Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF NEKE KNJIGE (766 bralcev)
Četrtek, 23. 2. 2012
Luka P.



… somalijski pirati širijo območje svojega delovanja …
… Irak pretresla serija bombnih napadov ...
… v Nemčiji se spominjajo desetih žrtev neonacistične skupine z imenom Nacional-socialistično podzemlje ...
… 20 let izbrisa v Sloveniji ...

NAPOVEDNIK

Guinnessova knjiga rekordov bo v kratkem obogatena s še eno neverjetno človeško lastnostjo. 72-letni Nepalec Dangi, doma iz težko dostopne vasice na zahodu države, se bo najverjetneje s svojimi 56 centimetri v knjigo vpisal kot najnižji človek na svetu. Ta še vedno, vsaj do uradne izmeritve s strani predstavnikov Guinnessove knjige, pripada Junreyju Balawingu s Filipinov, ki v višino meri natanko 60 centimetrov.

Tako imenovana Guinnessova knjiga rekordov zajema en kup totalno brezveznih in nesmiselnih rekordov. Na samem vrhu najbolj obskurnih, ogabnih in še s kakšnim pridevnikom obogatenih rekordov, ki so objavljeni, povzročijo pa vsaj toliko takšnih in drugačnih motenj, da bi jim z lahkoto nasral rekordno količino v najkrajšem možnem času v vsej zgodovini, je rekord najdaljšega strela z ostrostrelno puško. Nosilec častnega Guinnessovega certifikata je pripadnik posebnih britanskih enot v Afganistanu Craig Harrison. Na razdaljo dveh kilometrov in 471 metrov mu je uspelo z dvema streloma ubiti dva domnevna talibana. Predpogoj za sodelovanje v konkurenci pa je zadeti in ubiti v pravem vojaškem spopadu.

Berete OFF program Radia Študent, ki od vseh rekordov slavi le enega. In sicer svetovni rekord, postavljen v hali Tivoli med kvalifikacijskim turnirjem za olimpijske igre leta 2002. Gre za največji in najdaljši pretep v zgodovini sicer že tako grobega športa, ta pa pripada hokejistom Slovenije in Ukrajine.

OFF PROGRAM


Današnji OFF začenjamo s sporočilom Združenih narodov. Somalijski pirati naj bi po njihovem v letu 2011 pri ugrabitvah z odkupninami zaslužili kar 127 milijonov evrov. Leto poprej so na ta način zaslužili nekaj več kot 82 milijonov evrov. Ugotovitve urada Združenih narodov razkrivajo, da so odkupnine, ki so jih za izpustitev ugrabljenega plovila in posadke zahtevali somalijski pirati v letu 2011, v povprečju znašale 3,73 milijona evrov za ladjo in 7,5 milijona evrov za tanker. O problemu piratstva ob somalijski obali opozarjajo še, da je pranje denarja, pridobljenega z ugrabitvami, v zadnjem letu povzročilo visok dvig cen na območju Afriškega roga.

Na drugi strani zveza NATO o somalijskih gusarjih podaja nekoliko drugačno sliko. Statistično gledano jim je uspelo izvesti le štiri napade pred somalijsko obalo in enega v Adenskem zalivu. Največ težav jim predstavlja vedno več varnostnih sil na sicer komercialnih ladjah. Zaradi vedno večje strelne moči na ladjah pa so somalijski pirati polje svojega delovanja bistveno razširili in taktično prilagodili. Več sreče so v preteklem letu somalijski pirati imeli v oddaljenem Arabskem morju. Tam so zajeli kar 19 ladij, neuspešni pa so bili v 50 poskusih zajetja.

V Iraku nič novega. Iz več iraških mest poročajo o seriji bombnih napadov, iz nekaterih tudi o streljanju. Po navedbah iraških varnostnih virov je bilo ubitih najmanj 33 ljudi, več kot sto je ranjenih. Najhuje je bilo v Bagdadu, kjer je bilo v seriji bombnih napadov v več četrtih ubitih najmanj 22 ljudi. Nasilje naj bi bilo v glavnem usmerjeno na šiitsko versko skupnost, pri tem je treba poudariti, da so bili napadi v sicer šiitskih predelih usmerjeni predvsem na policiste in kontrolne točke.

Po grobih ocenah naj bi bilo od začetka ljudske vstaje v Siriji ubitih že več kot 5000 ljudi. Od vseh arabskih vstaj od Tunizije pa vse do Jemna velja sirska za najbolj krvavo. Vse več smrtnih žrtev povzroča vse bolj glasno pozivanje k vojaški intervenciji. Tudi opozicijsko oboroženo gibanje se vse bolj nagiba k temu. Uporniki, ki se borijo proti režimu predsednika Bašarja al Asada, mednarodno javnost vse bolj glasno pozivajo, naj med svojimi prizadevanji za stabilizacijo razmer v Siriji razmišljajo v tej smeri. Največji problem pa je, da ne vedo, koga bi pravzaprav s tem podprli.

