Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
bonnie prince billy & willard grant conspiracy (3887 bralcev)
Sreda, 18. 1. 2006
outlaw



Pregled dosedanjega dela dveh pomembnih sodobnih ameriških ustvarjalcev, oprtih na izročilo: Bonnie Prince Billy s koncertno ploščo in Willard Grant Conspiracy s pregledno zbirko studijskih posnetkov.
wgc.hinah.com
bonnieprincebilly.com
glitterhouse.com
dragcity.com
1. CD summer in the southeast, 1 (on) MASTER AND EVERYONE bonnie prince billy 3.40
CD bill frisell, 8 (on) OUTLAWS bill frisell 4.19
Master and Everyone, silovit, strasten začetek koncerta Bonnija Princa Billyja ali Willa Old-hama na enem od nastopov po ameriškem jugovzhodu, zabeležen na koncertni plošči Summer in the Southeast, Poletje na jugovzhodu.
Milko Poštrak vas, s pomočjo Martine, pozdravljam v redni tedenski oddaji Izven zakona vsako sredo zvečer. Nocoj bomo poslušali par koncertnih posnetkov z omenjenega albuma pomembnega sodobnega ameriškega pisca pesmi Bonnieja Princa Billyja, ob tem pa še par pesmi prav tako ene ključnih sodobnih ameriških zasedb, Willard Grant Conspiracy.
Pesem Master and Everyone je naslovna pesem albuma Bonnieja Princa Billyja iz leta 2003. Na tistem albumu je tudi pesem Wolf Among Wolves, ki jo bomo zdajle poslušali v koncertni izvedbi z albuma Summer In The Southeast.
2. isti CD, 4 (on) WOLF AMONG WOLVES bonnie prince billy 2.56
Bonnieja Princa Billyja spremljamo na tem radiu, vašem in našem neodvisnem, enem in edinem Radiu Študent, že od vsega začetka. Imeli smo srečo, da smo svoj čas, ob samem izidu, dobili v roke prvo malo ploščo z izredno pesmijo Ohio River Boat Song, ki je meni osebno še vedno ena najljubših in najbolj strastnih izvedb, namreč tista izvedba z male plošče iz 1992. leta, ki jo je Will Oldham objavil pod imenom Palace Songs. Kasneje, leta 2004, je, takrat že pod imenom Bonnie Prince Billy, objavil zanimivo ploščo z naslovom Bonnie Prince Billy Sings Greatest Palace Music, na kateri je, ob par starih sodelavcih, k sodelovanju povabil prekaljene studijske mačke iz Glasbenega mesta, iz kovnice obrtnega countryja, Nashvilla, med njimi Hargusa Piga Robbinsa, Stuarta Duncana in Eddieja Bayersa. Z njimi je za album Bonnie Prince Billy Sings Greatest Palace Music posnel tudi tole country izvedbo omenjene pesmi Ohio River Boat Song.
3. CD sings greatest palace music, 2 (on) OHIO RIVER BOAT SONG bonnie billy 2.55
Will Oldham je zatem 1993. leta pod imenom The Palace Brothers objavil album z naslovom There Is No-One What Will Take Care Of You s pesmimi, ki so zvenele hkrati starinsko, arhaično, izven časa, nadčasno, hkrati pa sodobno. Dodatno zmedo o času nastanka pesmi je lahko povzročal podatek na ovitku plošče, vsaj mojega vinilnega izvoda, kjer je navedena letnica 1983. Mimogrede, Will Oldham, ki je doma iz Louisvilla v Kentuckyju, je konec osemdesetih igral v par filmih, 1987. leta tudi v izvrstnem filmu Johna Saylesa z naslovom Matewan, ki govori o življenju in stavki rudarjev in o tem, kako so vrli predstavniki oblasti najbolj demokratične države na svetu krvavo zatrli stavko. Ameriške korporacije so vedno znale dušiti delavsko gibanje. V filmu Matewan se pojavlja tudi Hazel Dickens, ustvarjalka, ki je tudi osebno tesno povezana z življenjem rudarjev. Hazel Dickens bom predstavljal v posebni oddaji Moč pesmi v okviru oddaje Izven zakona prvo sredo v februarju.
Gremo nazaj k Bonnieju Princu Billyju in k njegovi koncertni plošči Summer In The Southeast. Z nje poslušajmo naslednjo izvedbo, pesem z naslovom Blokbuster.
