Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Nedelja, 27.11.´05, 15.00: Sonic’s Rendezvous Band – Strikes Like Lightning! (3626 bralcev)
Nedelja, 27. 11. 2005
bruc



Danes predstavljamo detroitsko superskupino Sonic’s Rendezvous Band, bend, ki je v svoji karieri med leti 1973 in 1981 izdal le en singel, pa vendar je s kompleksno združitvijo rhythm’n’bluesa, soul gorečnosti in nabritih “detroitskih” kitar, začrtal smernice nadaljnega razvoja rocka in to predvsem zaradi svojih energičnih koncertih nastopov, ki so bistvo vsakega prepričljivega rock’n’roll benda. Že v začetku sedemdesetih let so se pričeli zbirati bivši člani bendov MC5, The Stooges, The Rationals in The Up. Baza benda se je formirala v Detroitu leta 1973, ko sta se pričela družiti velika “bikerska” navdušenca: bivši MC5 kitarist, Fred Sonic Smith in preizkušeni detroitski basist, ki je igral v številnih zasedbah v šestdesetih, Ron Cooke... (v celoti...)
Radio Študent
Glasbena redakcija
Oddaja Razširjamo obzorja: Sonic’s Rendezvous Band – Strikes Like Lightning!
Nedelja: 27. november 2005 ob 15.00

LP Sonic Rendezvous Band, album Strikes Like Lightning! – A1 (City Slang)


*Za uvod predstavitve kompilacijskih posnetkov benda Sonic’s Rendezvous Band, ki so zbrani na LP plošči z naslovom “Strikes Like Lightning!”, smo poslušali skladbo City Slang, ki jo najdemo na prvi strani singla iz leta 1978. To je bila praktično edina uradna izdaja v času delovanja detroitske superskupine Sonic’s Rendezvous Band. Torej predstavljamo bend, ki je v svoji karieri med leti 1973 in 1981 izdal le en singel, pa vendar je s kompleksno združitvijo rhythm’n’bluesa, soul gorečnosti in nabritih “detroitskih” kitar, začrtal smernice nadaljnega razvoja rocka in to predvsem zaradi svojih energičnih koncertih nastopov, ki so bistvo vsakega prepričljivega rock’n’roll benda.

Že v začetku sedemdesetih let so se pričeli zbirati bivši člani bendov MC5, The Stooges, The Rationals in The Up. Baza benda se je formirala v Detroitu leta 1973, ko sta se pričela družiti velika “bikerska” navdušenca: bivši MC5 kitarist, Fred Sonic Smith in preizkušeni detroitski basist, ki je igral v številnih zasedbah v šestdesetih, Ron Cooke. Poleg vožnje z motorji in skupnega žuriranja sta pričela ustanavljati tudi bend. Zaradi različnih ambicij in divjega načina življenja se je zasedba na začetku neprestano menjala. Nastopali so v detroitskih klubih in v bližnjem univerzitetnem mestu Ann Arbor. Osrednja osebnost je bil vseskozi kreativni kitarist Fred Sonic Smith, ki je dal tudi idejo za ime benda. Nekoliko kasneje se je ustvarjalni ekipi pridružil kreativni soul navdušenec Scott Morgan, ki je bil v šestdesetih vodja in vokalist v garažno rockovskem bendu The Rationals. Oba sta imela v sebi izredne avtorske potenciale. Fred Sonic Smith je bil odličen kitarist, s svežimi ustvarjalnimi idejami, Scott Morgan pa je bil v tistem času eden od najbolj prepričljivih pevcev takratne detroitske rockovske scene, ki je znal prav tako kot Fred ustvarjati odlične pesmi, v novopečenem bendu pa je poprijel tudi za ritem kitaro. Konkurenca za vodilno funkcijo v bendu je bila zelo močna in morda je bil tudi to eden od ključnih razlogov, da bend nikoli ni postal znan širši rockovski javnosti. O razvoju Sonic’s Rendezvous Banda bomo rekli nekaj besed po naslednji skladbi: “Do It Again”.

LP Sonic Rendezvous Band, album Strikes Like Lightning! – A2 (Do It Again)

Slišali smo drugo skladbo “Do It Again” iz kompilacijskega LP-ja “Strikes Like Lightning”, ki predstavlja zbirko različnih koncertnih posnetkov benda Sonic’s Rendezvous Band med leti 1978 in 1979 in singel “City Slang”. Koncertni posnetki so nastali na njihovih nastopih po srednjem zahodu ZDA, njihova slaba zvočna kvaliteta pa nakazuje na to, da gre še za eno “bootleg” izdajo tega benda. Plošča je izšla v okviru Black Adder Production, in sicer na barvnem vinilu, v omejeni nakladi 500 kosov. Poznamo še dva zvočna zapisa tega benda: leta 1999 je pri detroitski založbi Mack Aborn Rhythmic Arts izšla podobna kompilacija, kot jo predstavljamo danes, z naslovom “City Slang”; obstaja pa še split album z bendom Destroy All Monsters, ki je izšel pod naslovom Sonic’s Rendezvous Band. Mi bomo s “Strikes Like Lightning!” slišali še dve skladbi: “Hearts” in “Walking The Streets”.

