Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
SLOTEK - Hydrophonic (Wordsound, 1999) (2719 bralcev)
Sreda, 1. 11. 2000
Bozji_dar



Slotek - Hydrophonic No, pa smo po krajšem premoru spet pri WordSoundu. Ni še preteklo veliko časa, ko smo v Tolpi predstavljali Scottyja Harda in njegov mračnjaški hip-hop. Danes pa se bomo ustavili še pri enem disku, sicer že iz polpretekle glasbene zgodovine, a vseeno zadosti zanimivem, da si je zaslužil predstavitev v tem terminu. Res je, zgodovina v glasbi teče neprimerno hitreje kot sicer.
Plošča Hydrophonic je izšla že lani in je drugi izdelek projekta Slotek, za katerim stoji sam prečastiti High Priest Skiz Fernando, šef založbe WordSound. Ta brooklynska založba je v preteklih letih spravila na plano kar zavidljivo število odličnih illbientalnih dub in hip-hop albumov. Ideja za katero stojijo je, da je glasba, ki jo ustvarjajo prej spiritualni kot komercialni projekt. The Almighty Unseen Force očitno dobro skrbi za njihove duše.
Glasbo na albumu Hydrophonic morda še najbolje predstavlja kar naslovnica sama. Popačena podoba pod vodo potopljenih slušalk daje slutiti vsebino, ki se nam razkrije ob poslušanju CD-ja. Godba zveni, kot bi bila prefiltrirana skozi vodno gladino, kot da bi jo poslušali pod vodo. Basi so debeli in prodorni, sledijo pač fizikalnim dejstvom. In kot da bi se v domači kadi ob nedeljski kopeli potopili pod vodo, slišimo takorekoč vse. Od vrtanja z bor mašino pri zgornjem sosedu do dinozavrskih zvokov, katerih izvor nam je povsem tuj. Zvok se pod vodo širi pač drugače kot nad njo. Na to dejstvo nas opozori že skrivnosten glas na začetku albuma, ki pravi, da stvari pod površjem izgledajo nekoliko drugače in nas nato izzove, ali smo pripravljeni storiti odločilen korak. No, če sem iskren, nisem bil nad pričujočim izdelkom prav nič navdušen, ko sem prvič zabredel vanj. Mračnjaško napet album z boleče počasnimi ritmi, ki spominjajo na okorno premikanje nekaterih plazilcev, za katere ne veš, ali so dejansko tako nerodni, ali le delajo norce iz samih sebe, pač ne more biti tista kombinacija, ki bi takoj navdušila. A ne izgubite upanja. Po večkratnem poslušanju zadubiran mix slabo slišnih basovskih linij, mantričnega ponavljanja ritmov in bogve odkod pobranih ambientalnih zvokov človeku vendarle zleze pod kožo. Sicer se zdi, kot da noben zvok ne bi bil čist. Zvočna slika je precej potlačena in skrotovičena, zatorej bi bili lahko očitki o prevelikem igranju z lo-fi pristopom na mestu. A samo, če se zavedamo, da je perfektna in sijoča produkcija dostikrat uporabljena le za skrivanje pomanjkanja talenta glasbenikov samih.
Za razliko od prejšnjega izdelka projekta Slotek, ki se ubada z misticizmom številke sedem in je bolj ambientalne narave, nam novi izdelek Hydrophonic ponudi precej večjo raznolikost godb. Na njem najdemo cel kup vzhodnjaških in religioznih motivov, kar nekaj hip-hopa in obilo zvočnih drobcev, ki jih zavestno niti ne opazimo vedno. Med posameznimi zasvojujočimi pulzi počasnih ritmov se zgodi cela večnost, zvočne pokrajine pa se spreminjajo iz komada v komad. Skupaj z vsemi mogočimi umetelnostmi, ki jih Fernando izvaja v zvočnem laboratoriju, ustvari fantastičen halucinogeni koktejl, ki vas gotovo ne bo pustil treznih glav. To je glasba, ki prihaja iz čutno depriviranega okolja, godba, ki se porodi v glavi takrat, ko telo zavestno ne zaznava nobenih zunanjih dražljajev. To so misli, ki nastanejo iz niča, iz vakuuma. In čim globlje greš večje višine lahko dosežeš.
Hydrophonic je torej prekleto težak album. Eksperimentalen, in nabit s počasnimi downtempo ritmi ter poln abstraktnih zvočnih pokrajin ni album za vsakogar. Če pa iščete nekaj odštekanega, za takrat, ko pogasnete vse luči, se udobno namestite na priljubljeno mesto in si zaželite trenutek odmaknjenosti s tega sveta, potem je to to.

Z albuma Hydrophonic bomo poslušali komade: The Plunge, One, Submission (To Allah), Bring The Love, Dank, New Years' Revolution, Blood Simple, Origin Of Species, Heady Stuff, Always Livin' in outro brez naslova.


Komentarji
komentiraj >>