniji varen ...

SEDMA

Predsedniška kampanja ameriških republikancev se je iz New Hampshirea preselila v Južno Karolino, kjer po dosedanjih anketah ponovno vodi zmagovalec volitev v omenjenem New Hampshireu in Iowi, Mitt Romney. Zmago bogatega Romneyja si mnogi republikanci želijo predvsem zato, ker je, kot menijo, edini, ki lahko na novembrskih volitvah premaga Baracka Obamo in dosti manj zaradi njegovih sposobnosti.

Predsednik iranskega parlamenta Ali Laridžani je med obiskom Turčije dejal, da je njegova država pripravljena na resne pogovore s svetovnimi velesilami o svojem spornem jedrskem programu. Povedal je še, da je Iran sprejel ponudbo, ki jo je Turčija dala prejšnji teden, ko je predlagala, da bi gostila srečanje šesterice, pet stalnih članic Varnostnega sveta Združenih narodov in Nemčije ter Irana.

Pilot Matevž Lenarčič, ki se je s Pipistrelovim letalom Virus SW 914 podal okrog sveta, je po tretjem letalnem dnevu uspel preleti prvo večjo oviro, 3200 km dolgo pot čez Atlantski ocean. Na pot se je podal včeraj zjutraj iz Dakarja, po 11 urah in pol letenja pa je varno pristal na letališču Natal v Braziliji. Letela je na višini 4000 metrov s hitrostjo 300 km/h. Iz Brazilije bo zdaj poletel najprej v Severno Ameriko, potem na skrajni jug, kjer ga čaka naslednji velik izziv - polet na Antarktiko.

OSMA

Drugi BriOFF začenjamo, vsaj upajmo, z dobro novico. Direktor Vatikanskih muzejev, Antonio Paolucci, je namreč sporočil, da se je število obiskovalcev v muzejih, na čelu katerih je, lani znatno povečalo. Našteli so kar 5,1 milijona obiskovalcev, kar je približno 500.000 več kot leto prej. Da je morda dobra novica, da čedalje več ljudi zahaja v Sikstinsko kapelo z Michelangelovimi freskami in sobane, ki jih je poslikal Rafael, se nadejamo iz razloga, da se katolištvo počasi seli v muzeje.

Spodnji dom parlamenta Bosne in Hercegovine je za predsedujočega svetu ministrov potrdil Vjekoslava Bevando. S tem so izpolnjeni pogoji, da država po več kot 15 mesecih od splošnih volitev končno dobi novo vlado in tudi napreduje na poti v Evropsko unijo. Imenovanje Bevande, ki ga je na podlagi dogovora šestih največjih parlamentarnih strank predlagala Hrvaška demokratska stranka Bosne in Hercegovine, je podprlo 31 izmed 42 poslancev, poslanca Stranke za Bosno in Hercegovino sta bila proti, trije poslanci pa so se glasovanja vzdržali.

Predsednik stranke Desus, Karl Erjavec, se bo danes sestal s Predsednikom Pozitivne Slovenije, Zoranom Jankovićem. Od sestanka bo najverjetneje odvisno, kako bo Desus ravnal v prihodnjih usklajevanjih pri koalicijskih pogajanjih z Slovensko demokratsko stranko. Slednja je sicer že včeraj Desusu pa tudi Socialnim demokratom poslala predlog koalicijske pogodbe. Izvršni odbor upokojenske stranke je vodstvu pa že pred dnevi dal mandat, da se v primeru, da Janković ne bo izvoljen za mandatarja, o vladi pogaja s potencialnim drugim mandatarjem.

Današnji petek trinajsti lahko preživite v Mariboru, kjer se bo z odprtjem kulturnih ambasad ob 18ih začel otvoritveni vikend Evropske prestolnice kulture. Najprej se bosta v tem sklopu predstavili lanski gostiteljici kulturne prestolnice Finska in Estonija, pri čemer boste lahko videli ognjeni spektakel akrobatske skupine Sirkus Sudenkuoppa. Sočasno bo na Gosposvetski 17 potekalo odprtje novega galerijskega prostora v okviru projekta Ex-garaža, v Dvorani Union pa scenski koncert Placebo ali Komu potok solz ne lije avtorice Karmine Šilec. Celotno dogajanje se bo zaključilo v Kinu Udarnik, kjer boste lahko plesali na glasbo finskega DJ-ja Eska Routamaa in avantgardnegaumetnika Jima Tenorja.

