Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
O svobodi govora (3544 bralcev)
Sreda, 20. 7. 2005
tomazza



Ta je za Janšo, Rupla in ostale koalicijske pajace ...
Glede na to, da so se na današnji seji Odbora Državnega zbora za kulturo brez večjih težav uskladili o odloku, da naj bo prvi referendum uperjen proti politični volji aktualne oblasti Janeza Janše, in sicer naknadni zakonodajni referendum o zakonu o Radioteleviziji Slovenija, razpisan za nedeljo 25. septembra še to leto, najbrž ni potrebno kaj več posebej dokazovati, kako zelo arogantna in sama vase zagledana ter v svoj prav prepričana je aktualna oblast na Slovenskem. Da pa je po novem pod vprašajem tudi kar nekaj osnovnih postulatov – pridobitev aktualne sicer zgolj navidez demokratične ureditve, med drugim tudi osnovna pravica do svobode govora in javnega rezoniranja o potezah aktualne oblasti, pa priča še kar nekaj zgovornih primerov.
Glede na to, da so se na današnji seji Odbora Državnega zbora za kulturo brez večjih težav uskladili o odloku, da naj bo prvi referendum uperjen proti politični volji aktualne oblasti Janeza Janše, in sicer naknadni zakonodajni referendum o zakonu o Radioteleviziji Slovenija, razpisan za nedeljo 25. septembra še to leto, najbrž ni potrebno kaj več posebej dokazovati, kako zelo arogantna in sama vase zagledana ter v svoj prav prepričana je aktualna oblast na Slovenskem. Da pa je po novem pod vprašajem tudi kar nekaj osnovnih postulatov – pridobitev aktualne sicer zgolj navidez demokratične ureditve, med drugim tudi osnovna pravica do svobode govora in javnega rezoniranja o potezah aktualne oblasti, pa priča še kar nekaj zgovornih primerov.

Nobena novost tako ni, da aktualna oblast, v tem kakopak še posebej prednjačita aktualni predsednik vlade Janez Janša in zunanji minister za vse čase in vse vlade Dimitrij Rupel, z kritično in nasploh drugače mislečimi vse pogosteje obračunava z etiketami nestrpnosti. Tako smo na Slovenskem priča svojevrstnemu paradoksu, saj so po mnenju aktualne oblasti tudi tisti, ki si drznejo javno opozoriti na kar nekaj njenih potez, ki so povsem deklarativno nestrpne do obstoječih marginaliziranih manjšin v domači družbi, za Janšo, Rupla in ostale ministrske pajace zgolj nestrpni do drugače mislečih.

Toda o resnično strpni družbi govorimo šele takrat, ko njena večina in oblast, ki jo ta domnevno predstavlja, manjšinam podeli koncesije, s katerimi se jim ne samo deklarativno priznajo pravice in sam obstoj. Dejstvo tako je, da so ena od manjšin, ki pa v vsaki družbi, ki se naj ima za demokratično, igra usodno pomembno vlogo, tudi novinarji, saj jim nekateri teoretiki parlamentarnih demokracij pravijo kar četrta nadzorna veja oblasti. Toda aktualna oblast na Slovenskem, ki pač je tako zelo arogantna in sama vase zagledana ter zgolj v svoj prav prepričana, je mnenja, da pa bi naj novinarji bili do nje ustrežljivi. V nasprotnem naj padajo glave. Kako zelo pa je domača politika na oblasti preko paradržavnih skladov KAD in SOD še vedno zažrta v vse pore domačega gospodarstva, ki bolj ali manj posredno obvladuje tudi vse večje medijske hiše, pa priča razplet dogodkov na najuglednejšem domačem dnevnem časopisu Delo.

Če je to poprejšnja oblast za razliko od sedanje vsaj počela prikrito in ne javno, pa očitno v Janševi dobi to več ne bo tako. Dimitriju Ruplu, zunanjemu ministru za vse vlade in vse čase, ter oblastiželjnemu demokratu, ki se je v tem mandatu prodal pod pridevnik Slovenski, denimo ni bilo niti najmanj nerodno trikrat javno povedati, da naj medijski lastniki dobro premislijo, ali se je vredno spuščati v odprto vojno s politično opcijo, ki je zmagala na zadnjih volitvah. Seveda je mislil na časnik Delo, do katerega ima samovšečni demokrat raznih pridevnikov, pač kdo da več v kakem mandatu, stare zamere. Trikrat javno ponovljeno opozorilo je bilo dovolj, da so se zdrznili v Pivovarni Laško, ki preko povezanih družb kapitalsko obvladuje časnik Delo in glava odgovornega urednika Darjana Koširja se je znašla na tnalu.

