Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
John Martyn (3948 bralcev)
Sreda, 6. 10. 2004
outlaw



V posebni oddaji Moč pesmi v okviru oddaje Izven zakona vsako prvo sredo v mesecu o največjih piscih pesmi iz Amerike in okolice od druge polovice dvajsetega stoletja naprej, tokrat pudl, okolica, Velika Britanija, Anglija: John Martyn. Z novo ploščo in seveda s pregledom dosedanjega več kot tridesetletnega dela.
johnmartyn.net
Radio študent
IZVEN ZAKONA
john martyn
SREDA, 6. oktobra 2004, 22.30 - 23.30
avizo trak MOČ PESMI, 6
1. CD on the cobbles, 1 (on) BABY COME HOME john martyn 3.24
VEDNO V PODLAGO, kadar je le mogoče: CD bill frisell, 8 (on) OUTLAWS bill frisell 4.19
Baby Come Home, uvodna pesem z novega studijskega albuma On The Cobbles britanskega pisca pesmi Johna Martyna v tokratni posebni oddaji Moč pesmi o velikih, ključnih, najpo-membnejših, najvplivnejših, najbolj enkratnih piscih pesmi iz Amerike in okolice, pretežno njene uslužne starejše, čeprav manjše sestre, Velike Britanije. Seveda v okviru oddaje Izven zakona, ki jo pripravljam in vodim Milko Poštrak na vašem in našem Radiu Študent že kak-šno desetletje, od t.i. Kozmikov naprej. Nocoj s pomočjo Marka.
Danes se torej posvečamo dobremu staremu znancu Johnu Martynu, enemu ključnih britan-skih piscev pesmi, ob Richardu Thompsonu, Robertu Wyattu, seveda nezgrešljivem Nicku Drakeu in še nekaterih, ki so začenjali v šestdesetih, nekateri pa takrat ali v začetku sedemde-setih tudi končali ali vsaj pristali recimo v invalidskem vozičku. A vse to, spoštovane poslu-šalke in cenjeni poslušalci, že sami dobro veste. Zdaj le in zgolj obujamo spomine o dobrem starem in poslušamo tudi dobro novo teh istih ustvarjalcev. Recimo naslednjo pesem z nove plošče On The Cobbles Johna Martyna, ki ji je naslov Go Down Easy. Pesem je, podobno kot v uvodu slišana Baby Come Home, sicer starejšega datuma. Ta je znana že s plošče Solid Air, vendar je tukaj v skoraj neprepoznavni obliki. Go Down Easy.
2. isti CD, 8 (on) GO DOWN EASY john martyn 4.53
John Martyn se je rodil takrat še ne usodnega datuma 11. septembra 1948. leta v Londonu, vendar je prva leta odraščal v Glasgowu na Škotskem. Starša sta se ločila, ko je bil star pet let, mama se je vrnila v London, mladi John pa je ostal razpet med Londonom in Glasgowom. To je kajpak prispevalo k temu, da je v otroštvu slišal raznovrstno glasbo. Njegova starša sta bila oba šolana pevca, mama s sopranom, oče s tenorjem. John se je navdušil nad t.i. folk glasbo preko Joan Baez, sredi šestdesetih pa je bil varovanec tradicionalnega škotskega pevca Ha-misha Imlacha. Konec šestdesetih je že sam nastopal po glasbenih klubih in 1967. leta objavil prvenec z naslovom London Conversation. Temu je leto kasneje sledil album The Tumbler. John Martyn je 1969. leta spoznal pevko Beverley Kutner, s katero se je poročil in imel par otrok. Preselila sta se v Woodstock v zvezni ameriški državi New York in 1970. leta skupaj objavila album Stormbringer!, za njim The Road To Ruin, na katerem je bila tudi pesem Give Us A Ring, posvečena Nicku Drakeu. Beverley se je nato posvetila vzgoji otrok, 1971. leta pa je sledila odlična samostojna plošča Johna Martyna, Bless The Weather. Z nje poslušajmo pesem Head and Heart.
