Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
THE TASSILLI PLAYERS - An Atlas Of World Dub (Universal Egg, 2000) (2804 bralcev)
Sobota, 27. 1. 2001
Bozji_dar



The Tassilli Players - An Atlas Of World DubKonec lanskega leta se je iz univerzalnega jejčka zopet izvalil nov izdelek urbanih dub gverilcev Tassilli Players, ki sliši na ime An Atlas of World Dub. To je že njihov peti dolgometražni izdelek, ki je potreboval, kar lep čas preden je pokukal na ta svet. Na njihovem atlasu sveta boste našli štirinajst zvočnih orisov nekaterih mest in držav, kjer so Tassilli Players naleteli na njim sorodne dubovske vibracije. Koncept, ki že zaradi narave potovanj potrebuje svoj čas.
Tassilli Players so angleška zasedba, ki bi jo najbolj enostavno opredelili kot organizacijo ob dnevu odprtih vrat. Postava tega kolektiva je praktično z vsakim novim projektom drugačna, njegovo delovanje pa je fokusirano okoli Dave-a Hake-a, nekdaj člana skupin Cosmics in Harare Dread. V vseh letih delovanja so Tassilli Players navezali močan stik s produkcijsko ekipo Zion Train in skupaj z njimi postali takorekoč hišni bend založbe Universal Egg. In kadar Hake skrbi za muziko, Zion Train pa za zvok, je malodane vsaka nova ekskurzija Tassilli Players vredna pozornosti naših ušes.
Večina komadov na albumu je zakoreninjenih v konvencionalnih dubovskih vzorcih, ki ohranjajo precej svoje prvobitnosti. Kljub temu pa se Hake in njegova banda še zdaleč ne sramujejo eksperimentiranja z raznimi produkcijskimi prijemi. Z modificiranjem frekvenčnega razpona, dodajanjem efektov in loopanjem vnaprej posnetih vzorcev dobijo v končnem miksu ven precej moderen zvok, ki pa glasbeno izrazno še vedno ostaja zvest koreninam dubovske poetike. Vpletanje atmosferičnih zvokov iz okolja in naključno posnetih pogovorov pa jih vodi še korak dlje in poskrbi za njim lasten urbani izraz.
Na albumu An Atlas of World Dub je kar za 69 minut glasbe. Vedno zoprna naloga, oklestiti nek glasbeni izdelek, da ga lahko stlačimo v to oddajo, je bila to pot še bolj zoprna. Album je posnet kot celota, kot nekakšna glasbena odiseja, ki poslušalca vodi iz Evrope v Rusijo, Združene države in na Novo Zelandijo. Komadi prehajajo eden v drugega in na ta način ustvarijo pravo doživetje. Tassilli Players se odpravijo na svoje potovanje z Otoka s komadom United Kingdom, ki zaseda to pozicijo ne samo zaradi logike stvari – potovanja se lotiš pač tam, kjer domuješ – ampak poskrbi tudi za prijeten ambientalističen uvod v album. Že takoj z naslednjim komadom pa Tassilli Players pokažejo, kje se počutijo najbolj domače. Tokrat ne zaradi destinacije same, temveč bolj zaradi glasbenega izraza. Skladba Germany je globoko zakoreninjena v klasični dub melodiji, ki jo začinijo z vrtinčenjem reverbov in echotov, ponavljajoči se ritmi in vsemogočni bas pa poskrbijo za primeren pogon. Četrta kompozicija Italy s svojim temačnejšim zvokom in tršimi ritmi morda kar malce izstopa iz skupne podobe albuma, zato pa nam naslednji komad Finland ponudi, lahko bi rekel, že kar klasično-finski zvok atarijev in amig iz srede osemdesetih, ki je spretno zamešan v melodijo. Sledi mu po mojem mnenju prvi vrhunec plošče – Belgium, precej dinamičen komad, ki se vseskozi ritmično spreminja. Da jim različne ritmike niso tuje, dokažejo tudi v komadu USA z malone drum n bassovskim motivom. Po Združenih državah se preselijo na Češko in nato na Nizozemsko, kjer doživijo drugi vrhunec v komadu Holland. Gre za izvrsten desetminutni komad, v katerega nas uvede žvrgolenje ptic pevk, komad pa zveni precej retro in nas nehote spomni na dubovske klasike iz osemdesetih. Svoje potovanje Tassilli Players zaključijo zopet bližje domu, v Walesu s še enim odličnim komadom.
Gledano v celoti An Atlas of World Dub ni izdelek za slabiče. Na njem ne boste našli posladkanih instant uspešnic, ampak čisto pravi dub s potenco. Mirno lahko pozabite na osladno prepevanje. Še tisto malo vokalov, ki jih je moč slišati, se uporablja bolj kot inštrument, in skrbijo izključno za boljšo atmosfero. Je pa album odličen za pozne večere, ko na domačem stereu ni dovolj nič drugega kot le brezkompromisno dubiranje.
Z albuma An Atlas of World Dub bomo slišali naslednje komade: United Kingdom, Germany, Italy, Belgium, Czech Republic, Holland, France in Wales.


Komentarji
komentiraj >>