Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Infoblok nadaljevanja Univerze v depresiji (978 bralcev)
Ponedeljek, 30. 1. 2012
JernejaB



Apetiti po "vitki državi" na področju visokega šolstva silijo državo k anoreksiji. Univerza pa še naprej "hira" v lastni depresiji. Koliko Janezkov bo še prišlo mimo, da se bomo zbudili? ... Pa nekaj malega tudi o današnjem Tihem protestu proti šolninam, ki se ima za zgoditi ob 11. uri na Filozofski fakulteti.

Spoštovano univerzitetno poslušalstvo, pozdravljeni v novem univerzitetnem infobloku. Sporočamo vam, da je univerzitetni prostor, če kaj takšnega seveda sploh obstaja, že dlje časa v globoki depresiji. V depresiji je zaradi lastnega razkroja, ki nam kaže, da univerza pravzaprav nima več lastnih znakov življenja, saj že dlje časa skorajda brez replik dopušča, da prav vsak mimoidoči lahko pametuje o tem, kako bi reorganiziral univerzo in povečal njeno učinkovitost. Drnjohanje večine univerzitetne srenje, ki se ob slednjem dejstvu sploh ne zgane in ki ji je za to depresijo zelo očitno prav malo mar, pa se sliši vse do Rožne doline. Zato se v univerzitetni redakciji sprašujemo, kako dolgo boste še spali in dopuščali, da prav vsak Janezek lahko šari po Univerzi, ki je vsaj nekoč bila že avtonomna institucija? 

Po povsem histeričnem tednu, ko so mediji čivkali samo še o tem, kako hudo bo, ker bo nova koalicija ukinila kulturno ministrstvo, se mi sprašujemo, zakaj se ni nihče sračil o tem, kako nam bo trda predla, ker bo nova koalicija prav tako ukinila ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo. Po njihovih besedah seveda ne gre za ukinitev, ampak za tako imenovano reorganizacijo v smislu združevanja več ministrstev, ki naj bi doprinesla večjo učinkovitost. Toda mi predobro vemo, da je slednje seveda metanje peska v oči. Apetiti po tako imenovani vitki državi so torej neverjetni. Čeprav si upamo trditi, da država ne postaja samo vitka, temveč vedno bolj anoreksična in bo zelo verjetno kmalu povsem shirala. 

Da Univerza vendarle ne bi životarila v razmerah, ki poganjajo njeno depresijo naprej, se trudijo mnoga gibanja po svetu, ki zarisujejo epistemološke prelome v univerzitetnem polju. Eno takih gibanj je zagotovo gibanje Mi smo univerza, ki nadaljuje s svojim, zdaj že povsem utečenim, političnim delovanjem proti nadaljnjemu razkroju univerze. Danes ob 11. uri se je namreč na Filozofski fakulteti odvil Tihi protest proti šolninam, ki ni samo problem Filozofske fakultete. Protest sta pripravila gibanje Mi smo univerza in Študentski svet Filozofske fakultete. Več o razlogih za današnjo akcijo pa nam je povedal študent Miha Kordiš, ki se je protesta tudi udeležil:



Aktivisti gibanja Mi smo univerza pa imajo danes prav tako domenjen nov sestanek z rektorjem Univerze v Ljubljani, doktorjem Stanislavom Pejovnikom, ki se bo zgodil ob 15. uri. Kaj pričakujejo od današnjega sestanka in o čem se bodo z rektorjem pogovarjali, sta nam zaupala zaskrbljena študenta Filozofske fakultete, ki sta želela ostati neimenovana: 




Ob vsem tem velja pripomniti, da šolnine niso samo problem Filozofske fakultete. Rožljanje z napovedovanjem šolnin na drugi bolonjski stopnji so namreč povsem realna možnost, ki se nam bo nemara v naslednjih letih skorajda zagotovo pripetila. O slednjem priča prav na novo podpisana koalicijska pogodba, ki je napisana v duhu, da jih po vsej verjetnosti lahko pričakujemo. V koalicijski pogodbi je namreč eksplicitno zapisano, da bo študij, podprt z javnimi sredstvi, zagotovljen vsaj do prve bolonjske stopnje, do druge bolonjske stopnje pa bo podprt samo, če bodo možnosti to tudi omogočale. Dragi študentje, ki pa ne boste študirali kot po tekočem traku, boste po novem morali plačati za domnevno lastno malomarnost, saj bosta ponavljanje in pavziranje plačljiva.

Če ste se do zdaj na vse pretege otepali lastnega političnega delovanja, se boste morda po novi dozi depresije zbudili iz že dlje časa trajajočega spanca in boste končno poskrbeli, če ne drugega, vsaj zase, ker sedaj bo šlo za vašo lastno rit.



ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK



Jutri ob 17. uri bo na vrsti četrto predavanje tretjega letnika Likeja. Likej je alternativna mišljenjska oblika izobraževanja za široke kroge zainteresiranih. Naslov tokratnega predavanja je: Akvinski, rinascimento, protestantizem: Machiavellijev poskus ozemljitve - "lo stato". Predavatelj bo tudi tokrat dr. Tonči Kuzmanić. Po predavanju - pred diskusijo – pa bo Marko Brecelj izvedel četrti politični praktikum. Dan po jutrišnjem, v sredo ob 17. uri, pa bodo sledile četrte bralne vaje, ki so prav tako del tretjega letnika Likeja, na katerih se bere in diskutira Aristotelovo Politiko. Predavanje in vaje bodo potekali v Mladinskem, kulturnem, socialnem in multimedijskem centru, na Gregorčičevi 4 v Kopru.

Kljub temu da se je zasedba Filozofske fakultete uradno zaključila, se aktivnosti gibanja Mi smo univerza nadaljujejo. Jutri ob 20. uri ste zato vabljeni, da se udeležite skupščine, ki bo potekala v predavalnici 4 na Filozofski fakulteti.

Slovensko sociološko društvo vabi na pogovor o treh nedavno izdanih knjigah: Na križiščih diskriminacije, avtorja Romana Kuharja; Na poti do lastne sobe, urednice Milice Antić Gaber in Vrata nisu baš odprta (treba da jih gurneš, pa da se otvaraju), avtoric Majde Hrženjak in Vlaste Jalušič.
Pogovor bo potekal v sredo, 1. februarja 2012, ob 17. uri v Trubarjevi hiši literature v Ljubljani, pogovor pa bo povezovala Mojca Pajnik. Knjige se dotikajo več skupnih vprašanj spola, spolnosti, etničnosti, razreda s tematiziranjem kompleksnih neenakosti v sodobnih družbah.

Infoblok je z veliko dozo antidepresivov napisala JernejaB.



Komentarji
komentiraj >>