Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
SHIBUSASHIRAZU - Shibu-Hata (Chitei, 2002) (2982 bralcev)
Četrtek, 2. 6. 2005
Bozji_dar



Klikni za veliko sliko: shibu-hataIme svobodnjaško nastrojenega japonskega orkestra Shibusashirazu, ki ga je davnega leta 1989 ustanovil jazzovski basist Daisuke Fuwa, bi v prostem prevodu pomenilo nekaj takega kot »Nikoli-ne-bodi-kul« ali pa »Ne-poznati-grenkobe«. Japonci, pač. Nikoli ne veš, kako bi jih prevedel. Že sam izbor imena jasno kaže na ironični pristop k umetniškemu ustvarjanju dvajset- in veččlanske ekipe pretežno mladih artistov, ki ni samo glasbene narave, saj v svojem scenskem nastopu uspešno združuje še vsaj buto plesalke, igralce, bogato kostumografijo in maske, pa tudi ognjeni zublji kaj radi švigajo naokoli med njihovim nastopom. Multimedialen pristop, ki spaja vse aspekte sodobne japonske kulture in jih v najboljši luči predstavlja širnemu svetu v divji, nebrzdani, a še vedno obvladljivi predstavi, ki navdušuje z divjim tempom skladb, avdio-vizualno razkošnostjo in povsem samosvojim pristopom.
Kulturniški spopad raznorodnih stilov s punkerskim pristopom v divjem ritmu pelje ploščo od njenega samega začetka. Poln zvok, ki ga ustvarja cela horda glasbenikov z bogato trobilno sekcijo, nekaterimi japonskimi inštrumenti in »zajebano« ritem sekcijo, se prebije še do tistih najbolj skritih slušnih končičev. Svobodni improvizaciji ob bok, se enakovredno čutijo mdr. vplivi lahkotnega japonskega popa, poskočnega skaja in tršega rocka. Vmes pa zahodnjaško uho mimogrede ujame tudi znane melodije hitov, kakršna je Tequilla skupine The Champs, ali pa novejšega Here Comes The Hotstepper Inija Kamozeja. Skratka, divja mešanica, ki se je zagotovo ne bi sramoval niti pokojni mojster Frank Zappa.

Odličen dokaz dejstva, da so Shibusashirazu najboljši takrat, ko nastopajo pred živim občinstvom, je pred vami. V živo posneta plošča Shibu-Hata prinaša odlične izvedbe Daisukovih komadov, v katerih so osnovne glasbene teme nadgrajene z dolgimi improviziranimi pasažami, ki sicer trajajo in trajajo, a vendar nikoli do te mere, da bi začele utrujati. Transžanrska energija, ki se preliva v skladbah, ne dopušča nobenega dvoma. Shibusashirazu so v kombinaciji s svojim celovitim odrskim nastopom prav gotovo prvovrstna koncertna atrakcija, ki je nikakor ne kaže spregledati. Jaz osebno se na primer še vedno tolčem po glavi, ker sem zamudil njihov prvi nastop v Sloveniji leta 1998, a se obenem tolažim z mislijo, da bodo v kratkem zopet nastopili pri nas, na festivalu Druga godba. Menda še v boljši formi kot prvič.

Ploščo Shibu-Hata bomo slišali v nekoliko okrnjeni verziji. Dva najdaljša komada, Lion in Sorimachi Kiro, bomo zaradi časovne omejitve oddaje prekinili nekje na sredi, ostalim komadom pa dopustili, da se izpojejo v vsej svoji celoti. Skladbe nosijo naslednje naslove: Hyottoko, Lion, Matatabi, Mucho De Shogyo, Sorimachi Kiro, P-Chan in Senzu. Naj se veselica prične.


Komentarji
komentiraj >>