Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
john prine (3822 bralcev)
Sreda, 2. 2. 2005
outlaw



V posebni oddaji Moč pesmi prvo sredo v februarju v okviru oddaje Izven zakona ameriški pisec pesmi John Prine.
jpshrine.org
ohboy.com
1. CD anthology, 21 (on) SPEED OF THE SOUND OF LONELINESS john prine 3.27
CD bill frisell, 8 (on) OUTLAWS bill frisell 4.19
Speed of the Sound of Loneliness, Zvočna hitrost osamljenosti, pesem ameriškega pisca pesmi Johna Prinea, zaradi katere me je ta ustvarjalec svojčas, ko sem prvič slišal to pesem, pritegnil in navdušil. To je bila koncertna izvedba s koncertne plošče John Prine Live iz 1988. leta, v izvirniku pa je v studijski različici zabeležena na sicer povprečnem albumu German Afternoon iz 1986. leta. Pesem Speed of the Sound of Loneliness je odlično odpela tudi Nanci Griffith na svojem prvem albumu priredb Other Voices, Other Rooms.
Tole je posebna vsakomesečna oddaja Moč pesmi v okviru Izven zakona, z vami sva Milko Poštrak in Robi. Johna Prinea smo na vašem in našem Radiu Študent že dovolj poslušali, nocoj bomo, kot je navada v tejle posebni oddaji, kjer častimo ustvarjalce izrazne oblike, imenovane pesem, povzeli njegovo dosedanje delo in pogledali, kaj počne sedaj.
John Prine se je rodil 10. oktobra 1946. leta v Maywoodu v Illinoisu. Njegovi starši so bili globoko ukoreninjeni v svoje podeželsko kentuckyjsko zaledje, njegov ded je celo igral z Merlom Travisom. Štirinajstletni John se je naučil igrati kitaro od starejšega brata. Po dveh letih v ameriški vojski je začel konec šestdesetih nastopati po glasbenih klubih v Chicagu, kjer se je spoprijateljil s še enim mladim ustvarjalcem Stevom Goodmanom. Prineove pesmi so pritegnile pozornost Krisa Kristoffersona, ki mu je priskrbel snemalno pogodbo z založbo Atlantic. Tako je 1971. leta šel v Memphis, kjer je posnel pesmi za svoj klasični prvenec, enostavno imenovan John Prine. Na njem so same znane pesmi, od Illegal Smile, Donald and Lydia, Angel from Montgomery, ki jo sedaj poznamo predvsem v njegovi koncertni izvedbi v duetu z Bonnie Raitt, pa Hello In There, ki sta jo posneli tako Bette Midler kot Joan Baez, pesem Paradise, ki sta jo izvajala duet Everly Brothers in jedka pesem Sam Stone, ki govori o vietnamskem veteranu, ki je imel težave z omamnimi sredstvi. Poslušali bomo pesem Sam Stone, vendar ne v izvirni obliki izpred več kot trideset let, temveč v različici, kot jo je John Prine posnel leta 2000 na svojem albumu novih izvedb njegovih starih pesmi z naslovom Souvenirs. Sam Stone.
2. CD souvenirs, 13 (on) SAM STONE john prine 4.39
Na albumu Souvenirs je še nekaj pesmi s prvega albuma, ob presunljivi izvedbi pesmi Hello In There še Angel from Montgomery in Donald and Lydia. Tole oddajo Moč pesmi bi lahko izpeljal zgolj s tem, da bi poslušali tiste izvrstne obnovljene izvedbe Prineovih klasik. Vendar bomo vsaj par pesmi poslušali v izvirnih različicah, da dobimo vtis o razvoju in kontinuiteti Prineovega ustvarjanja. V začetku sedemdesetih bi ga namreč zlahka ožigosali kot še enega novega Dylana. Zato poslušajmo pesem Late John Garfield Blues v izvirni izvedbi z njegovega drugega albuma Diamonds in the Rough, Neobdelani diamanti, čeprav imamo to pesem tudi v posodobljeni različici na omenjeni zbirki Souvenirs iz leta 2000. Mimogrede še to, naslov zbirki je dala pesem Souvenirs, ki je v izvirni obliki prav tako zabeležena na albumu Diamonds in the Rough. Zdaj pa pesem Blues pokojnega Johna Garfielda.
