Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Kaj sporoča predlog davka na samskost? (3518 bralcev)
Sreda, 2. 3. 2005
tomazza



Domači minister za večjo rodnost !?!
Kljub temu, da se je minister za delo, socialo in družino, Janez Drobnič, zadržano odzval na besedičenja enega od mlajših modrecev iz vladnega strateškega sveta za gospodarski razvoj, so bile besede podjetnika Iva Boscarola, da bi bilo potrebno samske Slovence, ki se nočejo ploditi in v svojem razmnoževanja zmožnem delu odraslega življenja poskrbeti vsaj za enega novega, nekoč za delo sposobnega Slovenca, voda na mlin vladajoče koalicije Janeza Janše. Ta si je namreč za enega svojega glavnih dolgoročnih ciljev postavila prav izboljšati domačo rodnost.
Kljub temu, da se je minister za delo, socialo in družino, Janez Drobnič, zadržano odzval na besedičenja enega od mlajših modrecev iz vladnega strateškega sveta za gospodarski razvoj, so bile besede podjetnika Iva Boscarola, da bi bilo potrebno samske Slovence, ki se nočejo ploditi in v svojem razmnoževanja zmožnem delu odraslega življenja poskrbeti vsaj za enega novega, nekoč za delo sposobnega Slovenca, voda na mlin vladajoče koalicije Janeza Janše. Ta si je namreč za enega svojega glavnih dolgoročnih ciljev postavila prav izboljšati domačo rodnost. Sam zaenkrat uradno sicer še ne sprejeti predlog, po katerem bi dodatno davčno obremenili samske državljane in državljanke med 25. in 50. letom starosti, pa sporoča, kako zelo totalitarno razumejo demokratično oblast ambiciozni kadri, zbrani v vladnem strateškem svetu malo mlajših modrecev.

Skrb, da se nam zaradi naglega staranja nad razmnoževanjem nič več tako navdušenega prebivalstva na tej strani Alp, manjša baza delovno aktivnega prebivalstva, ki ne bo zmogla v zadostni meri polniti požrešne pokojninske blagajne, je sicer izrečena v popolni neoliberalni maniri. Tudi domače novodobne nacional-kapital-ekonomiste namreč skrbi, kdo pa bo v prihodnje delal, da bo lahko iz domačega tranzicijskega preoblikovanja lastnine izhajajoča elita še naprej žela profite tudi na domačih tleh in ne zgolj v državah tako imenovanega tretjega sveta.

Da bi lahko problem rešili z načrtnim priseljevanjem, pa bi bilo iz ust vsakega, ki naj strateško svetuje tej, do kapitala, klerikalnih vrednot in podobne zgodovinske ideološke navlake naklonjeni vladi, slišati kot nekaj povsem bogokletnega. Ne, morebitnim novim priseljencem Slovenci z velikim S pač še vedno niso naklonjeni. Zato bo uradna politika nove vlade, da bo k razmnoževanju, tudi z davčnimi spodbudami, pripravila domače, sicer izumirajoče ljudstvo.

Ta politika pa zaenkrat sicer uradno še ne vključuje tudi davka na samskost. Toda, če spreobrnemo logiko, in upoštevamo besede ministra za delo, socialo in družino, Janeza Drobniča, da o posebnem davku na samskost sicer ne razmišljajo, so pa program dela tega ministrstva za slovensko rodnost zastavili tako, da bodo družinski člani in družina v večji meri v boljšem položaju, ugotovimo, da gre prav za prav za isto reč.

Ni namreč važno, kako posameznemu davku rečemo, bistveno je, kako zastavimo davčno zakonodajo. Ali imamo oziroma ali nimamo posebnega davka na samskost je namreč popolnoma vseeno, če je davčna zakonodaja tako ali tako tako zastavljena, da samski ljudje plačujejo več davkov kot starši z otroki. Glede na današnjo draginjo in naglo naraščanje osnovnih življenjskih stroškov, ki smo jim priča med pripravništvom za sprejem skupne evropske valute, so olajšave za družine z več stroški, kot otroke hladno označijo neoliberalisti iz vladnega strateškega sveta, seveda več kot dobrodošle.

Toda ob predlogu davka na samskost oziroma na glavo državljanke ali državljana, ki je po besedah Iva Boscarola, zaradi tega, ker nima stroškov z otroci, v bolj privilegiranem položaju, je najbolj problematična prav vsa ta totalitarnost razumevanja demokratične oblasti. Slovenija naj zaenkrat vsaj še ne bi bila denimo Ljudska republika Kitajska, ki sistemsko dosledno izvaja politiko omejevanja rodnosti. Naši mandeljci, zaskrbljeni zaradi obetajočega se osipa slovensko govoreče delovne sile, bi rodnost sicer spodbujali, toda ideološki pristop k sistemskemu urejanju rodnosti s strani Države z velikim D, je prav v enaki meri totalitaren.

Pravica do prokreacije oziroma razmnoževanja pa je vendarle ena od osnovnih človekovih pravic. Človek si jo lahko vzame, lahko pa jo pusti tudi neizkoriščeno, za katero od prihodnjih življenj, če že verjame vanje. Da bi bil vsak davek, ki bi bil direktno naperjen proti osebam, ki ne poskrbijo za svoje potomce, diskriminatoren in zatorej v neskladju tako z domačo kot z evropsko ustavno pogodbo, je upajmo da jasno vsaj predsedniku vlade Janezu Janši in njegovim ministrskim oprodam. Bolj zaskrbljujoče pa je, da se s predstavljenimi delovnimi načrti Drobničevega ministrstva za rodnost in večjo slovensko rodnostjo kot strateškim ciljem nove vlade, v deželo ponovno vrača nekoč že pregnani duh klerikalizma, ki bo očitno še kako zasmrajal tudi 21. stoletje.

ODPOVED: Tudi današnji N-euro moment sem s klerikalno naravo načrtov za davčno spodbujanje rodnosti na Slovenskem v zobeh prispeval v postjubilejnem duhu nad razmnoževanjem zaenkrat še vedno ravnodušen Tomaž Z.


Komentarji
komentiraj >>