DEVETA

Do sedaj je bilo znano, da obstaja pet osnovnih okusov, grenko, sladko, kislo, slano in mesni okus oziroma umami. Raziskovalci medicinske univerze v Saint Louisu iz Združenih držav Amerike pa verjamejo, da lahko brbončice na jeziku prepoznajo tudi okus po mastnem. Odkrili so namreč, ne samo, da nekateri bolje zaznavajo okus mastnega, ampak so določili tudi variacijo gena, ki je odgovoren za karakteristiko človekovega okusa po lipidih. Po mnenju znanstvenikov iz Saint Louisa naj bi imeli debelejši ljudje bolj razvit čut za masten okus, kar naj bi bil tudi eden od razlogov za užitek ob hranjenju z mastno hrano.

Ameriški vojaški preiskovalni sodnik, podpolkovnik Paul Almanza je priporočil, naj se 24-letnemu vojaku Bradleyju Manningu zaradi predaje informacij o vojnah v Iraku in Afganistanu ter diplomatskih depeš ameriškega State Departmenta spletni strani WikiLeaks sodi pred vojaškim sodiščem. Tožilstvo je proti Manningu vložilo obtožnico v 22 točkah, med katerimi je najhujša obtožba pomoč sovražniku. V primeru obsodbe mu grozi dosmrtna ječa. Almanza je med postopkom zavračal vse zahteve obrambe, med drugim tudi to, da naj se Manning izloči iz postopka, ker kot civilna oseba dela za pravosodno ministrstvo Združenih držav, ki pripravlja primer proti ustanovitelju spletne strani WikiLeaks Julianu Assangeu.

Manning je bil najprej zaprt v Iraku, nato pa premeščen v oporišče marincev v Quanticu v ameriški zvezni državi Virginii. Zaradi slabega ravnanja pristojnih oblasti z Manningom je iz protesta odstopil tiskovni predstavnik State Departmenta Phillip Crowley.

Pravoslavni kristjani, ki se ravnajo po julijanskem koledarju, bodo opolnoči dočakali prihod novega leta. Julijanski koledar, ki 13 dni zaostaja za gregorijanskim, priznavajo srbska, ruska in gruzijska pravoslavna Cerkev. Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije se je na popisu prebivalstva leta 2002 za pravoslavne kristjane opredelilo nekaj manj kot 46.000 oziroma 2,3 odstotka prebivalcev, s čimer pravoslavni predstavljajo tretjo največjo skupino po veroizpovedi v Sloveniji.

DESETA

Združene države Amerike so potrdile pristnost posnetkov, na katerih štirje ameriški marinci urinirajo po truplih afganistanskih talibanov. Po poročanju ameriške televizije CNN so najmanj dva od vojakov že identificirali, vendar njunih imen zaradi poteka preiskave niso izdali. Sicer naj bi šlo za pripadnike bataljona, ki je sedem mesecev deloval na nemirnem jugu Afganistana. V državi je sicer skupno okoli 130.000 tujih vojakov, od tega več kot tri četrt Američanov.

Združene države pa izkazujejo svojo vojaško premoč tudi z prisotnostjo svojih vojakov na ozemlju Evrope. Tu je sedaj nameščenih 81.000 ameriških vojakov. ZDA sicer načrtujejo zaradi nove ameriške obrambne strategije umik 7000ih enot. Slednja namreč opredeljuje kot strateški prioriteti azijsko-pacifiško območje ter Bližnji vzhod, predvideva pa tudi zmanjšanje števila pripadnikov ameriških oboroženih sil.

Katoliška cerkev v Belgiji je sporočila, da bodo morali duhovniki in drugi predstavniki Cerkve, ki so zlorabljali otroke, plačati odškodnino žrtvam tudi v primerih, ko bodo žrtve zahtevo za odškodnino vložile po izteku roka, ki ga je določila država. Če posamezni duhovniki ne bodo sposobni plačati odškodnin, je Cerkev izrazila pripravljenost plačati, vendar pa ne omenja konkretnih zneskov. V zadnjih dveh letih se je zaradi zlorab s strani duhovnikov, ki so se zgodile zadnja desetletja, v Belgiji pritožilo več kot 500 žrtev.

Ameriška organizacija „Pobuda o jedrski grožnji“, ki jo vodi nekdanji demokratski senator iz Georgie Sam Nunn, je objavila indeks o jedrski varnosti, na katerem se je Slovenija med 144 državami, ki imajo jedrski material, vendar ne dovolj za izdelavo orožja, uvrstila na visoko četrto mesto. Najvišje vrednosti indeksa je med drugim dobila glede mednarodnih pravnih zavez, domače zakonodaje o jedrski varnosti in uresničevanja varnostnih mehanizmov, nekaj manj pa glede politične stabilnosti in korupcije. Pred Slovenijo so se uvrstile Finska, Danska in Španija.



Komentarji
komentiraj >>