Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Leon Payne (3926 bralcev)
Sreda, 1. 9. 2004
outlaw



V tokratni posebni oddaji Moč pesmi o velikih in vplivnih piscih pesmi iz Amerike in okolice druge polovice dvajsetega stoletja kratek skok v preteklost k velikemu Leonu Paynu.
Radio študent
IZVEN ZAKONA
Leon Payne
SREDA, 1. septembra 2004, 22.30 - 23.30
avizo trak MOČ PESMI, 6
1. CD payne, 1 (on) I LOVE YOU BECAUSE leon payne 2.42
VEDNO V PODLAGO, kadar je le mogoče: CD bill frisell, 8 (on) OUTLAWS bill frisell 4.19
Pozdrav v tokratni posebni oddaji Moč pesmi v okviru oddaje Izven zakona, ki jo zadnjih deset let na vašem in našem Radiu Študent pripravljam Milko Poštrak. Tokrat smo globoko v preteklosti. Mogoče kaka poslušalka ali poslušalec ve, da smo se v tejle oddaji sistematično lotili pregleda nastanka in razvoja tiste ustvarjalne oblike, ki ji od štiridesetih let dvajsetega stoletja rečemo country. Nekateri pri nas so v osemdesetih letih minulega stoletja, v času velikega puritanskega zanosa v zvezi s slovenščino, izraz country poskušali sloveniti v »podeželska« glasba, kar pa ne ustreza dejstvom. Country je namreč veliko bolj urbanizirana, torej »pomeščanjena« različica podeželske, predvsem pa hribovske glasbe ameriškega srednjega zahoda, z žariščem v Apalačih, v Skalnem gorovju in v okoliških gorskih verigah. Tista glasba se je imenovala hillbilly, hribovska glasba. Ker je bila v tistem času, torej v tridesetih in štiridesetih letih dvajsetega stoletja, obremenjena s slabšalnimi pomeni, podobno kot so pri nas izrazi »gojzarska« ali »kmetavzarska« glasba, so skovali izraz country, ki res pomeni dežela ali podeželje, vendar je to skovanka in ne geografska opredelitev. Sodobna hillbilly in nato country glasba in pesmi so tiste, ki so že zabeležene na nosilcih zvoka in ne več posredovane zgolj ali izključno z ustnim izročilom. Vemo, da so prvi komercialno uporabljani nosilci zvoka, plošče na 78 obratov, prišli v širšo uporabo v Ameriki v dvajsetih letih minulega stoletja, nekje od 1926. ali 1927. leta naprej. Ta letnica, 1927, je prelomna tudi zato, ker so takrat prve komercialne, torej za prodajo namenjene, posnetke naredili tudi in predvsem The Carter Family in Jimmie Rodgers. O obojih smo v tej oddaji pogosto govorili, zato sedaj verjetno ni potrebe po ponavljanju. V tridesetih letih, posebej pa v štiridesetih, po veliki gospodarski krizi, tik pred drugo svetovno vojno, nato pa po njej, se je t. i. country glasba ali blues belega človeka, spremenila v veliko industrijo z ortodoksnim in notoričnim oporiščem v Nashvillu.
