Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
GESLO: OFF (784 bralcev)
Četrtek, 9. 2. 2012
Gregor K.



… v Siriji se pritisk vladnih sil na protestnike nadaljuje …
… ubit naj bi bil vodja teroristične mreže Al Kaida v Pakistanu …
… glavni vatikanski tožilec pozval k strožjim sankcijam za prikrivanje spolnih zlorab znotraj Cerkve…
… skupna skupščina gibanja 15o in vzpostavitev ljudske kuhinje …

OFF NAPOVEDNIK

Po novici, da so hekerji skupine Anonymous vdrli v 78 elektronskih pošt sodelavcev sirskega predsednika Bašarja al-Asada in jih lansirali na splet, je prišla v javnost še ena, ki protivladnim upornikom v Siriji vliva svež pogum. Hekerji so namreč sporočili, da je bilo kar nekaj gesel za dostop do elektronske pošte preprosto 1-2-3-4-5. Gre sicer za eno najpogosteje uporabljenih gesel, ki pa je iz varnostnega gledišča očitno najbolj ranljivo.

Protivladni uporniki, ki jih al-Asadove sile brez milosti zatirajo, se lahko tako nadejajo, da so varnostni režimi al-Asadove vojske vsaj malo strukturno podobni geslom elektronske pošte. Delno se je sicer to že izkazalo za resnično, saj je cela množica vojakov že dezertirala in ustvarila svojo vojsko, poimenovano Svobodna sirijska vojska. A šibko geslo je lahko tudi indikator, da je al-Asadova administracija varnost virtualnega okolja zanemarjala, ker je vse svoje sile usmerila na bolj neposredno varnostna področja. Kakorkoli že, vsaka razkrita ranljivost in nedoslednost naredi sovražnika šibkejšega.

Vi pa berete OFF program Radia Študent, čigar gesla elektronske pošte zagotovo niso 12345.

OFF PROGRAM

Nasilje, ki ga nad protivladnimi protestniki izvajajo sile sirskega predsednika Bašarja al-Asada, se še ni poleglo. Ofenziva vladnih sil, ki traja že šesti dan zapored, je namreč v mestu Homs, eni od utrdb upora, terjala na desetine mrtvih. Po poročanju televizije Al Arabija je bilo samo danes zjutraj ubitih več kot 30, v sredo pa več kot 90 nasprotnikov režima. Uspeli smo priklicati Aboja Emada, aktivista iz Homsa, ki nam je sporočil aktualno dogajanje v mestu. Zaradi slabše kakovosti posnetka smo pogovor prevedli:

Prevod:

"Danes je resnično težko. Bombardiranje se nadaljuje, na naše glave in hiše še naprej padajo granate. Samo danes je bilo več kot 30 primerov odstreljenih rok ali nog. Umrlo je 50 mučenikov, številni so ranjeni, vseh ne moremo niti prešteti."

Emad je izpostavil, da sicer obstaja upor proti vojski, v katerega se vse bolj vključujejo pripadniki vojske, ki zavračajo streljanje na civiliste ter zato prestopijo, a so uporniki neprimerno slabše oboroženi, predvsem z lahkim orožjem. Emada smo vprašali, kje vse se nahaja vojska v mestu:



Prevod:

"Včeraj in danes ponoči je vstopila v številne soseske, tudi v Inšaat blizu soseske Baba Amr. Vojaki so vstopali v domove ljudi, velikokrat so jih zvlekli ven in jih postrelili povsem brez razloga."

Kako pa se prebivalci mesta počutijo glede političnega prerivanja v Varnostnem svetu Združenih narodov, ki je zaradi Rusije in Kitajske v soboto zavrnil resolucijo Arabske lige, ki bi zahtevala odstop predsednika Bašarja al Asada?



Prevod:

"Razburjeni so. Sirci si izgubili zaupanje v mednarodno skupnost, vključno z Varnostnim svetom in Združenimi narodi."

