Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
FOUR TET - Pause (Domino, 2001) (2494 bralcev)
Torek, 10. 7. 2001
Bozji_dar



Four Tet - PausePavza. Pričakovanje. Trenutek nejasnosti. Kaj se bo zgodilo v naslednjem trenutku?
Naslov današnjega albuma prav dobro opisuje njegovo vsebino. Med poslušanjem nikoli nismo sigurni, kaj nas čaka v naslednji skladbi, v naslednjem verzu ali v naslednjem detajlu. Kieran Hebden, človek, ki stoji za imenom Four Tet, je dobro poskrbel za tovrstno napetost in vsesplošno pričakovanje.
Pavza pa po drugi strani lahko pomeni tudi trenutek odmora, počitka. Čas, ko se uležemo v priljubljeni naslanjač ter se umirimo. In tudi taka je glasba z današnjega albuma. Sproščujoča, polna ugodja in downtempo ritmov, ki poskrbijo za ustrezno razpoloženje. Težko pa bi rekli, da je zaradi tega dolgočasna. Prav nasprotno. Kieran Hebden, v glasbenem svetu vsaj do nedavna bolj znan po svojem udejstvovanju v post-rockovski zasedbi Fridge, tudi v svoji lastni kreaciji kaže vplive, ki jih je prinesel iz te zasedbe. Folkovski elementi pobrani z mnogih second-hand vinilk se mešajo z modernimi sintetičnimi ritmi, ki pa začuda ne delujejo prav nič sintetično. Hebden je celoten album posnel in sproduciral kar doma na domačem PC-ju, pri tem pa si je pomagal z naključno posnetim hrupom iz okolice ter z bogastvom zvokov, ki se skrivajo v zvočnih bankah na internetu. Simbolično ali ne se to kaže v efektu tipkanja po računalniški tastaturi, ki odpre album in se nato venomer ponavlja skozi celoten album.
Praktično vse skladbe z albuma Pause so izredno simpatične, gredo hitro v uho, v sebi pa imajo tudi tisto nekaj več, zaradi česar se jih ne naveličamo že po nekajkratnem poslušanju. Ob obilici vseh zvokov, efektov in ostalih produkcijskih prijemov vsakič znova odkrijemo kaj novega.
Album odpre skladba Glue of the World, ki s počasnim downtempo ritmom nakaže, kaj »drži« skupaj ta album. Naslednji komad je sicer precej bolj nabrit, vendar se že takoj z naslednjim umiri in se znova vrne v bolj raziskovalne sfere. Skladba Parks se prične z glasovi razigranih otrok na bližnjem igrišču, nato pa se počasi razvije v prelepo balado. Je idealen primer, kako dobro lahko zveni povsem minimalističen komad. Med komadi lahko slišimo tudi tri glasbene miniature, ki sicer delujejo bolj kot uvodi v komade, so pa ravno toliko dodelane, da lahko stojijo same zase in hkrati poskrbijo za večjo pestrost albuma.
Vrhunec albuma doživimo v desetem komadu You Could Ruin My Day. Udarna monotonija skladbe je dovolj hipnotična, da pozabimo na vse njene pomanjkljivosti. In ko enkrat pridejo noter ritmi, vse zapore popustijo in komad se v valečem groove-u vleče vse do konca.
Torej, album Pause ni za tiste, ki uživajo v popularnih plesnih prijemih, gre bolj za nekakšen post-modernistični dance album, ki bo privlačen vsem tistim, ki uživajo v večžanrskih kolekcijah in večji dozi eksperimentiranja. Takim osebkom bo prav gotovo preprečil, da bi med poslušanjem pritisnili gumb, na katerega se nanaša sam naslov plošče. Morali boste pač poslušati do konca.
Komadi: GLUE OF THE WORLD, TWENTY THREE, HARMONY ONE, PARKS, LEILA CAME ROUND AND WE WATCHED A VIDEO, UNTANGLE, EVERYTHING IS ALRIGHT, NO MORE MOSQUITOES, TANGLE, YOU COULD RUIN MY DAY, HILARIOUS MOVIE OF THE 90s.

Človek, ki se skriva za imenom Four Tet, se bo 16. in 17. julija potikal po našem mestu. Obeta se nam tudi DJ večer v Klubu Gromki ter na Radiu Študent. Obvezno čekirajte.


Komentarji
komentiraj >>