V Nemčiji se spominjajo desetih žrtev neonacistične skupine z imenom Nacional-socialistično podzemlje. Spomnimo, omenjena skupina je v preteklem desetletju izvršila vrsto umorov turških priseljencev. V glavnem je šlo za prodajalce hitre hrane, ki so bili ustreljeni v glavo na ulici sredi belega dne. Na žalni slovesnosti so se ubitim migrantom poklonili tudi kanclerka Angela Merkel in številni domači ter tuji gostje. Vendar se pri vsem skupaj zastavlja vprašanje, ali ni ta slovesnost med drugim tudi poskus pranja ugleda Nemčije oziroma njenih oblasti. Te so dokazano zatajile, kar se tiče pregona neonacističnih ekstremistov; tako je denimo prišlo na dan dejstvo, da so policija in tajne službe že vsaj od konca devetdesetih let vedele za delovanje omenjene neonacistične skupine, vendar enostavno niso odreagirale.

Francoska policija je po dveh dneh zasliševanja izpustila trenutno svetovno najbolj znanega spolnega delinkventa, nekdaj predsednika Mednarodnega denarnega sklada, Dominiqua Straussa - Kahna. Slednji se je v preteklosti menda redno udeleževal privatnih zabav s prostitutkami v hotelu Carlton v mestu Lille. Zaradi zvodništva je bilo v tem primeru aretiranih že osem ljudi, deveti pa bi utegnil biti tudi Strauss - Kahn. Pristojnega sodnika bo tako 28. marca zanimalo, ali se je tudi Kahn zavedal, da so bila dekleta na zabavah prostitutke. Brani se, da tega ni vedel. Da, očitno je mislil, da gre zgolj za neke radodarne bejbe iz sosednje hotelske sobe.

Mineva 20 let, odkar so oblastniki novonastale Republike Slovenije izbrisali več kot 25 tisoč prebivalcev dežele, državljanov nekdanje Jugoslavije. Politika si sicer želi ob obletnici predstavit problematiko kot razrešeno, predvsem na račun sprejetja novele zakona o urejanju statusa državljanov drugih držav nekdanje SFRJ. Ali res? Več o razrešitvi problema in noveli zakona, sprejetega leta 2010, nam bo povedala Neža Kogovšek Šalamon iz Mirovnega inštituta:



Različne nevladne organizacije in društva, ki proučujejo in so vpleteni v razreševanje izbrisa, so kot prvega od predstavnikov oblasti obiskali predsednika Državnega zbora Gregorja Viranta. Ta jih je napotil kar do predstavnikov poslanskih skupin, češ da naj njim predlagajo in z njimi uskladijo potrebne spremembe, a zaskrbljeni so bili veliko bolj nad drugo izjavo, ki jo je podal medijem. Neža Kogovšek Šalamon.



Zveza svobodnih sindikatov Slovenije se je odzvala na Belo knjigo o ustreznih, varnih in vzdržnih pokojninah, ki jo je objavila Evropska komisija. Izvršna sekretarka Lučka Böhm je dejala, da Bela knjiga svetuje diferencirane pogoje upokojevanja, saj obstaja razlika med pričakovano življenjsko dobo delavcev, ki že od najstniških let delajo na težkih delovnih mestih, in ostalimi. Evropska komisija med drugim trdi, da ni pravično, da bi bili upokojitveni pogoji za vse enaki. Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič se je zavzel za krepitev javnega pokojninskega stebra, saj po njegovem mnenju druga alternativa ne obstaja. Semoliča smo vprašali, kaj Bela knjiga Evropske komisije sporoča in kateri so njegovi največji pomisleki.



Z namero združevanja občin sta za razburjenje med slovenskimi zamejci v Avstriji poskrbela župana občin Bistrica nad Pliberkom in Globasnica, Fritz Flödl in Wolfgang Wölbl. Sprva naj bi se združili upravi obeh občin z novim sedežem v Bistrici nad Pliberkom, Globasnica pa naj bi v zameno dobila pol milijona evrov. Podžupan Globasnice Bernard Sadovnik županoma odgovarja: »Mi se ne damo kupiti in tudi ne bomo prodali naše občine«. Več pojasnil o nameri in posledicah te za slovensko manjšino na avstrijskem nam bo podal predsedujoči stranki Enotne Liste Vladimir Smrtnik.



OFF sta pripravila Erik Valenčič in Luka Počivalšek.



Komentarji
komentiraj >>