Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
novi novi zahod (3552 bralcev)
Sreda, 11. 2. 2004
outlaw



Tokrat v oddaji Izven zakona o novejših ploščah iz okrilja podjetne mlajše neodvisne založbe ameriške glasbe s pomenljivim imenom New West Records. V njenem repertoarju najdemo plošče starejših in prekaljenih ustvarjalcev, ki tukaj razkazujejo svoje sveže zamisli, kot so recimo The Flatlanders, John Hiatt, tokrat z The Goners, pa tudi predstavnike srednjega in mlajšega naraščaja, kot so Jon Dee Graham (nekoč v zasedbi True Believers) ali Stephen Bruton.
newwestrecords.com
Radio študent
IZVEN ZAKONA
new west records
SREDA, 11. februar 2004, 22.30 - 23.30
avizo trak IZVEN ZAKONA, 2
1. CD jon dee graham, 1 (on) ONE MOMENT jon dee graham 3.23
VEDNO V PODLAGO, kadar je le mogoče: CD bill frisell, 8 (on) OUTLAWS bill frisell 4.19
Pozdravljeni v oddaji Izven zakona na vašem in našem Radiu Študent. Tu sva Milko Poštrak in . Tudi nocoj poskušam loviti korak z burnim in razgibanim dogajanjem v polju ameriške glasbe, ki ji rečemo koreninski rock, country in folk v vseh različicah, včasih enostavno kar ameriška glasba ali americana ali trojni a – AAA. Zato bomo poslušali nekaj novosti pomembne neodvisne založbe s pomenljivim naslovom New West Records ali Novi zahod. Seveda o pomenu izraza zahod, da ne rečem divji zahod, v kontekstu ameriške glasbe ni potrebno posebej razglabljati, vsaj kaki rednejši poslušalki in poslušalcu tele oddaje ne. Verjetno ste prepoznali tudi ustvarjalca, s katerim smo začeli. Jon Dee Graham, pevec, kitarist in pisec pesmi, svojčas v odlični zasedbi koreninskega rocka iz osemdesetih, True Believers. Tisto zasedbo smo v tej oddaji pred leti že sistematično prestavili, pa tudi vse kasnejše samostojne plošče Jona Deeja Grahama. Tejle je naslov Hooray for the Moon in predstavlja moj nekoliko starejši dolg, saj je izšla že pred dvema letoma. Šele zdajle se ji končno posvečamo. V uvodu smo slišali prvo pesem s te plošče z naslovom One Moment, naslednja je The Restraining Order Song.
2. isti CD, 2 (on) THE RESTRAINING ORDER SONG jon dee graham 4.05
3. nato v podlago isti CD, 6 (maldonado) VOLVER jon dee graham
Na žalost ni časa, da bi se podrobneje posvečali izvrstni plošči Hooray for the Moon Jona Deeja Grahama. Naj zdaj zgolj za vzpostavljanje okvirja povem, da se je Jon Dee Graham rodil in odrasel na teksaško-mehiški meji, o čemer priča recimo tudi priredba pesmi Volver Fernanda Maldonada na pričujoči plošči Hooray for the Moon, ki pa jo slišite le v polagi mojega govorjenja. Z dvanajstimi leti je Jon Dee Graham začel igrati kitaro, nekaj let kasneje je opustil študij na univerzi v Teksasu in se raje posvetil delu v punk skupini Skunks iz Austina. Skupina je igrala z The Clash, Ramones in podobnimi, 1979. leta pa je Graham, naveličan tega, da v skupini ni mogel igrati svojih pesmi, zasedbo zapustil in se pridružil spremljevalni skupini blues pevke Lou Ann Barton. Vzporedno je vodil novovalovski zasedbi Five Spot in Lift, 1984. leta pa se je pridružil zasedbi True Believers. Po njenem razpadu 1986. leta je Jon Dee Graham sodeloval z Johnom Doejem iz zasedbe X. Tudi tej zasedbi in delu Johna Doeja po njenem razpadu se bomo, če bo čas, ob kaki priliki posvetili tudi v tejle oddaji Izven zakona. Jon Dee Graham je zatem sodeloval z Michelle Shocked, Patty Smyth, ne z našo Patti Smith, temveč s tisto, ki se piše z y. Ob tem je igral še z blues rockerjem Calvinom Russellom in s pevko Kelly Willis, zatem pa se je začel posvečati samostojnemu delu. Tako je 1997. leta končno objavil prvo samostojno ploščo Escape from Monster Island, dve leti kasneje Summerland in pred dvema letoma Hooray for the Moon. S slednje poslušajmo še eno pesem, tokrat priredbo Toma Waitsa, Way Down In The Hole.
