Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Začasni konec medijskega kot uvod v začetek demokratičnega mrka na Slovenskem? (3903 bralcev)
Sreda, 6. 10. 2004
tomazza



Medijski mrk, v katerega smo bili prejšnje tri dni zaradi ignorance zakonsko določenih sogovornikov o novinarski kolektivni pogodbi – Združenja za tisk in medije pri Gospodarski zbornici Slovenije na pobudo Sindikata novinarjev Slovenije prisiljeni podalpski uredniki in novinarji, ki pri svojem delu še uživamo vsaj toliko poklicne integritete, da nismo zgolj človeška orodja za doseganje izdajateljskih dobičkov, je začasno prekinjen.
Medijski mrk, v katerega smo bili prejšnje tri dni zaradi ignorance zakonsko določenih sogovornikov o novinarski kolektivni pogodbi – Združenja za tisk in medije pri Gospodarski zbornici Slovenije na pobudo Sindikata novinarjev Slovenije prisiljeni podalpski uredniki in novinarji, ki pri svojem delu še uživamo vsaj toliko poklicne integritete, da nismo zgolj človeška orodja za doseganje izdajateljskih dobičkov, je začasno prekinjen. Nesporni zmagovalec in ta veliki vodja avtoritete potrebnega do sodelovanja na volitvah upravičenega domačega državljanskega telesa - Janez Janša in njegova politična falanga se tako zmagoslavno vračata na prve strani in v osrednje termine vseh domačih medijskih trobil večinskega diskurza. Začasni konec medijskega mrka je tako v prvi vrsti dokončno sam zase razgalil, v katerih stavkokaznih medijskih hišah novinarsko poslanstvo dojemajo zgolj kot dobičkonosno storitev za medijske lastnike. Iz ust velikega vodje izrečena trditev, da smo končno skupaj dočakali dan, ko je v Sloveniji beseda demokracija dobila res pravi pomen, pa se spet sama zase sprevrača v vprašanje, mar ni začasni konec medijskega, zgolj uvod v začetek štiriletnega demokratičnega mrka na Slovenskem?

Gre kakopak za pomene, ki jih besedam sicer vedno pripisujejo zmagovalci. In že najbolj primitiven barvni grafikon prepričljivo rumene na volilne okraje razdeljene Slovenije, priča o zmagoslavju Slovenskih demokratov. Toda na demokratični deficit letošnjih parlamentarnih zmagovalcev, kako zelo skrbno načrtovan je bil njihov pohod na oblast nemo priča dejstvo, da so kot edina stranka organizirali mrežo več kot 3600 zaupnikov, članov in članic stranke, ki so po vseh posameznih voliščih samostojno zbirali in preverjali potek štetja glasovnic, opozarja prav njihovo umevanje - res pravega pomena besede demokracija.

Kljub temu, da se je nad arogantnostjo in nepripravljenostjo na pogajanja z domačim novinarskim cehom Združenja za tisk in medije, sicer z zamudo pa vendarle, obregnil tudi prihodnji mandatar Janez Janša, njegova naslednja poteza že priča, kakšen je - res pravi pomen besede demokracija, če tako zelo dolgo hlepiš po pripustitvi k oblastniškem koritu. Za jutri napovedana izredna seja o poteku popotresne obnove Posočja zgolj še delno opravilne zasedbe poslanskega zbora iz prejšnjega mandata pravzaprav sploh ni več pomembna. Nekdanja opozicija jo je tako ali tako hotela izsiliti zgolj za predvolilno propagandne potrebe. Nekdanja pozicija pa jo je s poslovniškim preigravanjem kot popolnoma brezpredmetno sklicala štiri dni po volitvah. Tako najverjetneje zanjo sploh ne bo moč zagotoviti potrebne sklepčnosti. Odhajajoči poslanci imajo namreč te dni cel kup bivanjskih opravkov, kot so vračanje ključev službenih stanovanj, državnozborskih mobilnikov in notesnikov ter urejanje dokumentacije za prejemanje enoletnega nadomestila v obliki mesečne poslanske plače.

