Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
POETIČNI OFF (3171 bralcev)
Sreda, 26. 10. 2005
Anja



... V Sloveniji religiozna duhovna oskrba za policiste? ...

... panika človeku bolj nevarna od ptičje gripe ...

... ZDA in Francija za sankcije proti Siriji zaradi umora Haririja ...

... na tasmanski obali nasedlo več kot 130 kitov ...

Na svetu še obstaja par diktatorskh režimov, na katere bi zaskrbljena zahodna javnost lahko kazala s prstom. Lahko bi jim žugala. Lahko bi tja poslala tuje opazovalce. Lahko bi tja celo poslala vojake ter rešila zatirano ljudstvo. Pa tega ne stori. Ker nima interesa. Ena od diktatorskih oaz je tudi Turkmenistan.

Saparmurat Nijazov, ki si je neskromno nadel vzdevek Turkembaši, kar v prevodu pomeni oče Turkmenistancev, SVOJO državo vodi že od leta 1985. Decembra 1999 pa ga je parlament soglasno potrdil za dosmrtnega predsednika države, kjer ima sedaj skoraj neomejeno oblast, podrejeni pa so mu tudi vsi mediji.

Ker je Turkembaši v svoje sposobnosti, skoraj nezemeljske značilnosti ter mnoge talente, ki pritičejo kar polbogovom, če ne celo bogovom, trdno prepričan, lahko blesti prav v vsem. Celo v pisanju proze in poezije. Pri tem mu gotovo malce pomaga dejstvo, da si nobena založba ne drzne zavrniti objave njegovih stvaritev. Tako je v preteklih dneh izdal novo pesniško zbirko z naslovom »Moji dragi«. V pesmih objokuje svojo mati, ki jo je izgubil pri osmih, ter očeta, ki je umrl med drugo svetovno vojno. Če je že Turkmenbaši skoraj svetinja, si predstavljajte, kakšno božanstvo je morala biti njegova trpeča in nežna mati, ki je življenje izgubila med potresom leta 1948! Predsednik Turkmenistana, ki je okoli svoje družine v svojih umetniških delih ustvaril pravi mit, je tako v čast in spomin na mati mesec april preimenoval v »Gurbansoltan«, kot se je imenovala. Ker smo že omenili, da predsednik sploh ni skromen, je en mesec poimenoval tudi po sebi. Prvi mesec v letu – januar se tako v Turkemnistanu imenuje Turkmenbaši.

Tudi Neron je bil pisun. Ali se spomnite, kaj je ostalo od Rima, potem ko ga je umetniški delirij in egotrip ponesel v višave, vredne zdravljenja v samo zares dobri psihiatrični ustanovi?

Poslušate do egotripaških pacientov nestrpni Off Program Radia študent!


Poslanke in poslanci naše očetnjave nadaljujejo redno oktobrsko zasedanje. Oktober je očitno slovenski duhovščini naklonjen mesec. Potem ko je večina poslancev včeraj napovedala zavrnitev predloga zakona o verskih skupnostih, katerega stvarnik je LDS-ov Aleš Gulič, se bo danes govorilo o duhovni oskrbi policistov. Poduhovljena oblast bi delavcem v policiji rada po skrajšanem postopku omogočila religiozno oskrbo. S spremembo novele zakona o policiji bi tako vlada dobila podlago za zaposlitev kurata v policiji. Vse ovčke rabijo pastirja.
/////////////////////////////////////////////////////

Selimo se v bolj sekularizirane dele sveta. V osrednji Kitajski so odkrili novo žarišče ptičje gripe. Žrtve so bile seveda samo piščančje-račje, poginilo pa jih je kar 545. In Slovence grabi panika zaradi enega mrtvega laboda?!

Da pa je panika človeku res bolj nevarna od ptičje gripe, priča naslednja novica. Še ostajamo na Kitajskem, kjer je v neki osnovni šoli umrlo osem otrok, 45 pa jih je bilo ranjenih, ker je neki otrok povzročil množično histerijo, ko je po hodniku zaklical, da prihajajo duhovi.