4. isti CD, 5 (waits) WAY DOWN IN THE HOLE jon dee graham 3.29
5. CD flatlanders, 1 (phillips) GOING AWAY flatlanders 5.04
Tole je že dobro nam znana takorekoč vsezvezdniška zasedba countryja ali ameriške glasbe, Flatlanders. Jimmie Dale Gilmore, Butch Hancock in Joe Ely. Slišali smo pesem Going Away Utaha Phillipsa, ki nas uvaja v njihovo ploščo Now Again iz leta 2002. Gotovo ni treba zgubljati časa in prostora s predstavljanjem te zasedbe. Nenazadnje smo njene dosedanje plošče v teh oddajah že sproti predstavljali, pav tako tudi plošče vseh treh članov zasedbe. Skupina je začela z delom 1970. leta v Lubbocku, 1972. leta so posneli pesmi za prvi album, ki pa ni izšel do 1980. leta, ko je bil objavljen pod naslovom One More Road. Pravzaprav je 1973. leta na traku izšla plošča z naslovom Jimmie Dale and the Flatlanders, kasneje, 1990. leta, pri založbi Rounder ponatisnjena z naslovom More A Legend Than A Band, Bolj legenda kot skupina. Jimmie Dale Gilmore je napisal vrsto izvrstnih pesmi, med njimi je verjetno mnogim poslušalcem tega radia najbolj znana I Think I'm Gonna Go Downtown, ki so jo skupaj z njim izvajali tudi Mudhoney. Butch Hancock in Joe Ely sta v sedemdesetih in osemdesetih bolj ali manj redno nastopala in izdajala plošče, nekatere pesmi je zanju napisal tudi Jimmie Dale Gilmore, ki pa nekaj časa ni nastopal in snemal, temveč se je posvečal duhovnim študijam z gurujem Maharajijem. 1998. leta se je zasedba The Flatlanders spet sestala in za album z glasbo za film The Horse Whisperer prispevala pesem South Wind of Summer.
6. CD flatlanders, 14 (oni) SOUTH WIND OF SUMMER flatlanders 4.45
Po temle prispevku za film The Horse Whisperer, torej po pesmi South Wind of Summer, so Jimmie Dale Gilmore, Butch Hancock in Joe Ely konec devetdesetih spet redno nastopali in pred dvema letoma objavili povratniški album Now Again. Nedavno, prav te dni, je izšla njihova nova plošča Wheels of Fortune, ki pa je še nisem dobil v roke. Zato zdajle poslušajmo še eno pesem s prejšnje plošče Now Again zasedbe Flatlanders, dylanovsko zvenečo You Make It Look Easy.
7. CD flatlanders, 11 (oni) YOU MAKE IT LOOK EASY flatlanders 3.54
8. CD hiatt, 1 (hiatt) UNCOMMON CONNECTION john hiatt & the goners 4.10
Po Flatlandersih smo pri še enem veteranu ameriške glasbe, ki je v zadnjem času našel oporišče pri založbi New West Records. To je John Hiatt. Tokrat z zasedbo The Goners prerojeni John Hiatt na albumu Beneath This Gruff Exterior razkazuje nekaj svojih najboljših pesmi. Pravkar smo slišali pesem z naslovom Uncommon Connection, Neobičajna povezava, naslednja je How Bad's The Coffee.
