Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
TOREK, 18. MAJ 2004 (3242 bralcev)
Torek, 18. 5. 2004
Lan



Originalni
...izraelski bagri še vedno demolirajo hiše po Rafi...

...glavna obravnava zoper Legijo prestavljena...

...na sončni strani Šengena nas je obiskal Milo Djukanović...

...pol stoletja ameriške desegregacije...

OFF NAPOVEDNIK
Ni dolgo tega, kar je Južna Afrika praznovala deseto obletnico odločitve, da apartheid morebiti ne ustreza postulatom današnjega časa. Na današnji dan pred okroglim stoletjem je v Parizu ducat držav ratificiralo »Mednarodni sporazum o ukinitvi trgovine s sužnji«.
V naslednjih šestih letih ga podpiše še 48 držav, med katerimi pa ni samodeklarirane prve demokracije, dežele svobodnih, doma pogumnih. ZDA so segregacijo formalno odpravile na včerajšnji dan, pet desetletij kasneje. Leta 1954 so temnopolti otroci lahko prestopili pragove šol, kjer so drgnili klopi skupaj s svojimi bledoličnimi sovrstniki.

Preteči je moralo še deset let do sprejetja zveznega zakona o državljanskih pravicah, da se je na videz radikalna novost prijela in implementirala na ulice ter v srca belega življa. Vendar se ni povsem. Bledoličniki so se vsled priseljevanja opogumljenih temnopoltih Američanov v mesta odseljevali v predmestja. Formirale so se sterilno bele soseske ter zasebne univerze, vpisovanje na srednje šole, ki se, mimogrede, financirajo iz davkov okoliškega prebivalstva, pa poteka po geografskem ključu. V idiličnih predmestjih so sicer živeli tudi temnopolti, a le tisti, ki so si lahko privoščili plačilo umetno reguliranih in prenapihnjenih cen nepremičnin. Praviloma je moralo iti za izjemne ljudi temne polti, ki poleg barve kože niso smeli ali mogli posegati po družbenih atributih črne Amerike.

Ko se je položaj temnopoltega prebivalstva sčasoma nekoliko izboljšal, je to belcem sledilo nazaj v urejena predmestja. V odgovor so se pričele ustanavljati tako imenovane varovane soseske. Z zidovi obdane, zasebno varovane urbane tvorbe znotraj predmestij. Za vselitev vanje je potrebno soglasje tam že živečih prebivalcev.

Danes 70 odstotkov bledoličnikov konča srednjo šolo pravočasno, med temnopoltimi polovica. Fakultete obiskuje zgolj 8,5 odstotka temnopoltih, stopnja brezposelnosti med njimi je dvakrat, stopnja revščine pa trikrat višja kot med belci. Izhod je lahko služenje domovini. V ameriški vojski hlapčuje nesorazmerno visoko število temnopoltih ali vojakov južnoameriškega porekla. Bela Amerika je že v Vietnam pošiljala črne vojake streljat na rumenega nasprotnika. Statistika v Iraku še vedno ni skladna duhu desegregacije. ZDA danes obeležujejo fikcijo.

Vse pa le ni tako črno. Poslušate namreč črno na belem nesegregirani OFF program Radia Študent.




OFF PROGRAM

Svet obsoja akcijo izraelcev v palestinski Rafi, perverzno imenovano »Operacija Mavrica«, kjer pa gre le za rušenje domov. Živopisana je verjetno le izraelska neselektivnost pri usmerjanju svojih bagrov. Glas je povzdignil celo Kofi Anan, organizacija Amnesty International pa je v posebnem poročilu dotično demoliranje označila za vojni zločin. V treh in pol letih od začetka Intifade je Izrael porušil nad tri tisoč palestinskih hiš in v brezdomce spremenil več deset tisoč ljudi.

Milijoni nas, Evropejcev, pa čaka na oblikovanje krovnega dokumenta vsake družbe, ki se opredeljuje za pravno. Evropski zunanji ministri v Bruslju nadaljujejo enkrat že propadla pogajanja o evro-ustavi. Strinjali so se v dvojem: prvič, da se bodo najtežjim odprtim vprašanjem posvetili na koncu, ter drugič, da se o njih ne strinjajo. Države se komolčijo okoli sestave evropske komisije, načina sprejemanja odločitev ter omembe krščanskih korenin v preambuli.

Če bo evropska civilizacija opredeljena kot krščanski feniks, bo na primer Turčija v Evropski uniji veljala za formalni tujek. Sicer pa se ta bodoča članica, ki na začetek pogajanj čaka že tri desetletja, s komisarjem za širitev »Ginterjem Ferhojgnom«, mentorjem naše evropske zvezde Janza Potočnika, dogovarja o priviligiranem pogajalskem statusu.

Brez privilegijev ali možnosti pogajanj se je znašel Milorad Ulemek-Legija, ki je bil danes prvič priveden na beograjsko sodišče. Vendar ne zaradi organizacije atentata na Zorana Đinđića. Legiji bodo naprtili »ama sve«. To sojenje bo obravnavalo umor Ivana Stambolića in poskus budvanskega atentata na aktualnega zunanjika Srbije in Črne Gore, Vuka Draškovića. Glavna obravnava, sicer predvidena za danes, je prestavljena na 28. junij, da se bo Legija lahko sploh pripravil na zagovor.

To stran Šengena danes obiskuje črnogorski premier Milo Djukanović. Sestal se bo s celotnim podalpskim političnim vrhom, spremlja pa ga močna črnogorska gospodarska delegacija. Mi pa čakamo, da bodo šli čiki dol. Milu Djukanoviću se namreč v Italiji sodi zaradi tihotapljenja tobačnih izdelkov.

Za konec še današnja globalna statistika. Zaradi mine in zasede je v Čečeniji umrl ducat ruskih soldatov, Izraelci so se odkrižali nadaljnih 14-ih Palestincev, 3200 ameriških vojakov bo iz demilitarizirane cone med Severno in Južno Korejo prestavljenih v Irak, nadomestilo jih bo nekaj sto na novo postavljenih raket ter na Guamu nameščeni strateški bombniki. Da okupatorji Iraka ne nadzorujejo, ugotavljajo tudi Britanci in Honduras, a vsak na svoj način. Prvi bodo na vroči teritorij dostavili svežih tri tisoč vojakov, slednji pa bo svoji dve stotniji vojnih lic umaknil domov.


Komentarji
komentiraj >>