Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
PRAZNIK IDEOLOŠKIH APARATOV DRŽAVE (1236 bralcev)
Sreda, 8. 2. 2012
tomazza



Tokratni - v domovini kot enih redkih držav po vsem svetu za davke plačujočo večino dela prost dan – kulturni praznik pač ne bodo zaznamovale prav na današnji dan potekajoče številne kulturne prireditve po vsej državi. Nameri Janševe koalicije in vlade, da bo v naslednjem mandatu pod modrim vodstvom super-ministra Žiga Turka združila javna sredstva tako za izobraževanje in šport, kot znanost in nenazadnje tudi za kulturo, se – sicer prazniku primerno – najbolj goreče upirajo delujoči na področju kulture...
Tokratni - v domovini kot enih redkih držav po vsem svetu za davke plačujočo večino dela prost dan – kulturni praznik pač ne bodo zaznamovale prav na današnji dan potekajoče številne kulturne prireditve po vsej državi. Kot običajno, je sicer tudi tokrat za to v prvi vrsti odgovorna dnevna politika. Nameri nove druge Janševe koalicije in vlade, da bo v naslednjem mandatu pod modrim vodstvom super-ministra Žiga Turka združila javna sredstva tako za izobraževanje in šport, kot znanost in nenazadnje tudi za kulturo, se – sicer prazniku primerno – najbolj goreče upirajo delujoči na področju kulture. Tako je sinoči pred tradicionalno podelitvijo Prešernovih nagrad, pač najvišjega priznanja, ki ga je moč v tej državi prejeti za delo prav na področju kulture, na ploščadi in v pasaži Cankarjevega doma potekal protestni shod Koordinacijskega odbora kulture Slovenije, v katerega so skoraj da brez izjeme vključene vse stanovske organizacije iz področja kulture.

Politično logično sicer nameri nove, druge in po njeni kadrovski sestavi ničemur in nikomer boljše vlade Janeza Janše nasprotujeta tudi državnozborska in izven-parlamentarna opozicija. Tako je bilo med protestniki med drugimi moč videti tudi nekdanjega kulturnega ministra in poslanca LDS Jožefa Školjča, nekdanjega poslanca LDS in zgolj še začasno direktorja vladnega urada za verske skupnosti Aleša Guliča, nekdanjega varuha človekovih pravic in neuspešnega kandidata za poslanca stranke TRS Matjaža Hanžka ter nazadnje neuspešno kot kandidatka za poslanko prav tako stranke TRS Manco Košir. Toda resnici na ljubo gre tudi za sicer na področju kulture prisotne in delujoče ljudi.

Vendarle pa pri ukinitvi samostojnega ministrstva za kulturo in pripojitvi resorja - katerega je to do sedaj samostojno pokrivalo v vseh vladah od osamosvojitve naprej - znanosti, izobraževanju in športu, vendarle ne gre zgolj za kulturo. Gre tudi za medije in javna sredstva za politično demokratizacijo in pluralizacijo domače medijske krajine, preko katere se vendarle konstituira ta vsakodnevna slovenska virtualna družbena realnost na danes ponovno prav sončni strani Alp. Gre tudi za frekvence. Delno soupravljanje radio-frekvenčnega spektra. Skrb za Arhive in kulturno dediščino. Slovenskega jezika, kot pravijo, temeljnega narodotvornega elementa prav te nacije in države. In nenazadnje gre tudi za državne proslave in druge prireditve državnega pomena.

Po novem superminister Žiga Turk, ki bo politično načeloval, kadroval in razdeljeval v času gospodarske krize in državnega zadolževanja za politične varčevalne podvige nadvse primerna javna sredstva za znanost, izobraževanje in šport ter kulturo in medije, tako ob prihodu na politični zbor v parterju tokratnih podelitev Prešernove nagrade res ni bil prisrčno pričakan. Ob vseh žvižgih in negodovanju okoli 300 udeležencev protestnega shoda v pasaži Cankarjevega doma je med drugim moral povsem od blizu večkrat slišati povsem nekulturne pripombe na račun političnega vonja, ki da ga širi. Če odmislimo prižiganje sveč, prepevanje Prešernove Zdravljice oziroma državne himne, je bilo sicer vzdušje pred Cankarjevim domom celo nekoliko umetniško revolucionarno, če že ne radikalno. Tovrstnih performansev sicer iz Galerije Kapelica vešč Jurij Krpan je namreč v imenu društva Asociacija poskrbel, da je namesto sveče ob prebiranju manifesta gorel kontrabas.

Toda kot že rečeno, pri združitev treh dosedanjih ministrstev v enotno ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport vendarle ne gre le za kulturo in medije. Združeni resorji imajo tudi nekatere bistvene skupne točke. Gotovo jim je skupno to, da gre za politične varčevalne podvige nadvse primerna javna sredstva, saj so prav ta področja ob socialnih transferjih v političnih odzivih na pričujočo globalno gospodarsko krizo najbolj in najprej na udaru. Golo dejstvo je, da varčevanje tudi na teh področjih tudi domačim katerim koli že oblastnikom narekujejo iz temeljnih finančnih institucij globalnega neoliberalnega kapitalizma. Priporočila Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj OECD bo pač primorana in voljana - kajti kot bi rekel starosta NOB Janez Stanovnik, hrbet je biča voljan - upoštevati in uveljavljati tudi Janševa vlada.

Toda v združitvi izobraževanja, znanosti, kulture in športa je vendarle tudi nek povsem ideološki moment, na katerega so nemara da ciljali politični snovalci te odločitve oziroma tovrstne reorganizacije in racionalizacije delovanja druge Janševe vlade. Ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport bi namreč povsem lahko rekli tudi Ministrstvo za Resnico. In minister Žiga Turk, ki je brez zapletov z 12 glasovi za in zgolj 2 proti prestal koalicijsko preverjanje sil oziroma predstavitev na pristojnem državnozborskem odboru, bo pravzaprav minister za Resnico. Pod eno politično streho se bodo namreč naposled znašli vsi klasični ideološki aparati države. Izobraževanje, znanost, kultura in šport. Toda tako to gre. Praznik kulture bi bilo tako še pred naslednjim 8. februarjem najbolj ustrezno kar preimenovati. In sicer v Praznik ideoloških aparatov države.

ODPOVED: Tudi za tokratni N-euro moment sem z Žigo Turkom kot ministrom za ideološke aparate v naslednjih štirih letih Janševe države v zobeh poskrbel Tomaž Z.




Komentarji
komentiraj >>

Re: PRAZNIK IDEOLOŠKIH APARATOV DRŽAVE
dejavna zavest [08/02/2012]

Kriza, ki jo domenvno živimo od leta 2008 naprej, ni globalna! Kitajska, Indija, Afrika niso v krizi... Samo zahod je v krizi!
odgovori >>