Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Drnovškova kohabitacija z vladajočo desnico (3512 bralcev)
Sreda, 22. 12. 2004
tomazza



Danes ga bomo pili!
Po besedah predsednika republike Janeza Drnovška se naj bi današnji večer zapisal v slovensko notranjepolitično zgodovino. Prvič sploh v celotni zgodovini - teh dober ducat let samostojne države Slovenije - namreč predsednik republike, predsednik vlade in njegov strankarski kolega, predsednik Državnega zbora, pripravljajo skupen prednovoletni sprejem.
Po besedah predsednika republike Janeza Drnovška se naj bi današnji večer zapisal v slovensko notranjepolitično zgodovino. Prvič sploh v celotni zgodovini - teh dober ducat let samostojne države Slovenije - namreč predsednik republike, predsednik vlade in njegov strankarski kolega, predsednik Državnega zbora, pripravljajo skupen prednovoletni sprejem. To pa spet po besedah predsednika republike Janeza Drnovška kaže, da sta sam in pravzaprav še vedno sveži predsednik vlade Janez Janša svoje pretekle izkušnje pustila za sabo ter da svojega sedanjega delovanja ne obremenjujeta več z vprašanji ega, tekmovalnosti, prestiža ali dokazovanja, ampak enostavno skušata na najboljši način narediti tisto, kar še prihaja.

O pravzaprav okrasku te svete predsedniške trojice, predsedniku Državnega zbora Francetu Cukjtatiju predsednik republike ni spregovoril nič. Bolj kot kvazizgodovinskost trenutka pa bega vprašanje: »Kaj pa je pravzaprav to, kar prihaja?« Pravzaprav politična realna je ocena predsednika republike, da ima nova vladna koalicija normalne možnosti, da solidno deluje. Nenazadnje ji solidnost delovanja zagotavlja prav tako solidna večina 49 glasov plus še dva manjšinska. Za solidno ceno pa lahko roke za novo koalicijo povzdigne še šesterica poslanskih nacionalistov.

Pravzaprav preroška je tudi ocena predsednika republike, da bodo kljub gotovim medstrankarskim napetostim vse v koaliciji sodelujoče politične sile zelo zainteresirane, da ostanejo skupaj in bodo – če bo potrebno, stisnile zobe ter požrle kaj grenkega. Povedano še bolj po domače – v naslednjem mandatu bomo imeli na oblasti ekipo ministrov in koalicijsko zavezanih poslancev v Državnem zboru, ki bo občasno tudi skremženih obrazov in škrtajočih zob.

Kaj pa bodo pravzaprav te točke, ki bodo kisale novo koalicijo, čigar zadnji minister, tisti brez listnice, zadolžen za lokalno samoupravo in regionalni razvoj, Ivan Žagar, je prav danes naposled le prevzel ministrske posle, pa je nekaj ur pred predsednikom republike napovedal že sam predsednik vlade Janez Janša. In sicer na svojem prvem uradnem nastopu kot premier pred novinarji.

To bodo vsekakor odnosi s Hrvaško. Politični povrat Marjana Podobnika na čelo Slovenske narodne zveze pri najšibkejšem členu nove koalicije - Slovenski ljudski stranki je najverjetneje že nakremžil nekaj obrazov in okrušil nekaj zob. Tudi v vladajoči koaliciji. Nenazadnje res ni nihče več resno jemal samooklicanega borca za južno mejo Joška Jorasa, ki je narodno zvezo vodil poprej. Bo pa novega, medijem pač bolj všečnega predsednika Podobnika mlajšega, nadomeščal v odsotnosti in pravzaprav vsebinsko še vedno vodil in usmerjal. Stališča Slovenske narodne zveze do kompromisnih rešitev med državama pa so trda, v vladi pa ministruje tudi starejši Podobnik.

Še ena od točk, pri kateri se bodo po pasje gledali v novi koaliciji, toda korita iz rok ne bodo izpustili, bodo izbrisani. Janševo zavzemanje za sicer nepotrebni Ustavni zakon, s katerim naj bi se naposled uredilo to vprašanje, glede na nezadostno dvotretjinsko ustavno večino, lahko mirno razumemo tudi kot že preverjeno taktiko poprejšnje vlade in še posebej notranjega ministra Rada Bohinca. Ta je - zavlačevanje. Zgolj z Ustavnim zakonom se lahko zaobide vsaj dvakrat ponovljena volja Ustavnega sodišča. Toda za to morata biti ali Liberalna ali po novem zgolj Socialna demokracija. Kaj takega pa je, upajmo, malo verjetno.
Za razliko od predsednika republike pa Janez Janša v obratno smer ni izrazil tolike naklonjenosti do lika in dela Janeza Drnovška, ki bi pričala, da bi lahko predsednika vlade in države v bodoče tako zelo zgledno sodelovala pri rečeh, ki jih bo v prihodnje potrebno narediti. Janša namreč ne verjame, da bi bilo kdaj koli mogoče ratificirati sporazum o slovensko-hrvaški meji, dosežek nekdanjih premierjev Drnovška in Račana. Toda kot že rečeno, Janša je vseeno govoril nekaj ur prej.

V slovensko notranjepolitično zgodovino se tako ne bo zapisal današnji večer, ko predsednik republike, predsednik vlade in njegov strankarski kolega, predsednik Državnega zbora, pripravljajo skupen prednovoletni sprejem, pač pa včeraj vržena politična rokavica predsednika republike na vladajočo desnico. Preteklih političnih izkušenj namreč ne moreš kar tako pustiti za sabo. Lomi se vprašanje bodočega odnosa med vlado in vladajočo koalicijo v Državnem zboru na eni strani ter predsednikom države na drugi. Ali ga bo zaznamovala kohabitacija ali po ignoranca. Ena proti nič za Drnovška. Na potezi je Janša.



Komentarji
komentiraj >>