3. CD anthology, disk ena, 2 (on) HEAD AND HEART john martyn 4.52
V podlago isti album, 3 (on) GLISTENING GLYNDEBOURNE john martyn
Head and Heart, odlična pesem z albuma Bless The Weather Johna Martyna iz 1971. leta. Na ploščah je John Martyn že razkazoval svoje zanimanje za jazzy in ostale glasbene sloge, s katerimi je širil svoj izhodiščni, na škotsko tradicionalno glasbo in na folk oprt izraz. Razvil je tudi posebni kitarski pripomoček, imenovan Echoplex, s katerim je lahko v zvočno zanko ujel zvok svoje kitare in ga uporabil za lastno spremljavo.
Poslušajmo še naslovno pesem Bless The Weather, vendar tokrat ne v studijski različici, tem-več v izvedbi s klasičnega koncertnega albuma Live at Leeds, ki je znan tudi zato, ker ga je v izvirni obliki objavil John Martyn v samozaložbi v vsega 10 000 izvodih in ga prodajal kar s svojega doma. Plošča je bila tudi opremljena z ovitkom, ki je oponašal značilne ovitke pirat-skih plošč. Še natančneje, ovitek in naslov plošče sta parafraza ovitka klasične koncertne plošče skupine The Who z enakim naslovom. Brez slike, bel ovitek, zgolj z imenom izvajalca in z naslovom plošče v krogu v zgornjem levem kotu naslovnice. Menda je bil ovitek najprej mišljen s fotografijo Johna Martyna in Dannyja Thompsona v boksarskem ringu, naslov plošče pa bi naj bil Ringside Seat, Sedež pod ringom. Vendar naslova in fotografije kasneje niso uporabili. Na plošči je posnetek s koncerta v dvorani Univerze v Leedsu 13. februarja 1975. leta, čeprav na ovitku piše, da je bil koncert oktobra 1975. leta. Na nastopu sta ga spremljala omenjeni basist Danny Thompson in bobnar John Stevens. Bless The Weather.
4. CD live at leeds, 4 (on) BLESS THE WEATHER john martyn 4.45
Album Live at Leeds je 1991. leta izšel tudi na CDju in v neomejeni nakladi, tako da je sedaj zlahka dosegljiv. Kasneje je izšel še v novi različici s par dodatnimi posnetki, ki jih ni bilo na izvirni izdaji.
Februarja 1973. leta je sledila naslednja studijska plošča Johna Martyna, Solid Air. Z nje pos-lušajmo pesem Over The Hill.
5. CD anthology, disk ena, 5 (on) OVER THE HILL john martyn 2.50
Over The Hill, pesem z albuma Solid Air. Naslovno pesem in še par drugih je John Martyn spet posvetil takrat še ne preminulemu bližnjemu prijatelju in sosedu Nicku Drakeu. Umrl je, Nick Drake namreč, 1974. leta v ne čisto jasnih okoliščinah, verjetno pa tudi zaradi prevelikega odmerka mamil. Imel je težave z depresijami, zato tudi sum na samomor. Pesem May You Never je na svojem razvpitem albumu Slowhand izvajal tudi Eric Clapton. Nasploh je cela vrsta izvajalcev, od skupine America, preko Iaina Matthewsa, Richieja Ha-vensa, do Beth Orton, Dr. Johna, Norme Waterson in Becka, pogosto izvajala ali posnela Martynove pesmi. Največkrat prav May You Never.
Konec 1973. leta je sledil album Inside Out. Z njega poslušajmo pesem Make No Mistake.
6. isti CD, 11 (on) MAKE NO MISTAKE john martyn 5.56
Naslov albuma Inside Out, torej Od znotraj ven, je John Martyn pojasnil takole: »My insides coming out«, Moja notranjost prihaja ven. Torej nadvse intimna ali razgaljajoča se plošča. Ob tem je bila tudi zvočno dokaj neobičajna ali skrajna. Naslednji album, Sunday's Child, posnet novembra 1974 in objavljen v začetku 1975. leta, je predstavljal določeno vrnitev k enostavni strukturi pesmi. Poslušajmo starodavno zvenečo pesem z naslovom Spencer The Rover.