9. CD hiatt, 2 (hiatt) HOW BAD'S THE COFFEE john hiatt & the goners 3.55
John Hiatt ima bogato zgodovino. Njegove pesmi so izvajali mnogi znani ustvarjalci, od Bonnie Raitt in Dr. Feelgood, do Iggyja Popa in Neville Brothersov. 1974. leta je začel s samostojno kariero, igral rock and roll, novovalovski pop, country rock, koreninski rock in podobno. 1987. leta je objavil programsko ploščo Bring The Family. Mimogrede, na njej je bil bobnar znani Jim Keltner, ki smo ga prejle slišali bobnati tudi v pesmih Jona Deeja Grahama na plošči Hooray for the Moon. John Hiatt je v osemdesetih in devetdesetih objavil še vrsto plošč spremenljive kakovosti in s spremenljivim uspehom, sodeloval je s člani zasedbe The Jayhawks, lani pa je z zasedbo The Goners pri založbi New West Records objavil pričujoči album Beneath This Gruff Exterior. Glavni v The Goners je izvrstni kitarist Sonny Landreth, že stari sodelavec Johna Hiatta. Med gosti je bil tudi bariton saksofonist Bobby Kys, ki ga slišimo v pesmi Almost Fed Up With The Blues.
10. CD hiatt, 6 (on) ALMOST FED UP WITH THE BLUES john hiatt & the goners 4.34
11. CD bruton, 1 (on) YO-YO stephen bruton 7.00
Še zadnja novost založbe New West Records za nocoj je album Spirit World Stephena Brutona. Ravnokar smo slišali del sedemminutne uvodne pesmi Yo-Yo, ki se vrti še v podlagi mojega govorjenja. Stephen Bruton je kitarist, ki smo ga slišali v spremljevalnih zasedbah vrste dobro nam znanih ustvarjalcev in izvajalcev, od Bonnie Raitt, preko Delberta McClintona, Raya Wylieja Hubbarda, T-Bonea Burnetta, prej omenjenega Jimmieja Dalea Gilmora, pa Willieja Nelsona, preminulega Waylona Jenningsa, Alejandra Escoveda in nenazadnje Boba Dylana. Stephen Bruton je sin jazzovskega glasbenika, odraščal je v Fort Worthu v Teksasu, v začetku sedemdesetih pa je bil tudi član spremljevalne skupine Krisa Kristoffersona. Kasneje je spremljal prej omenjene in mnoge druge ustvarjalce, v začetku devetdesetih pa je začel objavljati tudi samostojne plošče, od What It Is iz 1993, preko Right On Time, Nothing But The Truth, do pričujoče Spirit World iz leta 2002. Z nje poslušajmo še pesem Just A Dream, ki govori o kulturnem dogajanju v Ameriki od šestdesetih dalje. Le sanje.
12. CD bruton, 5 (on) JUST A DREAM stephen bruton 4.06
13. CD hiatt, 10 (hiatt) FLY BACK HOME john hiatt & the goners 4.42
V nocojšnji oddaji Izven zakona smo se spomnili polpreteklega dela založbe New West Records, pri kateri so svoje nove plošče v zadnjih letih objavili tudi Jon Dee Graham, The Flatlandrs, Stephen Bruton in John Hiatt & The Goners. Slednje smo pravkar slišali s pesmijo Fly Back Home. Naslednji teden v oddaji Izven zakona The Allman Brothers Band z novim, lanskoletnim albumom Hittin' The Note in z lani objavljenimi koncertnimi posnetki. Za slovo nocoj pa še enkrat Jon Dee Graham z albuma Hooray for the Moon s pesmijo Laredo. Lep pozdrav!
14. CD jon dee graham, 8 (oni) LAREDO jon dee graham 3.37
avizo trak IZVEN ZAKONA, 3
Milko POŠTRAK


Komentarji
komentiraj >>