Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Britoff zaljubljencev (730 bralcev)
Torek, 14. 2. 2012
Luka P.



… valentinovo v Bahrajnu …
… referendum na Kosovu …
... naša Tom in Jerry ...
… kdo si Kitajec? …
… Evropski voditelji v Pekingu prodajajo dolgove …
... mudonja znižal oceno...
… in še, Tom je imel prav …
… Google bi pojedel Motorolo …
… Američani se utrjujejo v Afganistanu …


ob sedmih
14. februar bomo pričeli tako kot se na ta dan spodobi. V Bahrajnu na današnji dan obeležujejo enoletno obletnico vstaje proti monarhični vladavini, ki jo že več desetletij vojaško in še kako podpirajo Združene države Amerike. V tej luči se že par dni stopnjujejo vnovični protesti, narašča tudi nasilje. Bahrajnska kraljeva oblast je pred enoletnico vstaje najela nekdanjega načelnika miamijske in filadelfijske policije Johna Timoneya, očeta tako imenovane militarizirane strategije kontroliranja množic oziroma mijamijskega modela.

Hiper represivne militarizirane policijske metode so prvič preizkusili na protestnikih med Republikansko nacionalno konvencijo v Philadelphii leta 2000 in tri leta kasneje v Miamiju, na vrhu proste trgovine Severne in Južne Amerike. Te poleg že klasičnih ali preverjenih pripomočkov kot so gumijasti naboji, solzivec vključujejo tudi bolj sofisticirane. Med njimi so na primer granate, ki povzročijo pretres možganov in električni paralizatorji vseh vrst.

Na severu Kosova bo v štirih občinah z večinskim srbskim prebivalstvom do jutri potekal referendum, na katerem bo okoli 35.000 volilnih upravičencev odločalo o priznavanju kosovskih institucij. Proti referendumu so tako v Beogradu kot Prištini. Predstavniki kosovskih oblasti pa menijo, da je referendum nezakonit brez pravnega ali političnega učinka. Po njihovem naj bi bil to poskus skupine tamkajšnjih Srbov, da bi v očeh srbske skupnosti dobili demokratično legitimnost.

V sosednji Črni gori se te dni ubadajo predvsem z veliko količino snega. Naša krizna vlada Tom in Jerry-ja se je na včerajšnji dopisni seji odločila, da v Črno goro za pomoč pri reševanju iz snežnih plazov napoti helikopter Bell 412 s posadko Slovenske vojske in ekipo treh gorskih reševalcev s pripadajočo reševalno opremo.

ob osmih
Ameriški predsednik Barack Obama bo v Beli hiši gostil kitajskega podpredsednika Xi Jinpinga, najverjetnejšega naslednika sedanjega predsednika Kitajske Hu Jintaa. V Beli hiši ne napovedujejo konkretnih dogovorov ali sporazumov. Šlo naj bi predvsem za otipavanje človeka, ki bo naslednje desetletje najverjetneje vodil drugo največje gospodarstvo na svetu, ki drži v rokah na stotine milijard dolarjev ameriškega dolga.

Medtem bo v Pekingu potekalo srečanje voditeljev Kitajske in Evropske unije. Slednji bodo največ truda vložili ob predstavitvi dolžniške krize v Evropi in kako bi k reševanju le-te lahko pripomogla Kitajska. Strastna želja Bruslja je proaktivna podpora Pekinga in sicer, da bi vložili v varstveni sklad za reševanje dolžniško pohabljenih držav.

Včeraj je Tom ob sprejemu pri predsedniku jasnovidno napovedal, da se kljub hitri odzivnosti krizne vlade še lahko zgodi, da nam pade bonitetna ocena. Bonitetna hiša Moody's je davi po srednjeevropskem času znižala kreditne ocene šestim državam članicam Evropske unije, med njimi, kot je napovedal Tom, tudi Sloveniji. Ocena se je natančneje znižala z A1 na A2 z negativnim obetom, kar preprosto pomeni, da bo v kratkem sledilo novo znižanje ocene. Glavni razlogi so znani. Ni reform, reform in reform ter bančni sektor bo potreben ponovnega dodatnega papirnatega ali digitalnega priliva.

ob devetih
V brazilski zvezni državi Bahia so policisti potem, ko jim je zvezna oblast ponudila 6,5 odstotno zvišanje plač, prenehali s stavko. Pogoj za prekinitev je bil tudi, da nihče, ki je med 12 dnevno stavko sodeloval, zaradi tega ne bo kaznovan. Malce drugače se je razpletlo v Riu de Janeiru. Nekaj tamkajšnjih policistov so zaradi stavke spravili za rešetke najbolj varovanega zapora v Braziliji. To, da jim je bilo ponujeno kar 39 odstotno zvišanje plač, sprva enostavno ni bilo dovolj. Eden od manifestov, ki so ga pripravili policisti za svoje kolege, ki si delijo zaporniško celico z zločinci, je bil na znameniti plaži Copacabana. Policisti so tudi v Riu prenehali s stavko, prihaja največji karneval na svetu.

Ameriški spletni gigant Google je od regulatorjev Evropske unije in Združenih držav Amerike dobil zeleno luč za 12,5 milijarde dolarjev vreden prevzem proizvajalca mobilnih telefonov Motorola. Motorola Mobility ima kar 17.000 patentov in jih agresivno uveljavlja, med drugim s sodnim postopkom tudi proti podjetju Apple. Posel je vreden več kot vseh 185 dosedanjih prevzemov skupaj in že se pojavljajo skrbi o nastajanju monopola. Za dokončanje posla so potrebna še dovoljenja Kitajske, Tajvana in Izraela.

Kljub napovedim ameriške administracije ne kaže, da bodo ameriški vojaki kaj kmalu zapustili Afganistan. V njihovem največjem letalskem oporišču Bagram naj bi gradili lokalni center za manevriranje brezpilotnih letal. Poleg tega naj bi imeli v oporišču tudi center za specialne operacije. Vse to kaže na dolgo prisotnost ameriške vojske v Afganistanu tudi po letu 2015.

ob desetih
V Bahrajnu je minula noč in današnje jutro potekalo v znamenju prve obletnice vstaje oziroma prodemokratičnih protestov. Protestniki, večinoma šiiti, želijo, da iz oblasti sestopi sunitska kraljeva družina al Kalifa, ki jo obtožujejo številnih diskriminacij in sistematičnega mučenja političnih nasprotnikov. Protestniki so se napotili proti Bisernemu trgu blizu pristanišča v glavnem mestu Manama, a so se nadnje hitro spravili dobro izšolani policisti. Gre predvsem za simbolen pohod in ne nek nasilen protest, saj jim trg predstavlja pomembno simboliko. Lansko leto so ga zavzeli za mesec dni, bahrajnskim oblastem pa je protestnike s trga uspelo pregnati šele, ko jim je na pomoč priskočilo kar nekaj sunitskih kraljevih sosednjih družin.

Bahrajnski kralj Hamad al Kalifa skoraj istočasno, ko po protestnikih padajo batine obljublja številne ustavne spremembe, obnovo šiitskih mošej porušenih s strani vlade ter ponovno zaposlitev vseh, ki so bodisi zaradi protestov bodisi zaradi drugačnega političnega pogleda izgubili službo.

Nigerija, največja afriška proizvajalka nafte, se sooča z neprestanim poviševanjem stopnje revščine. Statistični podatki kažejo, da se je število ljudi, ki živijo z manj kot dolarjem na dan povečalo na 61 odstotkov. In to kljub gospodarski rasti, ki se je trenutno nebi odrekel nihče iz neoliberalne struje.



Komentarji
komentiraj >>