Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
A SMALL GOOD THING - Slim Westerns Volume II (The Leaf Label, 2002) (2631 bralcev)
Torek, 11. 6. 2002
Bozji_dar



Plošča Slim Westerns Vol. II je evokativen soundtrack namišljenemu westernu, ki nas spomni na nekdanje lenobne nedeljske popoldneve preživete ob gledanju filmov z divjega zahoda - starejših letnic, se razume – in kot taka nadaljuje že dolgo nazaj spočeto zgodbo Briana Ena in njegovih muzik za filme...
Slim Westerns Vol. II je dolgo in težko pričakovani naslednik prve izdaje angleškega tria A Small Good Thing, ki ga tvorijo Andrew Hulme, Tom Fazzini in Mark Sedgwick. Njihov prvi album Slim Westerns je izšel že davnega leta 1994 pri ameriški založbi Soleilmoon in požel velik uspeh preko luže. Do nedavna je bil v Evropi praktično nedosegljiv, vse dokler ni z izdajo njegovega naslednika angleška založba The Leaf Label, hkrati na tržišče poslala tudi močno omejeno izdajo na dveh CD-jih oz. treh LP-jih, ki vsebuje poleg drugega volumna tudi njihov prvi album Slim Westerns. Vmes so A Small Good Thing izdali še dva dolgometražna albuma in en EP, ki pa nas na tem mestu ne bodo zanimali, saj se v svoji tematiki precej razlikujejo od obeh izdaj Slim Westernov.

Plošča Slim Westerns Vol. II je evokativen soundtrack namišljenemu westernu, ki nas spomni na nekdanje lenobne nedeljske popoldneve preživete ob gledanju filmov z divjega zahoda - starejših letnic, se razume – in kot taka nadaljuje že dolgo nazaj spočeto zgodbo Briana Ena in njegovih muzik za filme.

Drugi volumen Slim Westernov je okusen skupek akustičnih in elektronskih zvokov, oplemenitenih z avtentičnimi zvoki iz narave. Naključni dialogi se združujejo z mogočno orkestracijo, po drugi strani pa ambientalne pasaže in zaprašeni zvoki slide kitare obujajo vzdušje ameriških divjih prerij ter jim na ta način vračajo njihovo izgubljeno prvinskost. Pravi ambientalni rodeo za senzibilne duše.

Pričujoči album spremlja velika mera konceptualizma, saj je v osnovi mišljen kot glasbena popotnica mitičnim avanturam kavbojskega izobčenca Gerryja Melodyja, čigar dogodivščine so opisane v spremljajoči 12-stranski zgodbi z ovitka plošče. V njej je povzeta vsa ikonografija divjega zahoda, kot ga poznamo iz televizijskih westernov ali pa literarnih svetov Richarda Brautigana, Flannery O’Connor, Zanea Greya ter ostalih pisateljev škrlatne zarje.

Uvodna skladba Cropduster je nekakšna Cooderjevska umirjena miniatura z akustično kitaro, potopljeno v bogato elektronsko brenčanje in gosto atmosferiko. Zgodba se nadaljuje v komadu A Mighty Stillness, prvi uspešnici s plošče, ki jo odlikuje vokalno petje brez besed ter močno reverbana trobenta. Prisotna so tudi avtentična tolkala, ki dodajo nekaj potrebne mehiške začimbe. V komadu Hey, Mister! neznanec sprašuje gospoda iz naslova, ali vlak pelje proti jugu, kmalu zatem pa harfe otvorijo naslednjo sklupturo, ki nas popelje južno, “Saloonskim sanjam” naproti. Močno zmanipulirani posamplani vokali nadaljujejo zgodbo “Mogočne tišine” v komadu 3 Word Prayer s pomočjo piana, ki se znova pojavi v duetu s trobento v komadu Wide Of Nashville. Vmes med obema pa lahko prisluhnemo stampedu črede divjih konj ter za westernovski album obvezni ustni harmoniki, ki oponaša kruljenje izgubljenega teleta. El Mariachi Loco nas z mariachi zvokom pelje še južneje proti Mehiki, kjer se Gerryjeve avanture končajo v dvanajstminutnem “Spancu pravičnih”.

Slim Westerns Vol. II je ušesom zelo prijazna plošča, ki z lahkoto uspeva ustvariti pravo vzdušje, nikakor pa ne nekaj, kar bi poslušali zaradi hitov, ki grejo hitro v ušesa. Z izdelano formo rahlo izstopajo le drugi komad A Mighty Stillness, peti Saloon Dreams ter deseti El Mariachi Loco. Ostali komadi so na plošči predvsem in samo zato, da ustvarijo takojšnje impresije širokih odprtih planjav, od vročine migotajočih horizontov in širokoplečih mož, ki dvignjenih glav ponosno jahajo v sedlu.

Hi-hoo, Silver... away.


Komentarji
komentiraj >>