Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Shranjevalniki (3325 bralcev)
Petek, 14. 1. 2005
pavelk



Klikni za veliko sliko: shranjevalnikV fotki smo govorili o zanimivih novih napravicah, ki slišijo na ime shranjevalniki (x-drive, image tank).
Računalniški shranjevalniki (x-drive, image tank) so kljub svojemu slovenskemu imenu, iz katerega bi lahko sklepali drugače, relativno nov pojav. Bazično gre za napravice velikosti, na primer dlančnika, s katerimi lahko upravljamo svoje digitalne fotografije.
Načeloma ni shranjevalnik nič drugega kot zunanji disk (vzet iz notesnikov, da zadošča sodobnim potrebam po majhnosti), ki nudi nekatere, zunanjim diskom, sicer neobičajne funkcije.
Najprej je tu branje spominskih kartic. Običajni shranjevalniki omogočajo branje več (po navadi cca osmih) različnih tipov pomnilniških kartic, ki jih uporabljajo digitalni fotoaparati. To v praksi pomeni, da lahko svoje fotografije, ki ste jih posneli na digitalca enostavno in kar na terenu, prelijete na shranjevalnik, kartico spraznite in se ponovno lotite slikanja.
Običajna kapaciteta shranjevalnikov se giblje med 20 in 40 GB, kar pomeni, da je na njih prostora za kar nekaj vaših pomnilniških kartic, tudi če so te bolj zmogljive.
Nadaljnja prednost shranjevalnikov je možnost prenašanja fotografij od enega računalnika do drugega. Prek USB priključka shranjevalnik povežete z računalnikom in že lahko nanj nalagate svoje fotografije. Seveda lahko nanje nalagate tudi druge vrste podatkov, kar je dandanašnji še zlasti priročno.
Fotografije lahko na shranjevalnikih tudi pregledujete, saj jih ima večina vgrajene LCD zaslone. Kvaliteta zaslonov je podobna tisti, ki jo poznamo pri digitalnih fotoaparatih, kar pomeni uporabno, pa vendarle ne preveč reprezentativno.
V zadnjem času je večina shranjevalnikov opremljena tudi z mp3 predvajalniki, tako da jo lahko uporabljate tudi kot walkman.

Skratka. Shranjevalniki so nadvse priročne napravice. Zaenkrat je njihova najbolj očitna pomanjkljivost visoka cena, ki se na slovenskem tržišču trenutno giblje okoli petdesetih tisočakov. Vendar pa je potrebno upoštevati dejstvo, da že za malo bolj zmogljivo spominsko kartico, na primer okoli 1GB ne odštejemo dosti manj kot za shranjevalnik. Nudi pa slednji vsekakor precej več. Pričakovati je, da bo njihova proizvodnja in prodaja v prihodnjih letih znatno narasla.
Shranjevalniki se tako zdijo še en uspešen izdelek v seriji all in one proizvodov, ki zadnje čase domala dominirajo svetovnemu tržišču z zabavno elektroniko. Čas bo seveda pokazal, koliko so shranjevlaniki dejansko uspešni in uporabni. Ne toliko uporabni nasploh (saj je tu njihova uporabnost precej nesporna) temveč uporabni in zanimivi glede na druge, konkurenčne izdelke.





Klikni za veliko sliko: shranjevalnik Klikni za veliko sliko:




Komentarji
komentiraj >>