LP Sonic Rendezvous Band, album Strikes Like Lightning! – A3 (Hearts)
LP Sonic Rendezvous Band, album Strikes Like Lightning! – A4 (Walking The Streets)

V prvih zasedbah Sonic’s Rendezvous Band so se preizkusili številni odlični glasbeniki takratne detroitske rockovske scene, med njimi tudi Terry Trabandt, ki je pred tem igral bas pri The Rationals; še pred njim je sodeloval tudi bivši MC5 basist Michael Davis, pridružil pa se jim je tudi bobnar razpadlih The Rationals, Bill Figg. Kmalu se je namesto Davisa vrnil v zasedbo Ron Cooke, prav tako uveljavljeni basist na detroitski sceni šestdesetih, saj je pred tem igral z Mitchem Ryderjem in tudi v bluesovsko usmerjenem bendu Catfish. Sonic’s Rendezvous Band na začetku niso ustvarjali tipičnih rockovskih skladb, temveč so se bolj usmerili v improviziranje. Veliko je bilo jazz rockovskih “riffov”, katerih idejni oče je bil prav Fred Sonic Smith. Žal teh improvizacij, ki so jih v glavnem izvajali v svojih prostorih za vaje, niso nikoli objavili. Fred je bil med drugim velik oboževalec jazza in je svojo kitarsko tehniko nenehno izpopolnjeval tako, da je skušal na kitari posnemati zvoke različnih saskofonistov. Seveda je bil zelo navdušen tudi nad staro šolo rock’n’rolla Chucka Berryja in nad bendi britanske invazije, kot so bili na primer The Who, Kinks in Them. Od tod torej izhajajo različni vplivi na njegov način igranja kitare, ki je močno zaznamoval delo celotnega benda. Resneje so fantje pričeli ustvarjati sredi sedemdesetih let, po prihodu bivšega “Stooges” bobnarja Scotta Ashetona, ki se je iz L.A.-ja vrnil po razpadu še ene superskupine “New Order”. V tistem obdobju so Sonic’s Rendezvous Band pričeli aktivno koncertirati v okolici Detroita. Zanimivo je, da se celotna zasedba nikoli ni oddaljila od svojega ljubljenega mesta za več kot nekaj ur vožnje, kar nakazuje na dejstvo, da so bili za ameriške razmere lokalni bend.
Veliko takratnih koncertov je videl tudi njihov oboževalec Deniz Tek, ki se je pogosto vračal v Ann Arbor iz avstralskega Sydneya, kjer je ustanovil zelo vplivno zasedbo Radio Birdman. Od tod izhaja navezava med razvojem avstralskega neodvisnega rock’n’rolla in sonično eksplozijo detroitskega zvoka. Deniz Tek pravi, da je ravno Scott Ascheton definiral zvok Sonic’s Rendezvous Banda, “saj je bobne udarjal tako močno, da so se tresle stene”. Zaradi Scotta pa se je zgodila še ena sprememba v zasedbi benda. Ni se najbolje razumel z basistom Ronom Cookeom, zato ga je leta 1976 nadomestil še en odličen glasbenik detroitske scene, Gary Rasmussen, ki je v tistem času zapuščal bend Uprising, drugo različico zasedbe The Up. Slednji so bili zelo navdušeni nad glasbo benda MC5 in so jih pri svojem početju tudi močno posnemali.
Leta 1976 so Sonic’s Rendezvous Band še vedno nastopali na manjših odrih v detroitskih barih in klubih in zaradi objektivnih okoliščin so le počasi dobivali možnost za večje nastope. O teh okoliščinah nekoliko kasneje, zdaj bomo namreč še enkrat preverili, kako so koncertno zveneli med leti 1978 in 1979 in sicer v skladbah: “Gonna Run” in “Asteroid B-612” - mimogrede - pod tem imenom je v devetdesetih letih zelo uspešno deloval avstralski rock band iz Melbourna.

LP Sonic Rendezvous Band, album Strikes Like Lightning! – A5 (Gonna Run)
LP Sonic Rendezvous Band, album Strikes Like Lightning! – A6 (Asteroid B-612)

Ann Arbor je univerzitetno mesto v zvezni državi Michigan, kjer je več kot polovico prebivalcev študentov. To pomeni, da so se generacije študentov nenehno menjale. Novi študenti, ki so prihajali sredi sedemdesetih let, niso poznali MC5 ali The Stooges. Še več, slednja benda v Michiganu nista bila splošno uveljavljena niti ob koncu šestdesetih, ko sta bila na vrhuncu. Nikoli nista dosegla slave tipa Ted Nugent ali Bob Seger. MC5 so v Michiganu vedno obravnavali kot politične radikalce, ki igrajo hrupno glasbo, The Stooges pa so razumeli kot neko vrsto zafrkancije in šale. Obe zasedbi sta se v splošni rockovski zgodovini uveljavili šele kasneje, ko so jih številni mlajši bendi navajali kot svoje ključne glasbene reference. To pomeni, da tudi Sonic’s Rendezvous niso imeli splošne podpore v času svojega delovanja. Na njihovih nastopih so se zbirali glasbeni sladokusci tipa Deniz Tek in njihova veličina se je preko ustnega izročila počasi širila v mednarodne vode, od Avstralije pa vse do Stockholma. Tako so skozi čas postali kultni ljubljenci številnih rockovskih bendov. Mi si bomo privoščili še drugo stran edinega singla “City Slang” iz leta 1978, ki ga najdemo na obravnavani kompilaciji. Naslov skladbe je “Sweet Nuthin’”.