Pa še ena spodbudna novica iz Kitajske, ki se je Zahod vedno bolj boji. Da je Kitajska res hitro se razvijajoča velesila, priča tudi dejstvo, da je tamkajšnji trg mobilnih telefonov največji na svetu in še naprej raste. Na Kitajskem je že 377 milijonov uporabnikov mobilnih telefonov. Konec septembra se je število uporabnikov v primerjavi z junijem zvišalo za 7,7 odstotka na 377 milijonov, v primerjavi z junijem lani pa je višje za 23,6 odstotka.

Kitajske se boječa ZDA ter Francija sta ponoči v Varnostnem svetu Združenih narodov vložili nov osnutek resolucije, s katero bi proti Siriji uvedli sankcije. Sirija si naj bi te prislužila zaradi nesodelovanja s preiskovalci umora nekdanjega libanonskega premiera Rafika Haririja iz Združenih narodov. Državljane Sirije bi tako lahko doletela prepoved potovanj iz države, grozi pa jim tudi zamrznitev vseh državnih sredstev v tujini.

Drugače pa Združene države Amerike poleg vpletanja v bližnjevzhodne zdrahe žalujejo za žrtvami taistega vpletanja. Ameriški senat je včeraj z minuto molka počastil 2000 vojakov, ki so življenje zgubili v Iraku. Kolateralne ali uporniške žrtve si seveda niso zaslužile omembe. In prav nič jim sedaj ne koristijo zadnji rezultati javnomnenjske raziskave inštituta Gallup, ki kažejo na to, da 55 odstotkov Američanov v primeru, da bi bile volitve letos, ne bi volilo za Busha mlajšega. Ta bi dobil le 39 odstotkov vseh glasov. Koga bo napadel tokrat, da bo dobil svojih 51 odstotkov nazaj?

Jasno pa je, koga napadajo Izraelci. Ponoči so ti znova obstreljevali območje Gaze, potem ko so Palestinci s tega območja izstrelili nekaj raket na izraelsko stran. Konec dober, vse dobro: žrtev v napadih ni bilo.

Mnogo žrtev, takšnih in drugačnih, pri svojem delu spoznajo novinarji. Mednarodni ženski medijski sklad je nekaterim med njimi podelil nagrade za pogum v novinarstvu. Te so prejele vojna fotografinja ameriške tiskovne agencije Associated Press iz Nemčije, poročevalka o kriminalu iz Bangladeša in ustanoviteljica revije, ki ji iranska vlada nenehno grozi z zaprtjem. Anja Niedringhaus, Sumi Khan in Šala Šerkat so nagrade prejele v New Yorku.
130 kitov je na tasmanski obali naredilo skupinski samomor. Reševalcem je uspelo rešiti samo kakšnih deset kitov, saj so nasedli na slabo dostopnih plažah. Na istem mestu je pred sedmimi leti nasedlo že več kot 200 kitov iste vrste, več kot polovica pa jih je tedaj poginila. Znanstvenikom še vedno ni jasno, zakaj prihaja do tovrstnih dogodkov. Kiti se namreč na sipine poženejo iz čisto neznanih razlogov.
In še novica za vse domoljube. Pred 14-imi leti so slovenska tla zapustili še zadnji vojaki jugoslovanske vojske.¸
Na ministrstvu za zdravje je urad za droge pripravil predstavitveno srečanje ob začetku izvajanja Twining projekta z naslovom Prispevek k razvoju programov zmanjševanja povpraševanja po drogah. Več o projektu pa direktor Urada za droge Milan Prek:
/////////////////////////////////////////////////////////////

Gospoda Preka smo še povprašali, kje lahko zainteresirani pridejo do zaželjenih informacij.
////////////////////////////////////////////////////////

Vse pripombe in pohvale pričakujemo na elektronski naslov apr@radiostudent.si ali pa na strani www.radiostudent.si.







Komentarji
komentiraj >>