Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
23.1.2002 (3351 bralcev)
Sreda, 23. 1. 2002
Ana Kr



… al Megrahi zopet na sodiču – bo tokrat ušel smrtni kazni?…
… nasilje v Jeruzalemu pokopalo dve izraelski ženski …
… Al-Kaida načrtovala napad na ameriško veleposlaništvo v Jemnu …
… Američani praznujejo – pred 29-imi leti so uzakonili splav …


Današnji Off je spisala Janja, pod budnim očesom Ane K., vse skupaj pa kontrolira Peter.


Politične mirovne misije na globalno-politični šahovnici igrajo svojo igro in so vse prej, kot uspešne. Zato je božjemu klicu končno prisluhnil tudi krščanski lider papež Janez Pavel drugi, ki bo jutri v samostanu svetega Frančiška v Assisiju vodil medversko srečanje, namenjeno molitvi za mir v svetu. Ker je prišel do spoznanja, da svetovni narodi nimajo skupnega religijskega jezika, je k molitvi pozval iz istih korenin izhajajoče pravoslavce in protestante ter visoke predstavnike muslimanske, judovske, budistične, hindujske, konfucijske in tradicionalnih afriških religij. Pripadnikov novih religijskih gibanj, satanistov in ostale živopisane ponudbe na religijskem trgu seveda ni omenjal.

Oče naš, ki je v nebesih, bo govorancam verskih voditeljev prisluhnil kar dvakrat v enem dnevu. V času odmora pa bodo potekale še ločene intenzivne molitve v stilu: ljubezen naj premaga sovraštvo, mir nad vojno, resnica nad lažjo in odpuščanje nad maščevanjem. Žal pa v temeljito pripravljenem programu tokrat nismo zasledili skupne molitve, ki bi končno odprla svetlo luč za spoštovanje razlik med religijami.

Z enajstim septembrom prejšnjega leta se je na naši zemeljski polobli začelo terorizmu precej naklonjeno obdobje. Medtem ko se je na ameriških tleh nekoliko umirilo, je v torek počilo v indijskem mestu Kalkuta. Napad, ki naj bi ga domnevno izvedli štirje moški na motorjih, se je odvijal pred ameriškim kulturnim centrom v samem središču mesta. Strelom so podlegli trije policisti, dvajset oseb pa jo je odneslo z lažjimi poškodbami. Tamkajšnji organ pregona je reagiral hitro in za zapahe še isti dan spravil pet državljanov Bangladeša ter tri indijske učitelje, ki so poklicno predani islamu. Osumljenci naj bi bili domnevno povezani s pakistansko obveščevalno policijo in vodjo mafijske združbe v Dubaju.

Na škotskem sodišču v nizozemskem Camp Zeistu se je te dni začela obravnava libijskega tajnega agenta Abdela Baseta Alija al-Megrahija. Odgovoren naj bi bil za eksplozijo bombe na ameriškem letalu, ki je davnega leta 1988 zaključilo svoje letenje nad oblaki škotskega mesta Lockerbie. Lansko leto so ga obsodili na dosmrtno ječo, s čimer pa al-Megrahi ni bil zadovoljen in je škotskemu sodišču poslal pritožbo. Al-Megrahijev odvetnik trdi, da naj bi obsodba temeljila zgolj na indicih, zato bodo petčlanskemu senatu predstavili nove dokaze, ki naj bi Libijcu zoprt vrnili status svobodnega državljana. Obravnava pritožbe predstavlja tudi nekakšen prelomen dogodek, saj bosta celotno odvijanje spremljala tudi britanska radio in televizija. Uveljavljena ameriška praksa se očitno seli na evropska tla.

Pred dobrim tednom so Američani zajeli in zaslišali vojaškega inšpektorja te teroristične mreže, Ibneala al-Šajka al-Libija, ki jim je podrobno razkril načrte za napad na ameriško veleposlaništvo v Jemnu. Američani, ki so bili o domnevni teroristični akciji obveščeni, so svoje jemenske prostore predhodno zaprli. Sum o Al-Kaidovski vpletenosti pa je dokončno potrdil njihov do sedaj najpomembnejši član, ki je padel v roke maščevalnim Američanom.

Krvavi boji se brez prestanka nadaljujejo na Bližnjem vzhodu. Za posledicami sinočnjega strelskega napada sta v zahodnem Jeruzalemu umrli dve ženski, dvajset ljudi pa je v kritičnem stanju. Odgovornost je tokrat prevzela Brigada mučenikov al Akse, ki je del Arafatovega Fataha. Izraelska policija je palestinskega storilca sicer takoj ustrelila, vendar pa brez dodatnih povračilnih ukrepov tudi tokrat ne bo šlo.

Tega se zavedajo tudi Združene države, ki so že ostro obsodile v njihovem duhu imenovani “teroristični napad”. Arafata pozivajo, naj takoj sprejme ukrepe za zaustavitev napadov ter kaznovanje storilcev. Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Solana pa je izraelskemu zunanjemu ministru izrazil skrb nad razmerami in se ponovno prepustil doslej razmišljanju o reševanju nasilja na Bližnjem Vzhodu.

Evropski komisar za zunanje zadeve Chris Patten je v Tokiu podvomil v uspešnost mednarodne protiteroristične koalicije. Strinja se, da je ta koalicija v več kot učinkoviti vojaški kampaniji v Afganistanu zmagala. Po drugi strani pa se boji, da bo le ta padla na vrednostni lestvici, če ne bo spoštovala osnovnih človekovih pravic pri ravnanju z afganistanskimi zaporniki na Kubi. Naj vas spomnimo, kaj piše na papirju: mednarodna protiteroristična koalicija je zavezana k spoštovanju mednarodnega prava, pravičnosti, poštenosti, nikakor in nikoli pa ne išče maščevanja. No, ja…

Pozornost od pravičniške vojne proti terorizmu so na današnji dan Američani usmerili proti 29-ti obletnici uzakonitve pravice do splava. Namesto prazničnega vreščanja ljubezni željnih mladoletnic pa je zadeva zopet dobila politične razsežnosti. Republikanski predsednik Bush junior je z vzpodbudnimi besedami nagovoril demonstrante, ki so proti pravici do splava, zato se njihovi nasprotniki že bojijo, da bo Vrhovno sodišče spremenilo svojo odločitev.


Komentarji
komentiraj >>