Arogance, zagledanosti same vase in prepričanosti v svoj prav aktualne oblasti tako po razpletu na Delu, Koširja bo nenazadnje zamenjal konzervativno-politično ustreznejši Jani Virk, ter po tem, da ta oblast niti ne pomisli, da pa bi ji ljudstvo utegnilo 25. septembra na referendumu s vprašanjem: »Ali ste za to, da se uveljavi zakon o Radioteleviziji Slovenija, ki ga je na predlog Vlade Republike Slovenije sprejel Državni zbor 15. julija 2005?« obrniti hrbet, torej sploh več ni potrebno posebej dokazovati. Toda glede na to, v kaj se pod taktirko aktualne oblasti sprevrača osnovna pravica do svobode govora in javnega rezoniranja na Slovenskem, poglejmo še nekaj primerov, o katerih naj v prihodnje na Slovenskem preko medijev javno ne bo moč več govoriti.

Vsebinsko usodnih tem, za katere se aktualna oblast tako zelo prizadeva, da pa bi preprosto izginile iz tisto malo javnega prostora kritičnega mišljenja, ki ga še lahko zasledimo v domačih medijskih trobilih množičnega diskurza, pa je vse več. Med prvimi so gotovo izbrisani. Ne glede na vse slepomišenje in zavajanja aktualnih oblastnikov golo dejstvo ostaja, da o Sloveniji kot pravni državi pač preprosto ne moremo govoriti, če politični oblastniki ne spoštujejo in ne izvajajo odločb najvišje domače sodne inštance - Ustavnega sodišča.

Tudi naslednja se ponuja kot na dlani. Premier Janez Janša, predsedniki parlamentarnih strank in vodje poslanskih skupin so tako današnji dan preživeli delovno pri predsedniku Državnega zbora Francetu Cukjatiju. Poskušali naj bi doseči kompromis o takoimenovanih vojnih zakonih. Če bo ta oblast do konca izpeljala ta mrk osnovne pravica do svobode govora in javnega rezoniranja, kdo bo potemtakem še objavil golo in črno na belem v zakonski materiji zapisano resnico, da pa res ne gre zgolj za popravo krivic, pač pa predvsem za rehabilitacijo domobranstva. Če še ne veste, stališče aktualne oblasti minus DESUS je, da bo po novem slovenskim domobranskim fantom, ki so z roko na srcu in blagoslovom takratnega škofa Rožmana na Bežigrajskem stadionu prisegali zvestobo Adolfu Hitlerju in Tretjemu reichu, priznan status žrtve vojnega nasilja.

Še najbolj pa naj bi bil v bodoče z mrkom osnovne pravice do svobode govora in javnega rezoniranja na Slovenskem zadovoljen zunanji minister za vse večne čase in vse vlade Dimitrij Rupel. Na Slovenskem tako ne bo moč več nikjer prebrati, ne le mogoče pa tudi ne tako zelo za lase privlečenih govoric, da pa je že tam od osemdesetih let prejšnjega stoletja na plačilnem seznamu ameriške CIE, pač pa tudi denimo golih dejstev o vseh polomijah v zunanji politiki domačega letečega ministra. Sem gotovo sodi vsaj nerešena meja s Hrvaško, katere vlada tudi po zadnjem trepljanju po ramenih s slovenskimi kolegi na Brionih seveda ni niti za ped popustila od stališča, da pa gre morska razmejitvena črta po sredini Savudrijske vale, oziroma pardon, Piranskega zaliva. Gotovo pa se naj nihče več ne obrega na vso to silno letanje predsedujočega OVSE po svetu. Danes je sicer na okrogli mizi na Dunaju, na kateri na dolgo in na široko besedičijo o prispevku OVSE v spreminjajočem se svetu.

Glede na to torej, kaj bo z osnovno pravico do svobode govora in javnega rezoniranja na Slovenskem, če se naj zgodi volja Janeza Janše in njegovih ministrskih pajacev na oblasti, ste lahko pravzaprav res še veseli, da so vaši radijski sprejemniki nastavljeni na frekvenco radia, ki ga pravkar poslušate. Dilema pa je pravzaprav zgolj en sama. Bo oblast Radio Študent za razliko od ostalih domačih trobil množičnega diskurza pustila takšnega kot je, in se z njim postavljala kot z dokazom lastne pluralnosti in demokratičnosti, ali pa mu je v svoji arogantni drži namenila kako drugo, za svoj lastni ego manj občutljivo vlogo? Bomo videli. Nekaj pa je gotovo. To jesen bo kaj za slišati tudi o položaju, vlogi in usodi Radia Študent.

ODPOVED: Tudi tokratni N-euro moment sem z usihanjem svobode govora in javnega rezoniranja o zablodah aktualne oblasti v zobeh prispeval Tomaž Z.


Komentarji
komentiraj >>