3. CD anthology, 6 (on) LATE JOHN GARFIELD BLUES john prine 3.03
1973. leta je sledil tretji album z naslovom Sweet Revenge, Sladko maščevanje. Nekoliko bolj rockovsko obarvana plošča, s katere zdajle poslušajmo country rockovsko obarvano spevno pesem Blue Umbrella.
4. isti CD, 9 (on) BLUE UMBRELLA john prine 3.28
1975. leta je John Prine objavil album z naslovom Common Sense, Zdravi razum, ki ga je produciral znani Steve Cropper, hišni kitarist založbe Stax in razvpiti studijski glasbenik. Menda je plošča nekatere pravoverne poslušalce pretresla zaradi domnevne komercialnosti. Ploščo štejejo kot najslabši Prineov izdelek v okrilju založbe Atlantic. Kot eno od izjem med slabimi ali povprečnimi pesmimi izpostavljajo pesem Come Back to Us Barbara Lewis Hare Krishna Beauregard. Sami si ustvarite vtis ob poslušanju te pesmi.
5. isti CD, 11 (on) COME BACK TO US BARBARA LEWIS HARE KRISHNA BEAUREGARD john prine 3.18
1978. leta se je John Prine vrnil k izhodiščem in s pomočjo prej omenjenega prijatelja in ustvarjalca Steva Goodmana, ki jo je produciral, objavil ploščo z naslovom Bruised Orange. Album so hvalili kot najboljši Prinov izdelek po prvencu, izpostavljali pa so pesmi That's the Way That the World Goes 'Round in Sabu Visits the Twin Cities Alone. Poslušajmo slednjo, torej Sabu Visits the Twin Cities Alone, vendar ne s plošče Bruised Orange, temveč z nekega radijskega nastopa Johna Prinea.
6. CD broadcast, disk ena, 18 (on) SABU VISITS THE TWIN CITIES ALONE john prine 3.11
Po Bruised Orange je izšla plošča Pink Cadillac. Že naslov, Rožnati kadilak, namiguje, da gre za mitologijo rock and rolla, mitološko mesto rock and rolla pa je kajpak Memphis s Sun Studijem Sama Phillipsa. Sinova Sama Phillipsa, Knox in Jerry, sta producirala to ploščo, Sam Phillips pa se je potrudil s produkcijo dveh pesmi na njej. John Prine je, kar je bilo zanj nenavadno, napisal le polovico od desetih pesmi. Ostalo so klasike, kot recimo Killing the Blues Rolyja Salleya ali Baby Let's Play House Arturja Gunterja, ki jo je za Sun Records posnel Elvis Presley. Mi pa bomo poslušali Prineovo pesem Down by the Side of the Road.
7. CD anthology, 13 (on) DOWN BY THE SIDE OF THE ROAD john prine 5.02
1980. leta je John Prine objavil zadnji album pri kaki veliki založbi. Do takrat je izdajal plošče pri založbi Atlantic in eno pri Warner Brothers, Storm Windows iz 1980. leta pa pri Asylum. Po tistem je namreč ustanovil lastno založbo Oh Boy. Tudi to, namreč lastna založba, je bil razlog, da je leta 2000 objavil prej omenjano ploščo Souvenirs z novimi izvedbami svojih starejših pesmi. Očitno ni bil lastnik starejših posnetkov iz obdobja pri založbi Atlantic, saj je na ovitku plošče Souvenirs zapisal tudi, da je ponovno posnel te pesmi, da bi imel njihove master posnetke. Poslušajmo naslovno pesem albuma Storm Windows v novi različici s plošče Souvenirs.
8. CD souvenirs, 7 (on) STORM WINDOWS john prine 4.26
1984. leta je pri lastni Prineovi založbi Oh Boy izšla plošča Aimless Love. Naj kot zanimivost omenim, da je – kljub temu, kar sem govoril prej, da je namreč Prine nekatere starejše pesmi na novo posnel, ker ni bil lastnik studijskih posnetkov teh pesmi – na albumu Souvenirs tudi ena pesem z albuma Aimless Love, ki ga je že posnel pri lastni založbi in je torej bil studijskega posnetka. Očitno pa ni bil zadovoljen s samo izvedbo. To je pesem People Puttin' People Down. Poslušajmo novo izvedbo te pesmi z albuma Souvenirs.
