Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
KrOFFova črna lista (650 bralcev)
Četrtek, 22. 3. 2012
Gregor K.



...režimske sile kralja al Khalifa podkrepljene s Saudsko arabskimi vojaki maltretirale in spolno zlorabile dečka...
...udar v Maliju že obsodile številne države in organizacije...
...Beloruske oblasti pripravile lastno črno listo...
...spletni aktivisti presegli število kriminalno motiviranih vdorov...
...iz protesta odstopil češki minister za izobraževanje...
...Sarkozy v televizijskem nagovoru napovedal boj islamskemu ekstremizmu...

Bahrajnski aktivisti poročajo, da so režimske sile kralja al Khalifa podkrepljene s Saudsko arabskimi vojaki maltretirale in spolno zlorabile dečka. Iranska televizija Press TV je posnetek na katerem je viden nezavesten, zvezan in napol nag deček tudi objavila, vendar pristnosti posnetka ni potrdila. Iz Bahrajna pa prihajajo tudi novice, da poskušajo saudsko arabske in bahrajnske sile z gumijastimi naboji in solzivcem zatreti proti režimske proteste, ki so se začeli po letu dni večjega ali manjšega zatišja po državi zopet širiti. Prvič so izbruhnili februarja lani. Takrat so jih kraljeve sile s pomočjo saudsko arabske vojske nasilno zatrle.

Že v OFF-u smo poročali o državnem udaru v Maliju. Razlog za vojaški udar naj bi bil neuspešno spopadanje malijskega predsednika Amadouja Toumani Toureja s tuareško vstajo na severu države. Glavna uganka do nedavno je bila predvsem nejasna usoda strmoglavljenega predsednika, za katerega se do nadaljnjega ni vedelo kje se nahaja ter kakšno je njegovo stanje. Po navedbah predstavnika malijske vlade naj bi se predsednik trenutno nahajal na varnem v vojaškem oporišču, obdan z vojaki, ki mu ostajajo zvesti. Državni udar so medtem že obsodile številne države in organizacije po svetu, med drugim tudi Združene države Amerike, Evropska unija ter Afriška Unija.

Kršenje človekovih pravic v Belorusiji se navkljub mednarodnim sankcijam nemoteno nadaljuje. Beloruski opozicijski politik Vincuk Večerko je sporočil, da mu je policija preprečila izhod iz države. Pred tem so izhod iz države že prepovedali nekdanjemu predsedniku in opozicijskemu politiku Stanislavu Čučkeviču. Beloruske oblasti so namreč pripravile črni seznam, na katerem so nasprotniki režima, med njimi tudi novinarji in zagovorniki človekovih pravic. Vsem na seznamu je prepovedan izhod iz Belorusije, predvsem pa v Evropsko unijo. Obstoj črnega seznama je za rusko televizijo Russia Today potrdil tudi sam beloruski predsednik Aleksander Lukašenko. Poraja se vprašanje, ali je črni seznam odgovor na tako imenovani kompromisni kazenski seznam Evropske unije, ki ga sestavljajo osebe povezane z beloruskim režimom?

Letno poročilo o spletnih vdorih, ki jo je opravilo podjetje Verizon nakazuje na vse večji porast politično motiviranih računalniških napadov in vdorov v računalniška omrežja. Kot kažejo podatki omenjenega popisa naj bi po številu vdorov, tako imenovani spletni aktivisti oziroma hecktivisti, že presegli število kriminalno motiviranih vdorov. Med ključne akterje spletnega aktivizma nedvomno sodi tudi v zadnjem času dokaj prepoznavna spletna skupina Anonymous, čigar dejavnostim smo bili priča tudi pri nas.

Na Češkem zaradi varčevalnih ukrepov potekajo številni protivladni protesti, ki jih je organizirala na novo ustanovljena Skupina Holesov. Zaradi nasprotovanja novim vladnim načrtom za zmanjšanje javne porabe je parlamentarna opozicija zahtevala tudi glasovanje o nezaupnici, ki ga je češka vlada sicer preživela. Danes pa je iz protesta odstopil češki minister za izobraževanje Jozef Dobeš. Poudaril je, da noče še dodatno znižati finančnih sredstev za češko šolstvo, ki je že sedaj na dnu v primerjavi s preostalo Evropo. Premier Petr Nečas je Dobešov odstop že sprejel, odločitev pa označil za "človeško, politično korektno in pošteno". Ali je s tem mislil, da so dejanja vlade nečloveška, politično nekorektna in nepoštena? Ne vemo.

Francoski predsednik Nicolas Sarkozy je po današnji smrti Mohameda Meraha v televizijskem nagovoru napovedal boj islamskemu ekstremizmu. Poudaril je, „da bo onemogočen vsak, ki bo odšel v tujino z namenom indoktrinacije teroristične ideologije“. Iz njegovega volilnega štaba pa so po koncu policijskega obleganja sporočili, da bo nadaljeval svojo predvolilno kampanjo. V resnici je odziv Sarkozyja že vplival na potek predsedniške volilne kampanje, saj se je med napadi, z odločnimi ukrepi in domoljubnimi izjavami, lahko profiliral kot varuh državne varnosti. Tako je glede na najnovejše raziskave javnega mnenja pridobil na popularnosti in se izenačil s svojim rivalom François-jem Hollandom. Predsedniške volitve v Franciji so sicer napovedane za 22. april.

KrOFF so pripravili Gregor Kuhar in vajenca Fiki ter Novoselc.



Komentarji
komentiraj >>