Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Nedelja, 2. 5. 04, 15.00: TEST DEPARTMENT - SHOULDER TO SHOLDER (4013 bralcev)
Nedelja, 2. 5. 2004
Peter



Stavkajoči britanski rudarji so glavni protagonisti plošče Shoulder To Shoulder, ki jo je angleška industrial skupina Test Department leta 1985 izdala pri založbi Some Bizzare. Na njej je sodelovala z »Zborom južno-valežanskih rudarjev«, s katerim je med stavko nastopala na koncertih po vsej deželi, zbirala denar in krepila moralo stavkajočih. Tudi vsa sredstva, zbrana s prodajo albuma "Shoulder To Shoulder", so bila namenjena podpori rudarjem. Skladbe, ki so nastale, so povezava neposrednega upora in političnega angažmaja skupine z njenimi stališči o družbeni vlogi glasbe.

SHOULDER TO SHOLDER – pesmi »Zbora južno-valežanskih stavkajočih rudarjev«, skupine Test Department in skladatelja Stevea Martlanda


Pred skoraj natanko dvajsetimi leti, marca 1984, je polovica od 190.000 britanskih rudarjev pričela največjo stavko v sodobni zgodovini te dežele. Sprožila jo je napoved vlade Margaret Thatcher, da bo zaprla 20 rudnikov, s čimer bi brez dela ostalo 20.000 rudarjev. Pod vodstvom bojevitega socialista Arthura Scargilla je Nacionalni sindikat rudarjev ukazal solidarnost s tovariši, ki jim je grozila brezposelnost, stavka pa se je sprevrgla v leto trajajoče mukotrpno obračunavanje s konzervativno vlado. Po vročem poletju, polnem spopadov s policijo, so se začele krhati tudi vrste stavkajočih, ki so se brez plač le stežka preživljali. Mnogi so se želeli vrniti na delo, vendar vodstvo sindikata ni popustilo pri svojih zahtevah, vlada pa je spretno izbrala »taktiko izčrpavanja«. Marca '85 je Scargill vendarle popustil zaradi nezadovoljstva stavkajočih rudarjev, razglasil konec stavke in se umaknil kot poraženec. Železna »lady« je v prihodnjih letih brez težav uresničila svoj načrt zapiranja rudnikov in danes jih je od 170, ki so delovali leta 1984, odprtih le še 12.

Stavkajoči britanski rudarji so glavni protagonisti plošče "Shoulder To Shoulder", ki jo je angleška industrial skupina Test Department leta 1985 izdala pri založbi Some Bizzare. Na njej je sodelovala z »Zborom južno-valežanskih rudarjev«, s katerim je med stavko nastopala na koncertih po vsej deželi, zbirala denar in krepila moralo stavkajočih. Tudi vsa sredstva, zbrana s prodajo albuma "Shoulder To Shoulder", so bila namenjena podpori rudarjem. Skladbe, ki so nastale, so povezava neposrednega upora in političnega angažmaja skupine z njenimi stališči o družbeni vlogi glasbe. Test Department so - vsaj v prvih letih svojega delovanja - ustvarjali skupaj z aktivisti, ki so se borili proti nasilju oblasti, in pisali glasbo, za katero je bila inspiracija prav njihov boj. Prizadevali so si, da bi k zmagam delavskega ljudstva pripomogli tudi sami in s svojo glasbo širili socializem.

Njihovi zgodnji nastopi se naslanjajo na ideje sovjetske avantgarde, še posebej na koncept t. i. »Produktionsmusik«, ki se je razvil v prvih letih po Oktobrski revoluciji. Njegov najbolj pristni izraz je bil ciklus koncertov »Simfonija siren«, pri katerem so sodelovali delavci in delavke s proizvajanjem hrupa na svojih strojih, z recitiranjem revolucionarnih besedil in prepevanjem delavskih pesmi. V glasbo množice se je vključil hrup lokomotiv, piskanje ladijskih siren, hupanje avtomobilov, preleti letal in celo streljanje iz vojaškega orožja.

Tudi člani Test Department so v svojih zgodnjih skladbah uporabljali večinoma industrijske predmete: kladiva, jeklene drogove, kovinske plošče in sode. Z njimi so uprizarjali industrijski produkcijski proces in položaj delavca, ki je vanj ujet. V ospredju glasbe so bili monotoni, težki in brutalni ritmi s prav malo melodijami, v ozadju pa so glasbeniki kričeče interpretirali besedila, sestavljena iz kratkih parol razrednega boja. Da bi povečali učinek svoje glasbe, so med nastopi vrteli filme s prizori delavcev med delom v industriji. Klasični primer estetike Test Department je divja in bučeča skladba Fuel to Fight s plošče "Shoulder to Shoulder" - ritem, ki naj razvname glavo in srce.


