Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
(2621 bralcev)
Sreda, 28. 9. 2005
Lan



Melilla: Dobrodošli v EU
... novi evropski standardi dodeljevanja begunskih statusov ...

... vsekitajski ljudski kongres prvikrat zaseda javno ...

... Alžirci na referendum o narodni spravi ...

... slovensko gospodarstvo 32. na svetu ...

OFF NAPOVEDNIK

V mestu Harrisburg v ameriški Pensilvaniji poteka sodni proces v tožbi staršev srednješolcev proti šolskemu odboru okrožja Dover, ki je pred letom dni ukazal, da morajo biti šolarji pri pouku biologije seznanjeni z alternativami teorije evolucije Charlesa Darwina.

Ameriško vrhovno sodišče je sicer leta 1987 zatrlo poskuse vrnitve poučevanja teorije o božji stvaritvi sveta in živih bitij, t.i. kreacionizma, v javnih laičnih šolah. Zagovorniki kreacionistične teorije so želeli, da teorija, temelječa na svetopisemski Stari zavezi, dobi mesto v učbenikih biologije skupaj z Darwinovo.
Sodišče pa je menilo, da gre za poskus preboja vere v javno šolstvo, kar bi pomenilo kršitev ustavnega načela ločitve cerkve od države, zato je kreacionizem odpisalo. Poraženci poraza niso priznali in so ustvarili novo teorijo tako imenovanega “inteligentnega nastanka”, ki Darwinovi teoriji evolucije očita velike pomanjkljivosti, češ da so živa bitja preveč zapletena, da bi se ustvarjala sama od sebe brez neke inteligentne volje.

Ne glede na to, kako bo sodnik odločil, pa se bo zadeva skoraj zagotovo končala pred zveznim vrhovnim sodiščem, saj imata bojda obe strani dovolj denarja in motivacije za boj do konca.
Ameriško vrhovno sodišče je šele leta 1968 dokončno dovolilo poučevanje evolucije v vseh šolah v vseh zveznih državah. Predsednik George Bush mlajši pa je pred kratkim izjavil, da podpira soočanje učencev v javnih šolah tudi z drugimi teorijami, kot je na primer teorija inteligentnega nastanka.

Poslušate OFF program Radia Študent. V slehernem od nas je nekaj “majmuna”. George Bush je živ dokaz.




OFF PROGRAM

Evropski parlament je, drugi dan plenarnega zasedanja v Strasbourgu, obravnaval ter s tesno večino sprejel poročilo odbora za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve o spremenjenem predlogu direktive Sveta EU o minimalnih standardih za priznanje ali odvzem statusa begunca v državah članicah. Za poročilo je glasovalo 305 poslancev, proti pa 302.

Mnenja parlamenta in Sveta so se najbolj kresala pri vprašanju koncepta "zelo varnih" držav, ki so tako varne, da bi prosilcem iz teh držav prošnjo za priznanje statusa begunca lahko avtomatično zavrnili. Večina političnih skupin je takšno formulacijo zavrnila. Največja politična skupina v parlamentu, Evropska ljudska stranka in politična skupina Unije za Evropo narodov pa sta koncept zagovarjali. Parlament je na koncu sprejel dopolnila, ki omogočajo oblikovanje skupnega seznama "varnih tretjih držav", prosilci za azil pa naj bi imeli vsaj pravico do "izpodbijanja domneve o varnosti".

Medtem pa je več sto imigrantov skušalo prebiti mejno ograjo okoli španske severnoafriške enklave Melilla (IZG. Melilja). Stotim je uspelo, 18 pa se jih je pri obupanem poskusu vstopa v boljše življenje poškodovalo. Od avgusta so pri vstopanju v Melillo umrli že trije prebežniki. Španske oblasti pa v odgovor ograjo že višajo in dodatno utrjujejo.

Tretjega oktobra se bodo za vstop v evropsko trdnjavo predvidoma pričela pristopna pogajanja Turčije. Pogajanja bodo trajala več let, saj bo Unija novo kandidatko privila mnogo bolj kot sicer. Pogajalski okvir, ki mu bo Turčija izpostavljena, bo mnogo širši, manevrski prostor pa ožji, kot je bil pri paketu najmlajših članic.

Evropska unija bo v bruseljski evropski četrti zgradila nov konferenčni center, kjer bodo v prihodnosti potekala vrhunska zasedanja voditeljev povezave in redna ministrska srečanja. Center z glavno dvorano, v podobi velikanske grške vaze, bo predvidoma postavljen do leta 2012, cena izgradnje pa naj bi znašala 200 milijonov evrov.

Prvič v zgodovini je pred očmi javnosti zasedal Kitajski ljudski kongres. V živo mu je smelo prisostvovati dvajset skrbno izbranih državljank in državljanov z vseh koncev države. Izbranci so lahko poslušali debato o načinih učinkovitejšega davčenja Kitajk in Kitajcev.

O davkih se mnenja krešejo tudi v Nemčiji, saj sta bila na nedavnih volitvah soočena dva različna paketa nedvomno nujnih reform. Volitve jasnega zmagovalca niso dale. Začenja pa se drugi krog pogajanj med konservativno unijo Angele Merkel in Šrederjevimi socialdemokrati o morebitnem skupnem oblikovanju vlade. Dokler pa ne dogovorjeno, kdo od dvojice bo sploh zasedel kanclerski položaj, bo nemški narod ostal razdeljen.

Nasprotno, pa se bodo alžirski volivci jutri podali na referendum o sprejemu osnutka “Listine za mir in narodno spravo”, ki ga je predlagal alžirski predsednik, Abdelaziz Bouteflika. Dokument predvideva amnestijo za mnoge oborožene islamske skrajneže, pa tudi odškodnino družinam žrtev državljanske vojne, ki je v Alžiriji divjala od leta 1992, terjala pa okoli 150 tisoč žrtev. Opozicijske stranke pozivajo Alžirce k zavnitvi spravne listine, saj menijo, da dokument težav ne odpravlja, ampak jih pometa pod preprogo.

Na veliko se bo lahko pod preproge pometalo tudi na naši strani Alp. Parlamentarna “komisija po zakonu o preprečevanju korupcije” je na današnji seji obravnavala predlog zakona Jelinčičevih nacionalistov o nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitno dejavnostjo, s katerim bi bila kot samostojen državni organ ukinjena Komisija za preprečevanje korupcije, ki jo vodi Drago Kos. Njene pristojnosti bi, po zakonu o preprečevanju korupcije, padle prav na parlamentarno komisijo. Predseduje ji Jelinčičeva poslanka Barbara Žgajner Tavž. Današnjo sejo so sicer opozicijski poslanci zaradi nestrinjanja z vodenjem in neupoštevanja njihovih amandmajev protestno zapustili.

Korupcija gre praviloma z roko v roki z gospodarstvom, kjer pa Slovenija v tradicionalnem letnem poročilu Svetovnega gospodarskega foruma o globalni konkurenčnosti med 117-imi državami zaseda 32. mesto. Za Belgijo, ampak pred Kuvajtom. Zmagovalne stopničke pripadajo Finski, Švedski in Danski, zadnji je Čad. Med članicami EU je slovensko gospodarstvo na 15. mestu, med novimi članicami pa na drugem, za Estonijo, ki je v skupni razvrstitvi dvajseta.
















Komentarji
komentiraj >>