Prvi bodoči kandidat za mandatarja, in pri tem predsednik republike Janez Drnovšek res nima prav nobenega manevrskega prostora, se namreč že ukvarja s tem, kako si za naslednje štiri leta demokratičnega mrka zagotoviti stabilno parlamentarno večino. Janez Janša je v imenu slovenske – res v pravem pomenu demokratske stranke že napovedal, da bo ta od Republiške volilne komisije zahtevala ponovno štetje glasovnic z nekaterih volišč. Za kaj gre? Uradni rezultati volitev in poimenska sestava nove 90-članske poslanske ekipe, ki bo imela možnost v naslednjem štiriletnem obdobju v rokah držati škarje in platno domačih zakonodajnih ter vladnih odločitev, bo znana 13. oktobra. Toda kljub temu, da imamo volitve na vsake toliko kot olimpijado, gre kakopak za pomembno razliko. V političnem boju za poslanske stole kakopak ni pomembno zgolj v športnem duhu sodelovati, temveč predvsem zmagovati.

In popolnost zmage Janeza Janše in njegove falange, med katero se je ob koalicijski Novi Sloveniji Andreja Bajuka z uspešno zrežiranim političnim performansom na južni strani Dragonje v zadnjem hipu uvrstil tudi Janez Podobnik in Slovenska ljudska stranka, pač kvari to neizprosno dejstvo, da imajo za oblikovanje v pomladnem duhu troedine vlade pod okriljem velikega osamosvojiteljskega vodje, po neuradnih podatkih Republiške volilne komisije vsaj en poslanski glas premalo.

Najšibkejši člen med strankami, ki jim je tokrat uspelo prečkati parlamentarni prag pa so ob največjih poražencih v nič več tako samo sebe zagledani Liberalni demokraciji v Demokratični stranki upokojencev. Ker še vedno niso znani rezultati glasovanja po pošti, čakamo še predvsem na Argentince, Kanadčane in ostalo onstran luže razseljeno z domobranstvom motivirano emigracijo, ter na glasovanja iz domov za ostarele, zaporov in ostalih vzgojno-prisilnih inštitucij. O demokratičnem deficitu slovenske - v res pravem pomenu besede demokratske stranke sicer ne bi mogli govoriti, če bi ta v zmagoslavju dostojanstveno počakala na dokončno uradno razglasitev rezultatov s strani Republiške volilne komisije.

Toda ne, še pred tem po ustavi in poslovniku Državnega zbora določenim dejanjem, po katerih ima predsednik republike 20 dni časa da skliče prvo novo parlamentarno sejo, ki bo tako najpozneje 23. oktobra, so iz SDS že sporočili, da se na nekaterih voliščih njihovi podatki ne ujemajo z neuradnimi podatki Republiške komisije, s prstom pokazali na te dni najšibkejši parlamentarni člen – Demokratično stranko upokojencev, ter napovedali zahtevo ponovnega štetja glasov na nekaterih voliščih.

Prav v tem predčasnem boju za vsak poslanski glas in v Janševih opozicijskih časih preverjeno učinkovitemu propagandnemu pristopu, ki ga spremlja, pa se zrcali vsa ta demokratični deficit, ki smo mu lahko priča po začasnem koncu medijskega mrka novinarskega poslanstva držečih se domačih urednikov in novinarjev. Razdelitev novih poslanskih mandatov ter oblikovanje nove povolilne koalicije sta sicer legitimni del boja za oblast. Toda že prvi kolateralni manipulativni prijemi bodočega mandatarja Janeza Janše in vsi njihovi podpomeni, neizprosno opozarjajo, kakšen je ta res pravi pomen, ki ga je v Sloveniji po tokratnih državnozborskih volitvah za naslednje štiriletno obdobje dobila beseda demokracija.

ODPOVED: Tudi današnji N-euro moment z res pravim umevanjem besede demokracija iz ust Janeza Janše in posledičnim demokratičnim mrkom v zobeh sem prispeval Tomaž Z.


Komentarji
komentiraj >>