4. CD summer in the southeast, 3 (on) BLOKBUSTER bonnie prince billy 4.19
Will Oldham je doslej pod raznimi imeni in z raznimi glasbeniki objavil že kar nepregledno zbirko plošč. Zdajle jih vseh nima smisla naštevati, ker bom gotovo kako pozabil omeniti, saj je izšlo tudi več zbirk z naslovom Lost Blues. Nekaj ključnih plošč ima naslove Palace Music, Palace Brothers, Arise Therefore, Viva Last Blues, nato so pod imenom Will Oldham izšle plošče Black/Rich Music, Ode Music, Joya in verjetno še kakšna, ki se je zdajle ne spomnim, nato Black Dissimulation, kjer se že pojavi ime Bonnie Prince Billy, ki ga je Will Oldham ohranil do danes. Sledile so I See A Darkness, Ease Down The Road in Master And Everyone. Poslušajmo naslovno pesem albuma I See A Darkness, tokrat seveda v koncertni izvedbi s plošče Summer in the Southeast.
5. isti CD, 9 (on) I SEE A DARKNESS bonnie prince billy 4.29
Z albuma I See A Darkness imamo na koncertni plošči Summer in the Southeast tole silovito koncertno izvedbo pesmi Death To Everyone.
6. isti CD, 12 (on) DEATH TO EVERYONE bonnie prince billy 5.45
Leta 2001 je Bonnie Prince Billy objavil album z naslovom Ease Down The Road. Takrat je s skupino tudi nastopil v Ljubljani, v Orto klubu. Seveda en najbolj vznemirljivih in nenavadnih koncertov samosvoje sodobne ameriške glasbe, oprte na izročilo countryja, folka in kajpak vseprisotnega rock and rolla v naših krajih. Z albuma Ease Down The Road je pesem Break of Day, ki jo bomo zdajle slišali v koncertni izvedbi.
7. isti CD, 6 (on) BREAK OF DAY bonnie prince billy 5.16
Na albumu Ease Down The Road je Will Oldham alias Bonnie Prince Billy sodeloval z znanimi glasbeniki, kot so David Pajo, Mike Fellows, Harmony Korine in Catherine Irwin. Slednja je, kot veste, pevka, kitaristka in piska pesmi v zasedbi Freakwater. Ta skupina je nedavno, v sodelovanju s člani zasedbe Califone, objavila novi album Thinking of You, ki ga bomo v kratkem temeljito poslušali tudi v tejle oddaji Izven zakona.
Leta 2004 je Bonnie Prince Billy objavil prej že omenjeni album predelav lastnih pesmi v obliki parafraze nashvilskega countryja z naslovom Bonnie Prince Billy Sings Greatest Palace Music. Naj kot zanimivost omenim, da je na tisti plošči kar nekaj predelav pesmi, ki jih je Will Oldham pod imenom Palace Brothers objavil 1994. leta na plošči, kjer je sam z akustično kitaro. Med njimi omenimo vsaj izredno avtobiografsko I Am a Cinematographer, pa You Will Miss Me When I Burn, No More Workhorse Blues in Pushkin. Slednja, torej Pushkin, je tudi na koncertni plošči Summer In The Southeast, vendar bomo to izvedbo zdaj zaradi pomanjkanja časa preskočili. Vendar ni problema, album Summer in the Southeast bo jutri, v četrtek, 19. januarja, zvečer na sporedu v oddaji Koncert Radia Študent.
Bonnie Prince Billy je lani s kitaristom Mattom Sweeneyjem, ki ga poznamo iz zasedb Chavez in Zwan, objavil album Superwolf, ki mu je sledil še mini album I Gave You. Sweeney je igral kitaro tudi na nastopih, s katerih so posnetki na koncertni plošči Summer in the Southe-ast. Na enem od nastopov sta Will Oldham alias Bonnie Prince Billy in Matt Sweeney takole odigrala in odpela pesem Beast for Thee, ki jo najdemo tudi na albumu Superwolf.
8. isti CD, 11 (oni) BEAST FOR THEE bonnie prince billy 4.13
Več o zasedbi, ki je igrala z Willom Oldhamom alias Bonniejem Princom Billyjem na koncertih 2004. leta boste zvedeli jutri v omenjeni oddaji Koncert Radia Študent, kjer boste slišali še več posnetkov z albuma Summer in the Southeast.
