Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
YUME BITSU - Golden Vessyl Of Sound (K Records, 2002) (2599 bralcev)
Sobota, 26. 7. 2003
Bozji_dar



Klikni za veliko sliko: yume bitsu - golden vessyl of sound Yume Bitsu je japonska zloženka, ki bi v približnem prevodu pomenila nekaj takega kot »sanjski utrip«. No, in čeprav skupina nosi japonsko ime, kaj dosti več skupnega z daljnim vzhodom nima. Yume Bitsu so namreč povsem ameriška zasedba, katere večina članov je lociranih v Portlandu v zvezni državi Oregon. Skupino je leta 1995 ustanovil Adam Forkner skupaj s Franzom Prichardom, bobnar Jay Anderson in klaviaturist Alex Bundy pa sta že od samega začetka precej manj opazna člana benda. Leta 1998 jim je uspelo izdati svoj prvi album maratonskega naslova Giant Surface Music Falling To Earth Like Jewels From The Sky. Ta se je kasneje izkazal za več kot le navaden prvenec. Bil je prvi korak v nekaj, kar je pozneje postalo znano kot »The Vessyl«.
The Vessyl je kolektiv podobno mislečih artistov, ki vsi po vrsti izhajajo iz podobne estetike. The Vessyl je posebno stanje duha, v katerem se znajdejo glasbeniki pri skupinskem muziciranju. Takrat, ko se energije vseh posameznikov sinergično zlijejo v nekaj več kot lahko ponudijo vsak zase. Na simbolni ravni je The Vessyl pihalni inštrument, na katerega igra veter, ki ga ustvarjajo združene človeške misli. Po drugi strani pa za njim stoji cela lastna mitologija v stilu Tolkienovega Spodnjega sveta. Celotni album je postavljen v drevesno mesto na nebu, imenovano Drystyyn, kjer živijo ljudje-molji (oz. Moth-Men v originalu) s svojimi princi, zmaji, enorogi in vsem kar sodi zraven. Rock v vseh svojih derivatih je vedno bil in vedno bo glasba, ki temelji na svoji lastni mitologiji, pa naj bo ta še tako eskapistična in iz drugega sveta.

Hvala bogu, Yume Bitsu svoja prepričanja v večji meri modro ohranjajo zgolj na ovitku plošče in ne težijo preveč s svojimi blodnjami o Drystyynu. Po idejni plati me je vsa zadeva spomnila na konceptualno ploščo Ovo britanskega glasbenika Petra Gabriela, ki jo je posnel za istoimensko milenijsko predstavo v londonskem Domeu. To ni bil izključno glasbeni projekt. Vsa reč je bila enako kot Golden Vessyl Of Sound dopolnjena z besedo in likovno podobo.

Po glasbeni plati pa vokalne slikice iz fantazijske dežele ter dolge inštrumentalne improvizacije postavljajo zasedbo Yume Bitsu v dolgo in ponosno prog-rock tradicijo, kjer kraljujejo zasedbe, kot so Can, Faust in Neu!, s psihedeličnostjo svojega izraza pa se spogledujejo tudi s samimi Pink Floyd. Njihovi inštrumenti so naravnani proti osrčju sonca in proti zavesti poslušalca.

Obilne improvizacije in nešteti efekti, ki poplavljajo njihov zvok, so njihovo glavno orodje komponiranja, skladbe pa kljub spontanim ekskurzijam v improvizaciji z enako mero lahkotnosti uspevajo biti prekleto spevne in še kako poslušljive. Na plošči Golden Vessyl Of Sound boste zaman iskali temačne napovedi armagedona in apokaliptične misli o propadu civilizacije, ki so tako značilne za npr. Godspeed You Black Emperor!. Rock glasba in drugačna stanja zavesti so vedno šla skupaj, še posebno, kar se psihedelije tiče. Redkeje pa je moč najti ploščo, ki razkriva občutek dezorientiranosti, hkrati pa s svojo sonično paleto skrbi za duševno ugodje poslušalca. Yume Bitsu prav to počnejo z dobršno mero žara. Njihova glasba je sončen svet oblit s prav posebno jantarno svetlobo. Ambientalni hrup se v lahkotnem ozračju zlatih tonov igra skrivalnice s čudovitimi melodijami v povsem smiselni kakofoniji zvokov.

Povsem smiselno deluje tudi dejstvo, da skladbe na albumu Golden Vessyl Of Sound ne nosijo nikakršnih naslovov. Kot se jim je zapisalo na ovitku plošče, morajo skladbe stati gole, zgolj kot sonično izkustvo brez in preko omejitev pisane besede. Yume Bitsu vsekakor niso prvi bend, ki so se polastili tovrstnih potez, prav tako ne raziskujejo povsem novih zvočnih poljan, vendar pa vse to počnejo z dovoljšnjo mero srca in prepričljivosti.

Neizprosno kreativni Yume Bitsu se ne ustrašijo izziva kompleksnih zvočnih struktur, s čimer ustvarjajo zapeljivo mešanico svetlečega space-rocka in lahkotnega ambientala, ki sveti z vso brilijanco veličastnega poletnega dneva v fantazijski deželi na nekem oddaljenem svetu, še veliko lepšem od našega. Zagrnite roloje in zaprite oči. Prihajajo Yume Bitsu in Golden Vessyl Of Sound.


Komentarji
komentiraj >>