Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Republikanska dohodninska reforma domače demokratske vlade (3577 bralcev)
Sreda, 15. 12. 2004
tomazza



Nova vlada mandatarja in predsednika Slovenske demokratske stranke, Janeza Janše, ne namerava imeti negativnega pristopa do ljudi, ki imajo premoženje. Tako je že ob predstavitvi svoje kandidature konec novembra pred člani odbora Državnega zbora za finance govoril takrat še kandidat, zdaj pa že tudi uradno finančni minister, Andrej Bajuk. Te besede, v katerih se pravzaprav zrcali ta paradoks, ki pomeni republikansko dohodninsko reformo domače demokratske vlade, pa bodo meso, oziroma bolje rečeno, črna črka na belem papirju najverjetneje postale že jutri.
Nova vlada mandatarja in predsednika Slovenske demokratske stranke, Janeza Janše, ne namerava imeti negativnega pristopa do ljudi, ki imajo premoženje. Tako je že ob predstavitvi svoje kandidature konec novembra pred člani odbora Državnega zbora za finance govoril takrat še kandidat, zdaj pa že tudi uradno finančni minister, Andrej Bajuk. Te besede, v katerih se pravzaprav zrcali ta paradoks, ki pomeni republikansko dohodninsko reformo domače demokratske vlade, pa bodo meso, oziroma bolje rečeno, črna črka na belem papirju najverjetneje postale že jutri.

Nov glasovalni stroj tokratne vladne koalicije bo namreč jutri svojo pozicijsko moč, na pomoč pa mu bodo priskočili še politični kameleoni in brez-hrbteničarji iz vrst Slovenske nacionalne stranke, razkazoval na peti izredni seji Državnega zbora. Poleg potrditve nadomestnih poslancev, ki se bodo do poslanskih foteljev dokopali zaradi političnega kadrovanja v državni zbor izvoljenih poslancev na ministrska in državno-sekretarska mesta, bo na dnevnem redu tudi obravnava in potrditev novele zakona o dohodnini, ki ga je minuli četrtek v Državni zbor po skrajšanem postopku poslala nova vlada, zakaj že slovenskega demokrata Janeza Janše.

Resnici na ljubo je sicer potrebno priznati, da pa so določbe dohodninske reforme, s katerimi se naj kapitalski dobički efektivno obdavčijo za 50 odstotkov, zrasle na zeljniku prejšnje vlade. S to pravzaprav predvolilno potezo se je vladajoča koalicija Liberalne demokracije, Združene liste in večnega vladnega priveska Demokratične stranke upokojencev, tik pred zdajci, torej pravzaprav že sredi sicer še neuradne volilne kampanje par mesecev pred volitvami, poskusila v populistični maniri znebiti s strani opozicije vsiljenega pridevnika vlade velekapitala.

Da je bila poteza na vseh predvolilnih frontah izgubljajoče prejšnje vladajoče koalicije, prvovrsten demagoški konstrukt v imenu kratkoročnih predvolilnih koristi, res ne gre dvomiti. Nenazadnje je že povzročila začetek histerične razprodaje menedžerskih lastniških deležev v podjetjih, ki jih vodijo. Najbolj besni med njimi, še posebej prednjači predsednik uprave domačega trgovinskega giganta Zoran Jankovič, so, kljub temu da bodo svoje lastniške deleže odprodali do konca leta in se tako kakopak izmaknili tej rigorozni obdavčitvi na različne bolj ali manj dvomljive načine pridobljenih lastniških deležev v podjetjih, ki jih upravljajo, po 1. 1. prihajajočega leta zagrozili tudi s pritožbo na Ustavno sodišče.

Vsaka zakonska regulativa, s katero se naj bi znotraj tako miniaturne države in tako miniaturnega gospodarskega prostora nataknilo uzde iz domače divje privatizacije pridobljenemu kapitalu, je namreč že vnaprej obsojena na neuspeh. Kljub temu, da se zdi, da pa domača politična svojat tega še sploh ni dojela, je dejstvo, da živimo v globalni kapitalistični družbi, v kateri za kapital meje kvazi-nacionalnih držav že dolgo ne igrajo prav nobene vloge. Dandanes namreč res ni prav nobena posebna težava kapital poljubno seliti po zanj bolj ugodnih prostorih zemeljske oble. Še več, to vsakemu kolikor toliko bistremu kapitalistu pravzaprav narekuje že sama zdrava kapitalistična pamet.

V tej luči tako ni nobenega dvoma, da je bila predvolilna dohodninska poteza prejšnje vlade v imenu kratkoročnih predvolilnih političnih koristi nespametna in škodljiva. Nenazadnje to povsem nedvoumno priča rezultat zadnjih državnozborskih 3. oktobrskih volitev. Vsi do plebiscitarnega odločanja upravičeni državljani se naj bi ob odločitvi za ta velik mit o suvereni in neodvisni Sloveniji 26. decembra leta 1990, ki se je dokončno razblinil ob domači polnopravni pokoritvi suverenu iz Bruslja, odločili tudi za zamenjavo gospodarskega sistema za tržno gospodarstvo, kot se politično korektno reče temu neoliberalnemu kapitalizmu, ki ga živimo.

Toda med vzroki za padec vladne hegemonije Liberalne demokracije je potrebno upoštevati tudi dohodninski obračun s socialno in ekonomsko najbolj šibkim delom domačega prebivalstva, kamor sodimo vsi brez kakršnihkoli že prav tako naglo izginjajočih se pravic, ki izhajajo iz rednega delovnega razmerja. Torej vsem, ki za ta od najverjetneje jutri občutno znižano obdavčeni dobiček novodobnih kapitalistov garamo preko do sedaj davčno tako ugodnih študentskih napotnic in avtorskih pogodb.

Nova vlada Janeza Janše tako državljanom zgolj sporoča, da ne namerava imeti negativnega pristopa do ljudi, ki imajo premoženje. Dokaz republikanske usmerjenosti davčne reforme, domače tako po kadrih kot po ideologiji pravzaprav ne-demokratske pač pa republikanske vlade ostaja golo dejstvo, da se tako v vladi kot v koalicijski večini Državnega zbora molči prav o vseh nas, ekonomsko pač najšibkejših členih v tej od sociale tako odtujeni podalpski družbi.

ODPOVED: Tudi današnji N-euro moment z republikansko dohodninsko reformo domače pravzaprav ne-demokratske vlade v zobeh sem prispeval Tomaž Z.


Komentarji
komentiraj >>