Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Četrtek, 27. 10. ´05, 23.00 do 24.00: Babes in Toyland, Lived (Almafame, 2000) (3444 bralcev)
Četrtek, 27. 10. 2005
mcolner



Tokratni termin RŠ koncerta je posvečen zasedbi, ki je dodobra zaznamovala začetke devetdesetih let in utrdila pozicijo ženskih bandov na rock sceni. Ob bežnem pogledu na celotno diskografijo Babes in Toyland dobimo povsem zgrešeno predstavo o njihovem delovanju. Ob zares veliki množici uradnih izdaj pa lahko iz vsega izluščimo le dve mini izdaji ter tri velike studijske plošče. Zadnja je izšla leta 1995, vse poznejše izdaje pa so zgolj spominki in pomniki nekega preteklega časa. Ena takšnih je tudi pričujoči album »Lived«, na katerem so razen treh komadov izključno živi posnetki z različnih koncertnih prizorišč... (v celoti...)
Radio Študent
Glasbena redakcija
RŠ koncert
Četrtek, 27.10. 2005

Babes in Toyland, Lived (Almafame, 2000)

*Tokratni termin RŠ koncerta je posvečen zasedbi, ki je dodobra zaznamovala začetke devetdesetih let in utrdila pozicijo ženskih bandov na rock sceni. Ob bežnem pogledu na celotno diskografijo Babes in Toyland dobimo povsem zgrešeno predstavo o njihovem delovanju. Ob zares veliki množici uradnih izdaj pa lahko iz vsega izluščimo le dve mini izdaji ter tri velike studijske plošče. Zadnja je izšla leta 1995, vse poznejše izdaje pa so zgolj spominki in pomniki nekega preteklega časa. Ena takšnih je tudi pričujoči album »Lived«, na katerem so razen treh komadov izključno živi posnetki z različnih koncertnih prizorišč. Podobnih preglednih zbirk, koncertnih posnetkov, reizdaj in neizdanih verzij različnih komadov je pri Babes in Toyland ogromno. Samo v letu 2000 so izšle tri, med drugim tudi čez nekaj minut slišani »Lived«, leto pozneje še dve, nekaj kultnih posnetkov, kot na primer »Live at CBGB« iz leta 1993, pa je ugledalo luč sveta že prej. Vsa ta dejstva pričajo o veliki priljubljenosti tega dekliškega tria v izseku nekega časa, kasneje, po že davno zaključeni karieri, pa kažejo pogoltna prizadevanja raznih založb, da iz dane situacije tudi čim več iztržijo.

Babes in Toyland so v letu 1987 v Minneapolisu nastale kot klasični rock trio, in sicer pod taktirko pevke in kitaristke Kat Bjelland, ki je s seboj prinesla izkušnje iz stilsko podobnih zasedb, iz katerih so poleg nje izšle tudi članice poznejših L7 in Hole. Še pred izdajo svojega prvenca so imele Babes In Toyland čast odriniti na evropsko turnejo s Sonic Youth, kar jih je popeljalo med zvezde alternativne godbe. Tako so na začetku devetdesetih, ko je izšel njihov debi »Spanking Machine« veljale že skoraj za kultne. Kmalu zatem pa so se začela nesoglasja, članice so se nekajkrat razšle in spet združile, čemur so botrovali tudi številni stranski projekti, v katerih so sodelovale in tako zadovoljevale različne glasbene interese. Do konca prejšnjega tisočletja so dokončno ugasnile.

Zbirka v glavnem živih posnetkov, ki jo bomo poslušali v naslednji slabi uri, ponuja predvsem kvaliteto in jasnost sicer umazanega zvoka, kar premore redko katera nestudijska plošča. Razločno je predstavljena raskava kitara, močan bas, udarni boben, ki se povezujejo v ubrano celoto in morda za trenutek zares popeljejo na koncertna prizorišča. Prodoren Katin glas pa kot vedno požgečka po suhem grlu. Sicer pa smo posnetkom iz zgodnjega obdobja, pa kasneje iz promocijske turneje prve in druge plošče, vse do legendarnega festivala Lollapalooza v San Franciscu, pa še poznih koncertov, ko je bila zasedba že v zadnjih izdihljajih. Poleg vsega se na ploščku najdejo tudi trije prej še neizdani komadi, ki naj bi pritegnili vse zbirateljsko naravnane oboževalce.

Pred nami je pač še ena zbirka tega alternativnega banda, zvokovno, kot rečeno, med kvalitetnejšimi, kar pa v naša bivališča še vedno ne more prinesti pravega koncertnega vzdušja. Jasno je pač pokazana večna želja založnikov in posledično tudi kupcev - želja po obujanju nekega časa, ki se iz časovne distance zdi romantičen in nedosegljiv. Naj ostane tako, v upanju, da ne bomo priča kakršni koli ponovni združitvi. Še eni v vrsti na globalni glasbeni sceni.

V nadaljevanju bomo slišali štirinajst komadov iz tega albuma: Introduction, He's My Thing, Handsome and Gretel, Blueball, Sweet 69, Ripe, Mad Pilot, Right Now, Dogg, Fork Down Throat, Ya Know That Guy, Bubble Bubble Toil & Trouble, Fair Is Foul & Foul Is Fair, Big Top.

Miha Colner


Komentarji
komentiraj >>