Na plošči "Shoulder To Shoulder" se skladbe Test Department izmenjujejo s pesmimi Zbora južno-valežanskih rudarjev. Glasbeniki in pevci se združijo le v remiksu pesmi Comarades in Arms, ki smo jo v izvirniku slišali ob uvodu v današnjo »prvomajsko« oddajo Razširjamo obzorja. Sodelovanje, ki bo poslušalcu z vzhoda Evrope zagotovo vzbudilo romantično nostalgijo po časih socializma, se je stilistično spogledovalo z vzori socialrealistične umetnosti. Sprožilo je nasprotujoče si odzive: medtem ko je pripadnike elitne modernistične umetnosti motila povsem enakopravna in spoštljiva vloga, ki so jo Test Department namenili domnevno »manjvredni« delavski kulturi, so bili po drugi strani upravičeni očitki, ki so opozarjali, da so se podobne uprizoritve na Vzhodu od časa stalinizma naprej uporabljale za zatiranje človeka. Historični in ideološki kontekst sta zato za interpretacijo bobnečih industrijskih ritmov, prepletenih z rudarsko patetiko, nujna, saj se podobna estetika lahko danes izkoristi v prid slepemu poveličevanju totalitarizma. Še večja krivica se ji godi, ko se v okolju kibernetiče post-industrijske družbe spremeni v neobvezno zabavo rejverskih veselic, oropano vse politične ostrine, o čemer priča celo zgled iz domačih krajev.

V nadaljevanju bomo poslušali celo drugo stran plošče "Shoulder To Shoulder", pričenši z nagovorom neznanega rudarja stavkajočim tovarišem. Sledila mu bo himna sovjetski delavski morali - Shockwork, h kateri so Test Department pripisali naslednje verze: »Z napetostjo v vsaki mišici, z delom in bojem, s ponosom gradi iz razbitin preteklosti, v krvi, potu in garanju, 'stakanovit'.« Tako so v Sovjetski zvezi pravili herojem petletk, t. i. šok-delavcem, ki so uspeli za večkrat preseči predpisane norme. Pesem Stout Hearted Men so rudarji posvetili svojim ženam, ki so navkljub pomanjkanju in strahu stale za svojimi možmi. Sledila bosta že omenjeni remiks pesmi Comrades ter Roman War Song, s katero so pevci - rudarji skušali razložiti, zakaj se je vredno boriti za njihov način življenja in za socializem. Poslušanje plošče "Shoulder To Shoulder" bomo zaključili s skladbo Gdansk ... »Ko britanska vlada v eni roki maha z zastavo solidarnosti, z drugo išče načine, da bi uničila Nacionalni sindikat rudarjev in druge organizacije dela.«


Po predstavitvi plošče "Shoulder To Shoulder" bomo zavrteli še istoimensko skladbo angleškega skladatelja Stevea Martlanda, za katero lahko upravičeno domnevamo, da je nastala pod njenim vplivom. Martland je v osemdesetih večkrat sodeloval s Test Department, poleg tega pa je proklamirani simpatizer delavske kulture in levičarskih idej. Skladba "Shoulder To Shoulder" sploh ni edina neposredna povezava med njegovimi kompozicijami in skupino, saj najdemo na Martlandovi zadnji plošči "Horses Of Instruction" tudi skladbo Beat the Retreat, ki je tudi naslov dvojnega albuma Test Department iz leta 1987.

Skladbo Shoulder To Shoulder je Martland leta 1992 objavil na kompilaciji svojih zgodnjih skladb "Crossing The Border", ki so še vse pod močnim vplivom njegovega učitelja Louisa Andriessna. Tudi Martland išče inspiracijo v baročni orkestraciji, v srednjeveški repeticiji melodičnega in ritmičnega materiala, tehniki 'hoquetusa' in ritmičnem »drajvu«. Vendar te daljne oblikovne vzore napolni z vplivi jazza in zasedbo oblikuje kot big bandovski orkester brez bobnov. Izogiba se vsakršni romantiki in od glasbenikov zahteva ritmično natančnost, ostrino in skoraj nenehno glasno dinamiko. To je del političnega stališča skladatelja, ki zavrača svet klasike in se trudi vpliv svoje glasbe speljati naprej od privilegiranih elit. "Shoulder To Shoulder" je nastala po naročilu nizozemskega Orkestra De Volharding, ki ga je leta 1968 ustanovil Louis Andriessen. Njegovi člani so bili eni izmed prvih, ki so v revolucionarnem vrenju tistega časa zapustili koncertne dvorane in odšli igrat na ulice, med ljudi.

POVEZAVE:

 

BBC-jeva stran posvečena 20-letnici stavke

Test Department – neuradna stran

Test Department - uradna, vendar neažurirana stran

Steve Martlad



Prvomajsko oddajo Razširjamo obzorja je pripravil Peter Kus.



Komentarji
komentiraj >>