Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
PONEDELJEK, 21. JUNIJA 2004 (3827 bralcev)
Ponedeljek, 21. 6. 2004
Lan



...RŠ-ovec Erik na pridržanju v Izraelu...

...besedni dvoboj Irana in Evropske unije o človekovih pravicah...

...v gruzijski Adžariji volilna zmaga predsednika Sakašvilija...

...Evropa svojega navdiha ni črpala iz krščanstva, ampak iz verske dediščine; papež dikciji nasprotuje...


NAPOVEDNIK

Napovednik posvečamo kolegi Eriku, ki se že od sobote zvečer nahaja na pridržanju v prostorih izraelskih emigracijskih organov na telavivskem mednarodnem letališču. Po večurnem zasliševanju s strani izraelskih mejnih organov, med katerim so ti izvedeli, da je Erik namenjen v Gazo, iz njegove prtljage pa so izbrskali več novinarskih akreditacij, mu je bil vstop na sveta tla prepovedan.

Zapletlo se je pri njegovi vrnitvi. Zaradi dolgotrajnega zasliševanja je letalo slovenskega avio-prevoznika Tel Aviv zapustilo brez Erika, naslednje pa bo v Izraelu pristalo šele v soboto. Obstaja sicer možnost, da bi se član aktualno-politične redakcije tega radia, aktivist za boljšo globalizacijo in pisec spremne besede pred kratkim izdane knjige Michaela Moorea, v podalpje že jutri vrnil z letalom avstrijske letalske družbe. Za dobrih 500 ameriških zelencev, ki pa jih nima.

Vzroki za preprečitev vstopa akreditiranemu novinarju na območja, ki so bodisi okupatorna ali okupirana, so lahko sledeči. Slovenski državljani za vstop v Izrael ne potrebujejo vizuma, zaradi česar so lahko podvrženi dodatnim mejnim kontrolam. Drugič: slovenski letalski prevoznik naj bi bil eden redkih, ki sam ne opravlja tako imenovanega »security checka«. Gre za postopek, v katerem letalska družba apriorno preveri namen, kraje nastanitev, kontaktne osebe in ostale podatke o imetniku vozovnice, ki jih država gostiteljica šteje za relevantne. Bolj previdno in radovedno državo od Izraela pa bi le stežka našli.

Med izraelskimi oblastmi in slovenskim veleposlaništvom v Tel Avivu tečejo pogajanja o Erikovi izpustitvi. Vodi jih izkušeni Igor Pogačar, ki je iz etiopskih zaporov že pomagal izvleči Toma Križnarja.

Zaradi Erikovega interesa puščamo več podrobnosti na strani. Upamo in veselimo se njegovega hitrega, varnega povratka ter družnega pljuvanja izraelske varnostne politike tudi v prihodnje. Salam alejkum, Erik!!!

Poslušate proti izraelski administraciji naperjeni »fuck« OFF program Radia Študent.


OFF

Na včerajšnjih predčasnih parlamentarnih volitvah v gruzijski avtonomni pokrajini Adžariji je slavila koalicija Zmagovita Adžarija. Koalicija, ki jo vodi gruzijski predsednik Mihail Sakašvili je pokasirala kar 70 odstotkov glasov, v 30 članski adžarski vrhovni sovjet pa se je uspelo prebiti še njihovi glavni tekmici, Republikanski stranki Gruzije.

Bivši ameriški predsednik Clinton je zanikal namigovanja, da v času svojega mandata ni izkoristil možnosti ujeti ali ubiti ameriškega sovražnika številka ena, Osame bin Ladna. Clintonu so namreč očitali, da naj bi mu Sudan ponudil izročitev neposlušnega Savdijca, nad katero pa naj Bill ne bi bil navdušen. Izrazil je še razočaranje nad dejstvom, da ni uspel vzpostaviti miru med Izraelci in Palestinci, pri vprašanju, ali bi bilo napade na dvojčka možno preprečiti, pa se je vzdržal komentarja.

Iranska vlada je Evropski uniji ponudila brezplačne učne ure na temo človekovih pravic. Iran je namreč razočaran nad poročilom irskega predsedstva o četrtem krogu pogovorov z Unijo, saj se mu zdi nerealno in neusterezno vsebini pogovorov. Evropejci namreč v poročilu Iranu očitajo neenakost pravic žensk, mučenje v zaporih, telesno kaznovanje, odvisnost sodstva, smrtno kazen, kampanjo proti novinarjem. Predstavnik iranskega zunanjega ministrstva, Hamid Reza Asevi, jim vrača s kršenjem pravic manjšin, diskriminacijo muslimanov, islamofobijo in nespoštovanjem pravic beguncev, ki se dogaja v »demokratični in civilizirani« Evropski uniji.
Tekmovanje v kršenju človekovih pravic se tako nadaljuje.

Irski premier Bertie Ahern, ki v prostem času tudi predseduje Evropski uniji, je zaposlen s pojasnjevanjem nekaterim sila razočaranim državam članicam, zakaj v preambuli ustavne pogodbe ni izrecne omembe krščanskih korenin. Sporni stavek so sfrizirali tako, da se glasi, da Evropa »črpa svoj navdih iz verske dediščine«. Z besedilom je zadovoljna tudi potencialna bodoča članica Turčija, nasprotujeta pa mu zlasti Poljska in Vatikan. Oglasil se je tudi papež in pohvalil Poljsko, ki je zvesto branila krščanske korenine v evropskih institucijah.


Ariel Šaron bo prebivalce območja Gaze po izraelskem umiku preselil v Galileo in puščavo Negev. Po prvotnem planu naj bi 7500 judovskih naseljencev preselil na Zahodni breg, kar pa je naletelo na ostre kritike Palestincev in mednarodne skupnosti. Krvniku libanonskega in palestinskega ljudstva poka po šivih. Doživel je interni strankarski referendumski poraz, v drugo mora na sodišče zaradi suma o podkupovanju, v Knesetu pa ga ponovno čaka glasovanje o dveh nezaupnicah. Prva se nanaša na gradnjo dela famoznega varnostnega zidu, druga pa na klavrno socialno politiko.






Komentarji
komentiraj >>