Sirski nacionalni svet, ki združuje več sirskih opozicijskih skupin, bo medtem v Katarju razpravljal o tem, kako ustaviti prelivanje krvi. Med drugim se bodo pogovarjali tudi o morebitnem oboroževanju številnih dezerterjev, ki so zapustili sirske vlade sile in se pridružili uporu. Diplomati arabskih držav pa ob tem razmišljajo, ali naj sirski nacionalni svet vendarle priznajo kot legitimnega predstavnika sirskega naroda. Vprašanje o priznanju naj bi bilo tudi na dnevnem redu zasedanja Arabske lige to nedeljo v Kairu.

Pristojni predstavniki pakistanskih oblasti so sporočili, da je bil v napadu ameriških brezpilotnih vojaških letal na severozahodu države ubit vodja teroristične mreže Al Kaida v Pakistanu, Badar Mansur. Po navedbah pakistanskih predstavnikov je smrt Mansurja hud udarec pakistanski mreži Al Kaide, saj je bil po smrti Iljasa Kašmirija, ki je veljal za morebitnega naslednika Osame bin Ladna, dejanski vodja mreže v državi. Odgovoren naj bi bil za več samomorilskih napadov, ki so pretresli to državo v zadnjih štirih letih in zahtevali okoli 5000 smrtnih žrtev.

V indijski državi Karnataka je občudovanje ženskega telesa v spolnem aktu preko mobilnega telefona odneslo tri ministre, sicer člane vladajoče stranke Bharatiya Janata. Minister za sodelovanje Laxman Savadi si je posnetek ogledal z ministrom za ženske in otroški razvoj C.C. Patilom, gorečim zastopnikom konzervativnih vrednot hindujcev, ki je v preteklosti delil nasvete, koliko telesa naj ženske razkazujejo in koliko ne. Minister za pristanišča, znanost in tehnologijo Krišna Palemar je bil prav tako prisiljen podati odstop, saj je kolegoma posodil mobilni aparat. Laxman Sadavi si je sicer na vse kriplje prizadeval, da novica ne doseže njegovega volilnega okraja Athanija. Tam je tako zapovedal električne izpade, da si kočljivih prizorov ni bilo moč ogledati preko televizijskih prejemnikov, vse časopisne izdaje, tako lokalne in državne kot tudi tujejezične, pa so bile pokupljene, še preden so prispele do končnih prodajnih mest.

V Rimu se zaključuje štiridnevni simpozij o preprečevanju in odkrivanju spolnih zlorab mladoletnikov z naslovom „V smeri zdravljenja in prenove“. Ob robu srečanja je glavni vatikanski tožilec, nadškof Charles Scicluna, pozval Katoliško cerkev k strožjim sankcijam za škofe, ki prikrivajo pedofilske škandale, v katere je vpletena Cerkev. Med drugim se je zavzel za sprejetje standardov za kaznovanje duhovništva, vpletenega v pedofilske škandale, saj gre, po njegovem mnenju, za zločin po kanonskem pravu. Pravi pa tudi, da v Vatikanu glede tega vlada kultura molka, pri čemer je prepričan, da bi morali imeti osrednjo vlogo v boju proti pedofiliji znotraj Cerkve škofje. Le-ti bi morali nositi odgovornost za duhovnike iz svojih škofij, ki so vpleteni v škandale. Za komentar o kulturi molka v Vatikanu smo prosili generalnega tajnika Slovenske škofovske konference, Andreja Sajeta, ki je najprej povedal, da dobiva novice iz simpozija zgolj preko medijev:



Kongregacija za doktrino vere je po Sciclunovih besedah od leta 2001 prejela 4000 poročil o spolnih zlorabah mladoletnikov s strani duhovnikov, od tega tisoč v zadnjih dveh letih. Nekaj manj zlorab pa naj bi se zgodilo v Združenih državah Amerike, kjer so uvedli strožje kazni. S pozivom k sprejetju pravil glede kaznovanja duhovnikov, vpletenih v pedofilske škandale, se je strinjal filipinski nadškof Luis Antonio Tagle, ki je opozoril, da je kultura molka glede tovrstnih zločinov največji problem tudi za azijsko Katoliško cerkev.