7. isti CD, 16 (on) SPENCER THE ROVER john martyn 4.09
Po albumu Sunday's Child si je John Martyn vzel tri leta odmora, da bi se ne ujel v začaran krog vsako leto nova plošča, turneja, nova plošča, turneja. Vendar ni zgolj počival, čeprav je štiri mesece preživel na Jamajki. Tam je namreč sodeloval recimo z Leejem Scratchem Perryjem, na plošči Man In The Hills Burning Speara in še z nekaterimi. 1977. leta se je vrnil z albumom One World, ki je odseval tudi omenjena sodelovanja. Na plošči je namreč tudi pesem Big Miff, ki jo je sopodpisal Lee Scratch Perry. Z albuma One World poslušajmo pesem Certain Surprise.
8. CD anthology, disk dve, 2 (on) CERTAIN SURPRISE john martyn 3.50
1980. leta je sledil album Grace and Danger, silovita plošča, ki je odsevala tudi pretrese v za-sebnem življenju Johna Martyna, razpad zveze z Beverley in vse, kar sodi zraven. S plošče poslušajmo pesem Lookin' On.
9. isti CD, 8 (on) LOOKIN' ON john martyn 5.11
Na albumu Grace and Danger je tudi izvrstna izvedba reggae klasike Johnny Too Bad skupine Slickers. Bobnal je Phil Collins, ki je nato še sodeloval z Johnom Martynom.
John Martyn je zatem od založbe Island, kjer je objavljal plošče dotlej, odšel k velikanki WEA, tam 1981. leta objavil cenjeno ploščo Glorious Fool, zatem Well Kept Secret in kon-certno Philentropy, se v drugo poročil, se vrnil k založbi Island, tam 1985. leta izdal ploščo z naslovom Sapphire, ki je verjetno en njegovih slabših izdelkov nasploh, zatem še ne kaj dosti boljšo Piece By Piece. 1988. leta je letel z založbe Island. Ob tem je menda bil bitko z odvis-nostjo od alkohola. Spotoma in zatem je objavljal razne koncertne plošče, med njimi eno, ki jo najdemo pod dvema naslovoma. Prvi je Dirty Down & Live, drugi pa enostavno John Martyn Live in prinaša posnetek z nastopa v Shaw Theatru v Londonu, 31. marca 1990. leta. Dvojni album je izšel 1999. leta Z njega poslušajmo izvedbo pesmi Could Not Love You Mo-re, sicer s prej omenjene studijske plošče Glorious Fool.
10. CD live, 7 (on) COULDN'T LOVE YOU MORE john martyn 5.14
1990. leta je izšel tudi studijski album The Apprentice, ki ga je John Martyn želel 1988. leta izdati pri založbi Island, pa so ga prej zabrisali z nje. 1992. leta je sledila plošča z naslovom Cool-tide, zatem dve zbirki, na katerih je John Martyn na novo posnel nekatere svoje klasike. Prva, ki je dobila naslov po pravkar slišani pesmi Couldn't Love You More, je izšla brez Martynovega dovoljenja, druga, No Little Boy, je bila veliko boljša. Na njej so ga spremljali Phil Collins, David Gilmour in Levon Helm. 1996. leta je izšla še ena plošča z naslovom And, maja 1998. leta pa zbirka priredb pesmi drugih avtorjev, The Church with One Bell. Z nje poslušajmo nadčasno klasiko o rasizmu, Strange Fruit.
11. CD church with one bell, 6 (allan) STRANGE FRUIT john martyn 4.02
John Martyn je še vedno dejaven. Leta 2000 je objavil ploščo z naslovom Glasgow Walker, 2. julija letos pa On The Cobbles, čeprav je lani spomladi izgubil desno nogo. Potovanje se na-daljuje, oddaje Moč pesmi pa je konec. Naslednji teden se bomo sukali okoli novega albuma Nicka Cavea in nekaterih njegovih manj znanih izvedb pesmi drugih avtorjev. Milko Poštrak pa se za nocoj poslavljam s pesmijo One For The Road, Ena za na pot z albuma On The Cob-bles Johna Martyna. Lep pozdrav!
12. CD on the cobbles, 7 (on) ONE FOR THE ROAD john martyn 4.01
avizo trak MOČ PESMI, 5
Milko POŠTRAK


Komentarji
komentiraj >>