Vse to omenjam tudi zato, ker ima zvezo z nocoj predstavljanim ustvarjalcem. To je Leon Payne. Pomenov in navezav je veliko morje. Najprej: Leon Payne je začel ustvarjati prav v času, ko se je t. i. hillbilly glasba transformirala v t. i. country glasbo. Nadalje: napisal je nekaj označevalnih pesmi, ki so jih kasneje in do dandanes povzemali tako countryjaši kot na country na razne načine vezani ustvarjalci iz polja popularne glasbe in rock and rolla. Tudi sam je bil razpet med pravovernim, konservativnim ali vsaj tradicionalnim countryjem na eni strani in popom na drugi. Ena njegovih najbolj znanih pesmi je I Love You Because. V izvirniku je to preprosta, neposredna ljubezenska pesem, ki jo je takrat mladi Leon Payne napisal za svojo izvoljenko Myrtie. Pesem, ki mogoče vsega hudega navajenim poslušalcem v cinični sedanjosti zveni patetično, je ostala ena največjih Paynovih uspešnic. Tudi daleč izven countryjaških okvirjev. Gotovo tudi zato, ker je to pesem, kot vsi veste, na svojih legendarnih prvih snemanjih 1954. leta v studijih založbe Sun posnel sam kralj rock and rolla, Elvis Presley. Druga pesem, ki je prav tako vplivna, mogoče v nekem kontekstu še bolj daljnosežno, je Lost Highway. Osamljena avtocesta. Zgodnja pesem Leona Paynea, ki jo je posnel enkrat '47. ali '48. leta pri eni od malih založb v Nashvillu. V tistem času je posnel še nadčasne klasike, kot sta Lifetime To Regret in They'll Never Take Her Love From Me. Vse tri naštete so na voljo v eni od znanih obsežnih zbirk založbe Bear Family, vendar moram priznati, da se nisem potrudil nabaviti jo. Zato teh treh pesmi danes ne bomo slišali, vsaj ne v izvirni izvedbi Leona Payna. Pesem Lost Highway so res izvajali in posneli vsi živi, od Hanka Williamsa do U2 in naprej in nazaj, zato to pesem gotovo poznate. Zdajle jo bomo poslušali v izvedbi Hanka Williamsa iz oktobra 1949. Lost Highway.
2. CD williams, 7 (payne) LOST HIGHWAY hank williams 2.40
O simbolnem pomenu pesmi Lost Highway sploh nima smisla govoriti. Naj sedaj omenim zgolj to, da se je nedavno tudi neka založba poimenovala Lost Highway, osredotoča pa se na so-dobne izpeljave iz ustvarjalnega izraza countryja.
In še: Hank Williams je posnel še eno od prej omenjenih zgodnjih pesmi Leona Payna, They'll Never Take Her Love From Me. Taisto pesem je 1985. leta posnel tudi britanski ustvarjalec Declan MacManus ali Elvis Costello, ki si je svoje umetniško ime, kot veste, povzel po dveh kulturnih ikonah iz Amerike, po Kralju Elvisu in po enem iz komedijantskega dua Abbott & Costello. Njegovo izvedbo pesmi They'll Never Take Her Love From Me najdemo med dodatnimi posnetki na obnovljeni in razširjeni različici Costellovega klasičnega albuma s pomenljivim naslovom King of America, Kralj Amerike iz 1986. leta.
3. CD king of america, 17 (payne) THEY'LL NEVER TAKE HER LOVE FROM ME elvis costello 2.51
Leon Payne se je rodil 15. junija 1917. leta v Albi v Teksasu. V otroštvu je izgubil dobršen del vida. O tem je kasneje sam razpredal zgodbice, kako se je poškodoval z nožem in podobno, vendar je menda resnica bolj prozaična, čeprav nič manj tragična. Menda je oslepel zato, ker mu je zdravnik v oči nakapljal napačno zdravilo. Zaradi tega je obiskoval šolo za slepe v Austinu, kjer je bila ena od dejavnosti podpiranje glasbene ustvarjalnosti ali glasbena terapija. Tako se je mladi Leon naučil igrati vrsto glasbil; od kitare, klavirja, orgel, do bobnov in trom-bona. Znana je zgodba, kako je nekega dne njegova mama Gertrude vzela pod roko črnega prašička in odšla v mesto. Vrnila se je brez prašička, vendar s kitaro. Kasneje, po njeni smrti 1944. leta, je Leon Payne, ko je 1949. leta uspel s pesmijo I Love You Because, izjavil, da mu je najbolj žal, čeprav se to sliši še tako obrabljeno, da njegovega uspeha ni dočakala njegova mama, ki ga je vseskozi podpirala in se je za to marsičemu odrekla.
Za predah poslušajmo pesem I Miss That Gal, Pogrešam tisto dekle.
4. CD payne, 2 (on) I MISS THAT GAL leon payne 2.25
1935. leta je Leon Payne končal šolanje in se posvetil glasbi. Imel je oddajo na radiu, ob tem pa je nastopal v raznih lokalnih klubih, z zasedbo ali sam. Konec tridesetih je menda neko obdobje sodeloval tudi v spremljevalni zasedbi Texas Playboys Boba Willsa. Nastopal je tudi za ameriške vojake po tujih vojaških žariščih in ob tem zganjal značilno butnglavsko patriotsko držo. Ena njegovih znanih pesmi te vrste je Great American Eagle, ki jo je napisal v času korejske vojne.