LP Sonic Rendezvous Band, album Strikes Like Lightning! – B1 (Sweet Nuthin’)

Relacije odnosov v zasedbi Sonic’s Rendezvous Band so bile zelo kompleksne in odslikavajo težave s katerimi se pogosto spopadajo superskupine. Glavna avtorja skladb sta bila Fred Sonic Smith in Scott Morgan. Med njima se je ustvarila nekakšna pozitivna konkurenca, kdo bo ustvaril več novih skladb in kdo si bo izboril vodilno vlogo. Fred po naravi ni bil nagnjen k vodilnim funkcijam, saj je bil dokaj svobodnega značaja. Po drugi plati Scott ni imel kakšnih posebnih poslovnih sposobnosti, ki so za uspešno vodenje benda prav tako pomembne. Rezultat tega je bil, da niso imeli močne voditeljske osebnosti, ki bi jih popeljala kam dlje od enega samega izdanega singla. Zanimivo je tudi to, da je Fred Sonic Smith prevzel skoraj vse vokalne naloge, namesto da bi pel Scott Morgan, ki je veljal za veliko spretnejšega pevca. Scott Morgan je torej igral ritem kitaro in odpel kakšno svojo skladbo, toda od leta 1978 naprej je bil vokalist izključno Fred Sonic Smith. V tistem času se je tudi pripravljal izid singla “City Slang” in najprej je bilo mišljeno, da se bo na singlu znašla skladba “Electrophonic Tonic”, ki jo je napisal Scott Morgan. Vendar je prišlo do zapletov v odnosih med Morganom in Fredom, potem ko so se Sonic’s Rendezvous Band leta 1978 odpravili brez Scotta Morgana na evropsko turnejo kot spremljevalni bend Iggyja Popa. Vse to se je dogajalo v zrelem obdobju benda, ki se mu bomo posvetili po skladbi “So Sincerely Yours”.

LP Sonic Rendezvous Band, album Strikes Like Lightning! – B2 (So Sincerely Yours)

Po vrnitvi Sonic’s Rendezvous Banda iz evropske turneje z Iggyjem Popom sta se pričela Fred Sonic Smith in Scott Morgan prepirati, katera pesem je primerna za izid na singlu. Na koncu so se odločili za “City Slang”. Morgan je bil v vseh procesih ustvarjanja in odločanja čedalje bolj odrinjen na stran.. V končni fazi je to postal bend Freda Sonica Smitha, ki se je medtem tudi močno zaljubil v Patti Smith, kar je rezultiralo v tem, da je bend kar nekajkrat igral kot njena predskupina. S tem se je ponudila priložnost za nastope na večjih koncertih, saj je bila Patti Smith leta 1979 že zelo uveljavljena, vendar je bil Fred trmast in po treh, štirih nastopih ni želel več igrati v podporo svoje bodoče žene. Tako so se Sonic’s Rendezvous Band vrnili v klube in bare v okolici Detroita, kjer so vse do leta 1981 nastopali v rock’n’roll podzemlju.

LP Sonic Rendezvous Band, album Strikes Like Lightning! – B3 (Money)

Slišali smo skladbo “Money” s kompilacijske LP plošče “Stikes Like Lightning!”. Razmere v bendu so se torej zaostrovale in Sonic’ Rendevous Band so se na koncu odločili, da odpustijo Scotta Morgana, kar je bilo v bistvu tudi zadnje dejanje tega benda. Nekajkrat so se še dobili na vajah, vendar želje po skupnem ustvarjanju ni bilo več. Ne glede na to so se govorice o njihovih odličnih živih nastopih nezadržno širile od Avstralije, preko Severne Evrope, vse do Seattlea. Številni bendi širom sveta se še danes sklicujejo na njihov eksplozivni sonični rock in vsi bivši člani benda, razen Freda Sonica Smitha, ki je umrl leta 1994, še vedno aktivno ustvarjajo v različnih glasbenih zasedbah. Ker nam je danes zmanjkalo časa, bomo morda kaj več o njihovem sodobnem ustvarjanju povedali kdaj drugič, zdaj pa poslušajmo še naslovno skladbo s kompilacije “Strikes Like Lightning!”.

Obzorja je skupaj s Sonic’s Rendezvous Band razširjal: Bruc


Komentarji
komentiraj >>