O katoliški cerkvi, vsaj posredno, pa bo govora tudi v rednem javljanju Lidije Poljaček iz Združenih držav Amerike:



Kandidat za obrambnega ministra Aleš Hojs iz Nove Slovenije je na predstavitvi pred matičnim odborom Državnega zbora napovedal, da bo treba sprejeti novi zakon o obrambi in to v roku dveh let. Sam namerava predlagati spremembe zakonodaje, ki bi vsaj na simbolni ravni izvzele vojake iz sistema javnih uslužbencev. Kot dodaja, ne gre za rušenje enotnega plačnega sistema, temveč za ureditev, ki bo primerljiva z ostalimi članicami zveze Nato. V okviru tega napoveduje tudi razmislek o smiselnosti sedanje starostne omejitve vojakov na 45 let, vendar, kot napoveduje, se bodo reforme vršile po predhodnih pogajanjih s sindikati. Na predstavitvi se je Hojs osredotočil tudi na zaostrene finančne razmere in varčevanje, ki bo tudi v obrambnem sektorju nujno. Zdi se mu sicer nesprejemljivo, da bi varčevali na varnosti in usposobljenosti vojakov ali na njihovih dohodkih. Možnost varčevanja Hojs vidi pri javnih nakupih in s postopnim vzpostavljanjem večjega števila pripadnikov rezerve, ki smo jih, kot pravi, v zadnjih letih znižali na minimum.

V pristojnem odboru Državnega zbora se danes predstavil tudi kandidat za ministra za delo, družino in socialne zadeve, Andrej Vizjak iz Slovenske demokratske stranke. Kot osnovni načeli, ki naj bi ju Vizjak zagovarjal, je izpostavil socialni dialog in medgeneracijski dogovor. Za glavni nalogi v štiriletnem mandatu si je po pričakovanju zadal dvig stopnje aktivno zaposlenih in ustvarjanje novih delovnih mest. V tej maniri je opozoril, da smo na vseh področjih zaznamovani z drastičnim padcem gospodarskih aktivnosti in posledično delovnih mest v Sloveniji, pri čemer je izpostavil, da je trend povezan predvsem s padcem konkurenčnosti slovenskih podjetij, togostjo trga dela, obremenitvijo dela z davki ter delom na črno. Vizjak izpostavlja tudi učinkovitejšo aktivno politiko zaposlovanja. Po njegovem mnenju je potrebna prenova organiziranosti Zavoda za zaposlovanje, od katerega se pričakuje tudi hitrejša odzivnost na razmere na trgu dela. Po njegovem bo potreben učinkovitejši nadzor trga dela. Na predstavitvi pa se je strinjal, da pokojninski sistem ni javnofinančno vzdržen in tudi ne pregleden, zato so potrebne spremembe. Med drugim navaja spremembo delovnopravne zakonodaje v smeri večje prožnosti zaposlovanja, sicer pa zagovarja informativne osebne račune.

Ob 18-ih se bo pred borzo ponovno odvila skupna skupščina Gibanja 15o, ki se je bodo udeležili tudi aktivisti, ki so dejavnejši na fakultetah. Na skupščini bo glavna tema ohranitev tabora pred borzo, ki se v zadnjem času spoprijema z osnovnimi logističnimi težavami, med drugim je gibanje ostalo tudi brez elektrike. Več nam je povedala aktivistka Vesna:



Bo pa na skupščini govora tudi o vzpostavitvi ljudske kuhinje, poimenovane „Piratska stranka za samoobrambo“, katere ideja prihaja iz izkušnje zgodovinskih Black Panthers Party for Self Defence, ki so pripravljali zajtrke v revnih črnskih četrtih v Združenih državah Amerike, in je postavljena v kontekst boja proti privatizaciji skupnega. Tudi o tem nam je več povedala Vesna:



OFF so pripravili Gregor Kuhar, Matej Janković in Boris Vasev.



Komentarji
komentiraj >>