S polbratom Jackom Rhodesom sta imela skupino, kasneje pa sta se razšla in menda tudi dosmrtno sprla. Ob tem je še nekaj nejasnosti okoli tega, katere pesmi je Payne napisal. Njegovih lastnih pesmi je menda na stotine, če ne na tisoče. Nekatere so dosegljive na raznih zbirkah, pretežno na zbirkah skrbne in dosledne nemške založbe countryja, Bear Family. Veliko pa jih poznamo vsaj v neštetih izvedbah drugih izvajalcev. Za povrh krožijo zgodbe, da je nekatere znane pesmi prodal drugim izvajalcem, ki so se nato podpisali pod njih kot pisci.
Avgusta 1948. leta se je Payne poročil s svojo šolsko ljubeznijo Myrtie in ji napisal pesem I Love You Because. Poleti 1949. leta je podpisal za založbo Capitol, kjer je avgusta posnel omenjeno pesem in še nekaj drugih. Med njimi Find Them, Fool Them, And Leave Them.
5. isti CD, 6 (on) FIND THEM, FOOL THEM, AND LEAVE THEM leon payne 2.18
Find Them, Fool Them, And Leave Them - Najdi jih, vrži jih na finto in jih zapusti, značilna countryjaška pesem o ljubezenskih prevarah in strtih srcih. Naj omenim še, da je bil slog Leona Payna v štiridesetih menda še zelo oprt na arhaično hillbilly izročilo. Ta zvok se je konec štiridesetih očitno dobro prodajal kot del povojne nostalgije za idiličnimi predvojnimi starimi časi, ki jih nikoli ni bilo. Zvok Payneovih pesmi pri založbi Capitol je lovil tega duha, vendar so pesmi kljub temu zvenele nezmotljivo sodobno. Seveda sodobno za tisti čas.
Naslednja pesem, ki jo je Leon Payne posnel januarja 1950. leta, je I'm A Lone Wolf, Jaz sem osamljeni volk.
6. isti CD, 8 (on) I'M A LONE WOLF leon payne 2.22
Slišali ste, kako je v tejle zavijajoči pesmi I'm A Lone Wolf Leon Payne omenjal še nekatere druge velike ustvarjalce countryja tistega časa, med njimi Hanka Williamsa in Hanka Thompsona.
Naslednja pesem z istih snemanj iz januarja 1950 je I Just Said Goodbye To My Dreams.
7. isti CD, 15 (on) I JUST SAID GOODBYE TO MY DREAMS leon payn 2.48
Maja 1950. leta je Leon Payne posnel pesem You've Still Got A Place In My Heart.
8. isti CD, 7 (on) YOU'VE STILL GOT A PLACE IN MY HEART leon payne 2.34
V tistem času je Leon Payne, tudi po vzoru Hanka Williamsa, nastopal sam, pod lastnim imenom in brez stalne spremljevalne zasedbe. To je tudi zmanjšalo potne in druge stroške, saj so lokalno spremljevalno zasedbo vedno priskrbeli lastniki klubov, kjer je nek ustvarjalec nastopal. Tak pristop je imel kasneje Chuck Berry, ki si je to kajpak lahko privoščil. Kjerkoli po svetu je nastopal, so pač vsi poznali njegove pesmi in vedno se je našlo dovolj lokalnih glasbenikov, ki so te pesmi že prej izvajali in so ga torej lahko brez večjih težav spremljali, ko je imel koncert v njihovem mestu.
Naslednja pesem Leona Payna je I Couldn't Do A Thing Without You.
9. isti CD, 24 (on) I COULDN'T DO A THING WITHOUT YOU leon payne 2.43
Kljub temu, da Leon Payne ni imel stalne spremljevalne zasedbe, pa si je na snemanjih pomagal s starimi znanci in s preverjenimi stalnimi glasbeniki. Med njimi je bil Frank Juracek s steel kitaro, Ernest Hunter z goslimi in še nekateri. Septembra 1950. leta je posnel prej omenjeno patriotsko pesem Great American Eagle, ki jo bomo namerno preskočili. Na istih snemanjih je posnel tudi Fatal Letter, Usodno pismo, ki bi lahko bolj odsevala ameriško vojaško stvarnost, če bi govorila o obvestilu družini o smrti vojaka. Vendar besedilo govori o klasičnem poslovilnem ljubezenskem pismu. Fatal Letter.
