Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Sobota, 21.1.´06, 19h: BIOSPHERE - DROPSONDE (Touch, 2005) (2694 bralcev)
Sobota, 21. 1. 2006
goran



Biosphere: Dropsonde

Geir Jenssen je eden najvidnejših ambientalistov že iz zgodnjih devetdestih, ko se je po odhodu iz zasedbe Bel Canto posvetil solo ustvarjanju. Njegovo zgodnejše delo je nekoliko bolj plesno usmerjeno, vendar pa se je z vsako novo ploščo vedno bolj približeval neokrnjeni ambientalni glasbi. Z albumom Substrata, ki je izšel v letu 1997, je v tej zvrsti postavil tudi novi mejnik...
... Z novim albumom Dropsonde ponovno dokazuje, da kljub poplavi tovrstne glasbe še vedno ostaja originalen in da mu ne manjka inspiracije. Sicer lahko bolj površno poslušanje pripelje do ugotovitve, da je glasba precej podobna tisti s predzadnjega albuma Cirque, vendar pa ob večji pozornosti kmalu postane jasno, da je novi album veliko boljši predvsem na račun večplastnosti in večjega poudarka na subtilnih detajlih.
RADIO ŠTUDENT
TOLPA BUMOV
SOBOTA, 21. JANUAR OB 19.00

BIOSPHERE - DROPSONDE (Touch, 2005)

*Dropsonde je meteorološki raziskovalni instrument, ki se ga običajno izpusti iz letala in opravlja telemetrične meritve, medtem ko se spušča proti Zemlji. Najbolj pogoste informacije, ki jih ta naprava kumulira, so hitrost vetra, temperatura, vlažnost in zračni pritisk. Biosphere je psevdonim, pod katerim ustvarja norveški producent prvovrstne ambientalne elektronske glasbe Geir Jenssen. Ta torej ne odstopa od svoje fascinacije nad vsem, kar je povezano z vremenskimi pojavi, atmosfero in vesoljem ter to tudi tokrat odlično upesnjuje v novih skladbah.

Geir Jenssen je eden najvidnejših ambientalistov že iz zgodnjih devetdestih, ko se je po odhodu iz zasedbe Bel Canto posvetil solo ustvarjanju. Njegovo zgodnejše delo je nekoliko bolj plesno usmerjeno, vendar pa se je z vsako novo ploščo vedno bolj približeval neokrnjeni ambientalni glasbi. Z albumom Substrata, ki je izšel v letu 1997, je v tej zvrsti postavil tudi novi mejnik. O tem so si bili enotni tako poslušalci kot tudi drugi ustvarjalci tovrstne glasbe. Do takrat je izdajal glasbo pri vseh vidnejših elektronskih založbah: Origo Sound, Apollo, Beatservice in Runne Grammofon, z albumom 'Cirque' iz leta 2001 pa se je pojavil pri zelo cenjenem in bržkone najboljšem založniku za inovativno, kreativno ambientalno elektronsko glasbo, angleški založbi Touch. Z naslednjima dvema albumoma Shenzou in Autour De La Lune je svoj stil močno zminimaliziral: pri Shenzou je na svoj način obdelal orkestracije Clauda Debussya, z Autour De La Lune in manipulacijami zvočnih zapisov z vesoljske postaje 'Mir' pa se je precej oddaljil od svojega značilnega izraza in nekoliko razočaral predvsem tiste privržence, ki temu albumu niso posvetili večje pozornosti. Z novim albumom Dropsonde ponovno dokazuje, da kljub poplavi tovrstne glasbe še vedno ostaja originalen in da mu ne manjka inspiracije. Sicer lahko bolj površno poslušanje pripelje do ugotovitve, da je glasba precej podobna tisti z albuma Cirque, vendar pa ob večji pozornosti kmalu postane jasno, da je novi album veliko boljši predvsem na račun večplastnosti in večjega poudarka na subtilnih detajlih.

Dropsonde je izšel v lanskem decembru in nekoliko čudi odločitev, da so prvo izdajo natisnili le na vinilu, saj je izdaja laserskega ploščka napovedana šele za začetek februarja letos. Ob tem pa bo na ploščku tudi 6 novih skladb oziroma kar za pol ure dodatne glasbe, ne bo pa na njem skladbe, naslovljene 'In the shape of a flute', kar je ponovno precej nerazumljiva poteza. Če vemo, da so kritiki in feni hvalili že krajšo različico, je po izidu daljše verzije pričakovati nove hvalospeve na Jenssenov račun, saj so po mojem mnenju ravno nove skladbe, ki so že dostopne ne medmrežju, tiste najboljše in prav lahko se zgodi, da bo album ponovno na lestvicah najboljših tudi konec letošnjega leta. Skladbe, ki so izšle na vinilu, so praviloma bolj dinamične. Tu je povzorčil značilne jazzovske perkusije in jih zloopal v zanj značilni hipnotični repetitivnosti. Te skladbe močno spominjajo na odlično avstralsko jazzovsko elektronsko zasedbo Triosk, še toliko bolj na njihov odlični album 1+3+1, ki so ga posneli v navezi z Janom Jelinekom. Tistih novih 6 skladb, ki bodo izšle le na ploščku pa so povsem ambientalne, saj pri teh ni uporabil prav nobenih ritmičnih vzorcev in precej spominjajo na glasbo Williama Basinskega, ki se je ponovno proslavil prav v zadnjem času, predvsem s svojo famozno serijo Disintegration Loops. Jenssen se Basinskemu najbolj približa s skladbo naslovljeno 'Warmed by the drift'. Z značilnimi pókljanji dobi skladba arhaičen prizvok, z toplimi zvoki, čudovito melodijo in repetitivnostjo pa da tisti občutek, ki ga fetusu ponuja varno zavetje maternice. Medtem ko pri Basinskem emocije ne dajo tistega dokončnega občutka oziroma glasba nekako pomirja in iritira obenem, pa Jenssen z nekoliko toplejšimi zvoki poskrbi, da glasba le dobi tisti blagodejni učinek. Značilnost vseh skladb je večplastnost in tudi takrat, ko se določen del morda zazdi nekoliko enostaven, je to najverjetneje le tisti prvi občutek ali pa je tudi ta enostavnost tam povsem namensko in v kontekstu.

Dropsonde je album, ki se ga prav v vseh pogledih lahko pohvali, zahteva pa precej poslušalčeve pozornosti, saj pri površnem poslušanju, za kar se ponavadi ambientalno glasbo zlorablja, vse njegove kvalitete ne bodo prišle do izraza. V ustvarjalnem prostoru sodobne glasbene sredine je v zadnjem času močno prisotna melodramatičnost, ki je pogosto povsem površinska in dolgočasna. Mojstrovine, kot je album Dropsonde, pa dokazujejo, da je glasba lahko močno emocionalna, a obenem še vedno ponuja tudi vsebino in iskrenost. Žal zaradi časovne omejenosti ne bomo uspeli slišati celotnega albuma, poslušali pa bomo naslednje skladbe.

1.Dissolving Clouds (a/1)
2.Birds Fly By Flapping Their Wings (a/2)
3.Warmed By The Drift (a/3)
4.Arafura (a/6)
5.Fall In, Fall Out (a/7)
6.Daphnis 26 (a/8)
7.Altostratus (a/9)
8.Sherbrooke (a/10)

Tolpo Pripravil Goran.


Komentarji
komentiraj >>