Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
MEHATRON::NOORDUNG (3412 bralcev)
Četrtek, 22. 12. 2005
Zala Dobovšek



V NUK-u se je včeraj zgodila tiskovna konferenca MEHATRON::NOORDUNG Dragana Živadinova, na kateri je predstavitev potekala v dveh sklopih. Prvi je bil 113. obletnica rojstva Hermana Potočnika Noordunga, drugi pa kot obeleženje minulih ter predstavitev in napoved novih načrtov predstav Živadinova. Tema konference se je torej gibala od samega Potočnika Noordunga - kot temeljnega vira navdiha – pa vse do konkretnih gledaliških projektov, ki še čakajo na svojo realizacijo. Vsem prisotnim so podarili tudi ˝vstopno karto˝ za udeležbo druge ponovitve predstave Noordung leta 2015.


V NUK-u se je včeraj zgodila tiskovna konferenca MEHATRON::NOORDUNG Dragana Živadinova, na kateri je predstavitev potekala v dveh sklopih. Prvi je bil 113. obletnica rojstva Hermana Potočnika Noordunga, drugi pa kot obeleženje minulih ter predstavitev in napoved novih načrtov Živadinovih predstav. Tema konference se je torej gibala od samega Potočnika Noordunga - kot temeljnega vira navdiha – pa vse do konkretnih gledaliških projektov, ki še čakajo na svojo realizacijo. Vsem prisotnim so podarili tudi ˝vstopno karto˝ za udeležbo druge ponovitve predstave Noordung leta 2015.

Kot je dejal Živadinov, je Herman Potočnik Noordung zanj ključ do njegove umetnosti, navezujoče na koncept kozmonavtskega središča. Potočnik, ki se je rodil 22. 12. pred 113 leti je s svojimi mnogimi idejami postal eden izmed utemeljiteljev kozmonavtike. Njegove znanstvene ugotovitve so močno vplivale na oblikovanje mnogih vesoljskih postaj. S knjigo ˝Problem vožnje po vesolju – Raketni motor˝ (v originalu ˝Das Problem der Befahrung des Weltraums – der Raketen Motor˝), ki je bila izdana leta 1929 in ki jo je bilo na tokratni konferenci tudi moč prelistati in naj bi bila ohranjena le še v petih izvodih, je imel Potočnik ogromen vpliv na takratne nemške raketne tehnike.

Herman Potočnik Noordung, ki ima velikanske zasluge za znanstveni napredek in tehnični razvoj na področju astronavtike, pa je po mnenju Živadinova še vedno prezrta osebnost našega ozemlja. Izrazil je željo, da bi se ga moralo vključiti v vzgojne sisteme in se v šoli z njim vsaj mimobežno srečati, če ga že ne predstavljati kot eno svetovno vplivnih zgodovinskih person našega porekla. Potočnik kot temeljni navdih projektov Živadinova se v njegovih predstavah pojavlja v nekakšni nedoločljivi sferi. Saj je nekakšen del igralske zasedbe, obenem pa tudi Živadinov sebe dojema kot njegovega igralca.

Drugi del konference pa se je predvsem nanašal na strnjen pregled ustvarjanja Živadinova. Naslednje leto v februarju bo namreč minilo dvajset let od retrogardističnega dogodka ˝Krst pod Triglavom˝, ki je nastal v sklopu Neue Slowenische Kunst in ki je v svojo kozmokinetično metodologijo vpeljal mit Hermana Potočnika. Med pomembne uresničene projekte pa seveda zagotovo spada prva ponovitev Noordunga 1995-2045, petdesetletne gledališke predstave, ki se je zgodila aprila letos v kozmonavtskem centru Jurija Gagarina. Treba je omeniti tudi uspešne informense in infointervencije, ki so se v zadnjem letu dogajali po Evropi; in sicer v Bruslju, Barceloni, Zagrebu, Provansi, na Dunaju in navsezadnje tudi v Slovenskem mladinskem gledališču.

3. decembra pa je bila v Pragi zaključena eksperimentalna faza PODROČJA::POLIGONI. Metode tega eksperimentiranja bodo prenesene v gledališko predstavo z naslovom SYNATPIENS ::AVATAR::UMBOT, ki bo premiero doživela 15. februarja 2005. Lokacija dogodka pa zaenkrat še ni znana. Predstava bo zajemala dve tematski kompoziciji. Prva bo govorila o fenomenu uspešne kozmopolitske ženske s svojim fascinantnim obstojem, drugi sklop pa bo predstavil opus dramatika Petra Božiča, ki bo tudi odigral nosilno vlogo.

Besedne skovanke, kot sta na primer ˝synatpiens˝ ali ˝umbot˝, izražajo posebne simbioze med dvema različnima ali celo navidezno neskladnima pojmoma. ˝Synatpiens˝, t.i. sintetični homosapiens, naj bi se po mnenju Živadinova nekoč pojavil tudi v gledališču in ne bo ostal le na filmskem platnu. ˝Umbot˝ pa predstavlja spoj uma in robota, torej nekakšna prepletenost razumnega z vzajemnim (ali nasprotnim?) motoričnim delovanjem.

Kot širše javen projekt pa bodo po Sloveniji in predvsem Ljubljani predstavljeni jumbo plakati za akcijo Noordung, ki bodo osveščali mimoidoče o obstoju in pomembni vlogi Hermana Potočnika kot potencialnega nacionalnega heroja.

Noordung 1995-2045 kot petdeset let trajajoča gledališka predstava, ki bo z breztežnim požiranjem časa, žal izgubljala tudi svoje igralce, pa skozi koncept Živadinova in njega samega zastavlja zanimivo miselno vprašanje, ki ga je načel avtor: ˝Je težje režirati nekoga, ki se še ni rodil - ali nekoga, ki je že mrtev?˝

Po karto je šla v vesolje Zala Dobovšek.



Komentarji
komentiraj >>