10. isti CD, 22 (on) FATAL LETTER leon payne 2.52
Kasneje, 1952. leta, je Leon Payne napisal in posnel še eno podobno ljubezensko žalostinko, povezano s pismom in poštarjem, Mailman.
11. isti CD, 11 (on) MAILMAN leon payne 2.53
Februarja 1951. leta je Leon Payne posnel še štiri srce parajoče ljubezenske žalostinke. Prva je bila Farewell Waltz.
12. isti CD, 25 (on) FAREWELL WALTZ leon payne 2.40
V petdesetih je Leon Payne z ženo Myrtie živel v Houstonu, zatem pa se je septembra 1952. leta preselil v San Antonio. Pred tem je maja 1951. leta posnel pesem It's Many A Mile Back Home.
13. isti CD, 16 (on) IT'S MANY A MILE BACK HOME leon payne 2.45
Nemška založba Bear Family je posnetke, ki jih je Leon Payne naredil pri založbi Capitol v času od 1949. do 1953. leta, objavila na izčrpni pregledni zbirki z naslovom I Love You Because. Na njej sta tudi dva posnetka, ki očitno prej še nista bila objavljena na nobenem nosilcu zvoka. En od njiju je pesem By Your Side, ki jo je Leon Payne posnel maja 1951. leta. Ob tvoji strani.
14. isti CD, 28 (on) BY YOUR SIDE leon payne 2.35
Oktobra 1951. leta je Leon Payne posnel štiri duhovne pesmi, tradicionalno He Is The Light Of The World in lastne Jesus Pasid The Price, Gentle Hands in Golden Harvest. Poslušajmo slednjo. Zlata žetev.
15. isti CD, 30 (on) GOLDEN HARVEST leon payne 2.32
Zadnja snemanja pri založbi Capitol je Leon Payne imel aprila 1953. leta. Takrat je posnel tudi poskočno pesem Sister Sue Polka.
16. isti CD, 14 (on) SISTER SUE POLKA len payne 2.02
Sredi in v drugi polovici petdesetih je Leon Payne s spremenljivim uspehom snemal pri založbi Decca, nato pa pri raznih teksaških založbah. 1963. leta je objavil dva albuma, A Living Legend of Country Music, Živa legenda countryja, in Americana. 1965. leta je doživel resen srčni napad. Po tistem ni več nikoli polno deloval. Občasno je še nastopal, napisal tudi več pesmi, med njimi je mogoče najbolj znana Psycho, ki jo je1968. leta posnel njegov prijatelj iz Houstona, Eddie Noack. Kasneje jo je izvajal tudi že prej omenjeni Elvis Costello. Poslušajmo njegovo koncertno izvedbo te pesmi, dodano razširjeni različici albuma Almost Blue Elvisa Costella in The Attractions. Psycho.
17. CD almost blue, 18 (payne) PSYCHO elvis costello 3.43
Leon Payne je umrl 11. septembra, usodnega datuma za sodobno ameriško in svetovno zgodovino, vendar pred petintridesetimi leti, 1969. leta, v bolnici v San Antoniu, star vsega dvainpetdeset let. Njegov vpliv pa ostaja neizmeren.
S tem Milko Poštrak zaključujem nocojšnjo posebno oddajo Moč pesmi o velikih piscih pesmi iz Amerike in okolice druge polovice dvajsetega stoletja. Naslednji teden v redni oddaji Izven zakona spet v sedanjost. Novi plošči Badly Drawn Boya in Marka Lanegana s kratkim pregledom Laneganovega celotnega samostojnega opusa.
Za slovo od Leon Payna še ena njegova pesem: If I Could Only Live My Life Over, Če bi lahko še enkrat živel. Lep pozdrav!
18. CD payne, 9 (on) IF I COULD ONLY LIVE MY LIFE OVER leon payne 2.49
avizo trak IZVEN ZAKONA, 5
Milko POŠTRAK


Komentarji
komentiraj >>