Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
KrOFF 30 LETNEGA IZREDNEGA STANJA (574 bralcev)
Torek, 24. 1. 2012
Gregor K.



... zalivske države se umikajo od opazovalne misije Arabske lige v Siriji ...
... Egipt po več kot 30 letih odpravlja izredno stanje v državi ...
... romunski predsednik Emil Boc pozval državljane k enotnosti ...
... Julian Assange napoveduje svojo televizijsko oddajo ...
... v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenjie pozivajo Desus k premisleku pred verjetnim vstopom v desnosredinsko koalicijo ...

Zalivske države so napovedale, da se umikajo od opazovalne misije Arabske lige v nemirni Siriji. Za ta korak so se odločili, potem ko je Sirija zavrnila predlog Arabske Lige, da predsednik Bašar al-Asad odstopi s položaja in razpiše volitve. Ob odstopu od misije je Zalivski svet za sodelovanje, v katerem so Savdska Arabija, Bahrajn, Kuvajt, Oman, Katar in Združeni arabski emirati, naslovil tudi poziv na Varnostni svet Združenih narodov, naj bolj odločno pritisne na Damask in s tem pripomore h končanju nasilnega zatiranja sirskih protivladnih protestnikov. Sirski zunanji minister Valid al Mualem je dejanje zalivskih držav označil za sodelovanje v tuji zaroti proti Siriji.

Vodja egiptovskega vladajočega vojaškega sveta Husein Tantawi je za jutri, ko bo minilo prvo leto po začetku protestov proti dolgoletnemu predsedniku Hosniju Mubaraku, napovedal umik izrednih razmer. Te neprekinjeno trajajo že od leta 1981, ko so islamisti ubili takratnega predsednika Anwarja Sadata. Izredne razmere se bodo vseeno še vedno nanašale na tako imenovano razbojništvo, Tantawi pa ni podrobneje razložil, kaj vse spada pod ta termin. Vojska sicer s tem izrazom večkrat označuje protestnike in tako opravičuje svoje ukrepanje proti njim. Leto dni pred revolucijo, torej 2010, so bile izredne razmere razširjene tako, da so se nanašale tudi na stavke, oviranje prometa in širjenje lažnih informacij, ravno umik izrednih razmer pa je bila ena glavnih zahtev protestnikov januarja lani.

Potem, ko Romuni že 12. dan zapored protestirajo proti vladnim varčevalnim ukrepom, ki so seveda po žepu najbolj udarile navadne državljane, je romunski premier Emil Boc državljane v govoru na posebni seji ob državnem prazniku pozval k enotnosti, saj bodo, kot pravi, le tako lahko premagali gospodarske težave. Deloma so se njegove besede tudi uresničile, a rahlo drugače, kot si želi premier, saj se je tudi na dan praznika pred vladno palačo v Bukarešti zbralo na tisoče demonstrantov. Svoje nestrinjanje z varčevalnimi ukrepi pa so izražali tudi na ulicah mesta Iasi na severozahodu države. Tam se je zbralo okoli 5000 ljudi.

Ustanovitelj spletne strani Wikileaks, Julian Assange, je napovedal, da bo postal voditelj televizijske pogovorne oddaje, v kateri bo gostil, kot piše na Wikileaksovi spretni strani, kontroverzne glasove s celotnega političnega spektra, vizionarje in vplivne insajderje. Obljublja, da bo vsak od njih ponudil svoj pogled na jutrišnji svet in svoje ideje o tem, kako zagotoviti boljšo prihodnost. Konkretna imena zaenkrat še niso izdana, je pa, kot pišejo na omenjeni spletni strani, posnetih že 10 polurnih oddaj. Zaenkrat tudi še ni znano, katere televizijske hiše so oddajo že odkupile.

Predsednik Desusa Karl Erjavec je po seji izvršnega odbora stranke povedal, da svetu stranke predlaga vstop v desnosredinsko koalicijo. Svet stranke sicer o predlogu odbora odloča že od treh popoldne in naj bi po nekaterih informacijah o odločitvi razpredal še kakšno uro. Med člani sveta je sicer slišati tudi nekatera nasprotovanja takšnemu sklepu. Namestnik vodje poslanske skupine DeSUSa Franc Jurša je pred današnjo sejo izvršnega odbora sicer povedal, da pričakuje rešitev, ki bo pozitivna za stranko in državo, saj Slovenija vlado potrebuje čim prej.

Na namero upokojenske stranke, da vstopi v desnosredinsko vlado, pa so se odzvali v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije, kjer v javnem pozivu stranki le-tej predlagajo, da o tem premisli. Sprašujejo se namreč, kako lahko vodstvo stranke, ki načeloma govori, da dela v dobro upokojencev, podpiše koalicijsko pogodbo, s katero se bo še nadalje slabšal ekonomsko socialni položaj starejših prebivalcev. Med drugim v Zvezi sindikatov izpostavljajo dele koalicijske pogodbe, v katerih se načrtuje večstebrni pokojninski sistem in individualne račune, ki po njihovem mnenju znižujejo solidarnost v pokojninskem sistemu.



Komentarji
komentiraj >>