9. isti CD, 12 (on) PEOPLE PUTTIN' PEOPLE DOWN john prine 4.00
1986. leta je izšla v uvodu oddaje že omenjana plošča German Afternoons, s katere smo poslušali klasiko Speed of the Sound of Loneliness, resda v koncertni izvedbi z albuma, ki je izšel 1988. leta. Plošča German Afternoons je bila nominirana za nagrado grammy v kategoriji sodobnega folka. 1991. leta je za album The Missing Years tudi zares dobil grammyja. Z omenjene plošče poslušajmo uvodno pesem Picture Show, vendar ne v studijski, temveč v koncertni različici, kot je zabeležena na odlični naslednji koncertni plošči Live On Tour iz 1997. leta. Picture Show.
10. CD live on tour, 1 (on) PICTURE SHOW john prine 3.54
1994. leta je John Prine objavil božično ploščo John Prine Christmas, ki jo bomo kajpak preskočili. Naj povem le, da sta na njej dve njegovi lastni pesmi, nekaj priložnostnih božičnih napevov, vmes pa se je začuda znašla tudi koncertna izvedba pesmi If You Were the Woman and I Was the Man v duetu z Margo Timmins iz zasedbe Cowboy Junkies.
1995. leta je izšla naslednja redna plošča z naslovom Lost Dogs and Mixed Blessings, ki smo jo ob njenem izidu že dovolj poslušali v oddaji Izven zakona. 1997. leta je sledila prej omenjena koncertna plošča Live On Tour, ki vsebuje tudi tri nove studijske posnetke. Z nje bomo poslušali še koncertni vrhunec, veličastno izvedbo pesmi Lake Marie, sicer z albuma Lost Dogs and Mixed Blessings. Jezero Marija.
11. isti CD, 12 (on) LAKE MARIE john prine 8.49
1999. leta je John Prine objavil album duetov in priredb z naslovom In Spite of Ourselves. Na njem je zbral pesmi, ob katerih je odraščal, odpel pa jih je v duetih s samimi izvrstnimi pevkami. Na ovitku je zapisal, da je enostavno naredil seznam najljubših pevk in jih začel klicati, če bi katera od njih hotela posneti duet z njim. Prvih devet, ki jih je poklical, je ponudbo – na njegovo veliko navdušenje – sprejelo. To so bile Connie Smith, Trisha Yearwood, Melba Montgomery, Dolores Keane, Patty Loveless in tri zame najboljše sodobne pevke folka, countryja in country rocka, Emmylou Harris, Lucinda Williams in seveda Iris DeMent. Slednja je z Johnom Prineom v duetu odpela štiri pesmi. Eno od njih bomo poslušali zdajle. To je naslovna in edina lastna Prineova pesem torej ne priredba, In Spite of Ourselves, ki jo je John Prine izvirno napisal za film Billyja Boba Thorntona, Daddy & Them. In Spite of Ourselves.
12. CD in spite of ourselves, 15 (on) IN SPITE OF OURSELVES john prine 3.33
Še eno pesem, ki sta jo v duetu odpela John Prine in Iris DeMent, bomo poslušali naslednji teden, ko bom v redni oddaji Izven zakona nadaljeval s predvajanjem čudovitega albuma duhovnih pesmi Iris DeMent z naslovom Lifeline, ob tem pa bom predvajal še par njenih sodelovanj, torej duetov, predvsem z Johnom Prineom in Tomom Russellom. Vemo, da je John Prine nad Iris DeMent navdušen od vsega začetka in da je napisal spremno besedo za njen prvenec Infamous Angel.
Leta 2000 je John Prine zaokrožil svoje dosedanje delo z omenjeno zbirko novih izvedb z naslovom Souvenirs, Spominki. 26. aprila letos bo končno, po devetih letih, objavil novo ploščo z lastnimi novimi pesmimi in z naslovom Fair and Square. Ko jo dobim v roke, jo bom kajpak predstavil v oddaji Izven zakona. Mi pa zdajle za nocojšnje slovo z albuma Souvenirs poslušajmo le še eno pesem Johna Prinea, Far From Me. Lep pozdrav!
13. CD souvenirs, 3 (on) FAR FROM ME john prine 5.09


Komentarji
komentiraj >>