Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
ANIMAL COLLECTIVE – Feels (Fat Cat, 2005) (2601 bralcev)
Sobota, 3. 12. 2005
Bozji_dar



Klikni za veliko sliko: animal collective - feels Na svojem sedmem albumu, Feels, ki je letos izšel pri otoški založbi Fat Cat, je združba glasbenikov, ki se skriva za umetniškim imenom Animal Collective prekosila samo sebe. Tako dobrega nadaljevanja že lanskega odličnega Sung Tongs bi se lahko nadejali samo v sanjah. Na njem se zasedba, za to priložnost znova vsa četverica Avey Tare, Panda Bear, Geologist in Deaken, vsaj nekoliko odmika od prejšnjih izdelkov, ki so bili precej bolj kaotični in folk orientirani. Novi album Feels se zdi prej kot talilni lonec sodobnih ameriških žanrov: od indie rocka, folka in vseskozi prisotnega smisla za eksperiment pa vse tja do islandsko zvenečih poskusov, kakršen je denimo komad Loch Raven. Ritmično so Animal Collective precej bolj izoblikovani kot v preteklosti, skladbe pa bolj polne in aranžmajsko še bolj dodelane.
Kar so Animal Collective na svojih prejšnjih ploščah le nakazovali na momente, je z albumom Feels privrelo na plan v polnem sijaju. Člani kolektiva so znova dokazali, da so eden izmed redkih bendov v tem trenutku, ki še vedno zna pisati lepe pesmi ter z njimi zapolniti praktično cel album. Navkljub dokaj težkim aranžmajem skladb, v katerih združujejo preproste melodije z zahtevnejšim zvočnim eksperimentom, jim uspeva zveneti poslušljivo ter hkrati, ali pa morda prav zaradi tega, tudi sveže in zanimivo.

Čeprav je album Feels privlačen že po prvem poslušanju, vsekakor priporočam, da ga v celoti preposlušate večkrat. Le tako boste lahko odkrili celotno bogastvo, ki se skriva na njem. Bogate skladbe nam vsakič znova ponudijo nekaj novega, nekaj kar nam je s prejšnjim poslušanjem navkljub strogi koncentraciji ušlo. Ritmično-melodični okvir skladb je namreč okrašen s čudovitimi vokalnimi harmonijami, ki v misli zlahka prikličejo najboljše trenutke generacije z rožami v laseh, ter s celo kopico zvočnega okrasja, od samplanega hrupa, pa vse tja do majhnih, sprva povsem neopaznih elektronskih klikov in droneov. Vse to združiti v celoto, ki še kako dobro deluje, res ni mačji kašelj.

Na albumu, ki je bil menda posnet v neki predelani cerkvi v Seattleu sodelujeta poleg animalične četverice še dva gostujoča glasbenika: violinist Eyvind Kang, ki ga lahko povežemo z imeni, kot so Mr. Bungle, John Zorn in Laurie Anderson, ter pianistka Kristin Anna Valtysdottir iz zasedbe Múm. Po mojem mnenju njuna prisotnost na novi plošči pomeni več kot le samo podporo bendu, temveč je pomembno vplivala tudi na končni zvok albuma Feels.

Ob vseh kvalitetah, ki jih je Animal Collective posedoval in izkazoval že v preteklosti, se je z novim albumom Feels naučil še čutiti.


Komentarji
komentiraj >>