Mi pa se v zadnjem delu nocojšnje oddaje Izven zakona posvetimo pregledni zbirki z naslovom There But for the Grace of God prav tako dobro nam znane zasedbe Willard Grant Conspiracy, ki smo jo v tejle oddaji Izven zakona, pa svoj čas tudi v oddaji Obskurna kamra ali Camera obscura Zlata Kreča, poslušali od vsega začetka, od prvega albuma 3 AM Sunday at Fortune Otto's, ki je izšel 1996. leta v samozaložbi Roberta Fisherja z imenom Dahlia Records. Pevec Robert Fisher in kitarist Paul Austin sta vseskozi gonilna in ustvarjalna sila. 1998. leta je sledila klasika Flying Low, na kateri je tudi pesem Bring The Monster Inside. Poskusna izvedba, dokaj drugačna od končne inačice te pesmi, posneta v dnevni sobi Paula Austina, je sedaj dosegljiva tudi na omenjeni pregledni zbirki There But for the Grace of God. Poslušajmo jo.
9. CD willard grant conspiracy, 5 (oni) BRING THE MONSTER INSIDE willard grant conspiracy 5.45
Izvrstna zbirka There But for the Grace of God zajema prvo desetletje delovanja zasedbe Willard Grant Conspiracy, od že omenjenih prvih dveh plošč, 3 AM Sunday at Fortune Otto's in Flying Low, do Mojave, Everything's Fine in Regard The End, vključno z Epjem The Color of the Sun. Vse pesmi so pospremljene z izdatnimi opazkami Roberta Fisherja in Paula Austina, vključene pa so le studijske izvedbe, saj, kot pravi Robert Fisher v spremni besedi, so mnogi koncertni posnetki dosegljivi na vrsti plošč, med katerimi je tudi, kot seveda veste, tista z naslovom The Green, Green Grass of Slovenia, kar je kajpak parafraza naslova pesmi Green Green Grass of Home. Med ostalimi ploščami omenimo še Weevils in the Captain's Biscuit znane založbe Return to Sender, osredotočene na tovrstne koncertne objave, pa seveda še mini album z naslovom In The Fishtank, ki ni koncertna plošča, temveč plod sodelovanja Willard Grant Conspiracy in nizozemske elektronske zasedbe Telefunk.
Na zbirki There But for the Grace of God je še en prej neobjavljen posnetek, pesem z naslovom Rainbirds. Gre pravzaprav za pesem Right On Time z albuma Mojave. Robert Fisher meni, da je bila napaka, da so pesem preimenovali iz Rainbirds v Right On Time, Paul Austin pa navaja, da je bil pripev te pesmi »here come the rainbirds« enak pripevu ali delu besedila pesmi Painbirds zasedbe Sparklehorse. Zato so spremenili naslov pesmi. Rainbirds.
10. isti CD, 8 (oni) RAINBIRDS willard grant conspiracy 5.14
Zasedba Willard Grant Conspiracy je maja 2003 objavila zaenkrat zadnji album z naslovom Regard The End, Paul Austin pa, kot veste dela tudi v zasedbi Transmissionary Six. Lani so se pojavile prve novice o novem albumu z naslovom Let It Roll, ki je bil posnet v studiu Metro spomladi 2004. leta in tehnično obdelan v Los Angelesu. Plošča bi naj izšla v začetku lanskega leta, vendar nisem zasledil njenega izida. Počakajmo nanjo, nato pa jo bomo seveda poslušali tudi v tejle oddaji Izven zakona, če bo le prilika za to. Ob tem bi naj izšel tudi DVD s koncertnimi posnetki z nastopa na nemškem festivalu Rockpalast in na koncertu v okviru prireditve Orange Blossom Special, ki jo organizirajo pri založbi Glitterhouse. Robert Fisher je sodeloval v dveh posnetkih na albumu Elegy for Johnny Cash Jackieja Levena. Omenjeno ploščo in še par drugih plošč Jackieja Levena bomo poslušali v oddaji Izven zakona naslednji teden.
Za slovo poslušajmo še prej, torej pred zbirko There But for the Grace of God iz leta 2004, neobjavljeno različico izvedbe tradicionalnega napeva Dig a Hole in the Meadow, ki sta ga priredila Robet Fisher in Paul Austin. Pesem poznamo tudi s prej omenjenega mini albuma In the Fishtank, ki je plod sodelovanja zasedb Willard Grant Conspiracy in Telefunk.
11. isti CD, 17 (trad.,oni) DIG A HOLE IN A MEADOW willard grant conspiracy 6.20
Milko POŠTRAK


Komentarji
komentiraj >>