Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Kadilski OFF (3317 bralcev)
Torek, 31. 1. 2006
tomazza



Pušenje, yeh!
... Hamas Izraela v zameno za nadaljnjo humanitarno pomoč še ne bo priznal ....

... za napotitev iranskega jedrskega vprašanja pred Varnostni svet tudi Kitajska in Rusija ...

... Združene države Amerike vohunijo na ozemlju Severne Koreje ....

... v novi vladi Čila bo polovica žensk ...

.... Liberalni in Socialni demokrati za izredno državnozborsko sejo o vstopu Slovenije v koalicijo voljnih v Iraku ...

Tudi v domovini prav danes obeležujemo svetovni dan brez kajenja. Da pa se v prihodnje tudi na tej strani Alp kadilcem ne bo prav dobro pisalo, sicer priča včerjašnja pobuda domačih društev Junijska lista, Slovenska zveza za tobačno kontrolo in študentov dentalne medicine, v kateri so se zavzeli za tobačni evro. To dodatno davščino, ki naj bi jo seveda poravnali kadilci ob nakupu posameznega zavojčka cigaret, naj bi vključili v zakon o omejevanju uporabe tobačnih izdlekov, ki je prav zdaj v parlamentarni proceduri.

Država, ki se že tako v veliki meri financira prav preko v domovini pokajenega tobaka, naj bi ta dodatni priliv v javno blagajno namenila za propagandne akcije, s katerimi naj bi se zmanjšalo število mladih in odraslih kadilcev, ter za financiranje raziskav zdravljenja posledic kajenja. Svojega kosa pogače pa se od tobačnega evra nadejajo tudi strokovna združenja in nevladne organizacije, ki se ukvarjajo s preprečevanjem in zdravljenjem bolezni, ki so posledica kajenja tobaka, med katere pa nenazadnje sodijo tudi sami pobudniki tobačnega davka.

Glasna je bila tudi Evropska zveza nekadilcev, ki se je ob tem svetovnem dnevu brez kajenja brez dlake na jeziku zavzela za zakonsko ureditev, ki naj zagotovi, da bo vsako delovno mesto brez kajenja tobaka. V Sloveniji, v kateri po podatkih iz leta 2001 kadi 23,7 odstotka odrasle populacije oziroma 28 odstotkov moških in 20 odstotkov žensk, naj bi bili zaradi posledic pasivnega kajenja najbolj ogroženi delavci v gostinstvu.

Nobenega dvoma tako ni, da se bo tudi domovina pridružila evropskim zgledom in kmalu prepovedala kajenje v vseh javnih prostorih. Nenazadnje je to že večkrat javno napovedal tudi minister za zdravje Andrej Bručan. Drugo vprašanje pa je, kako bodo potem poslovali v gostinstvu. Toda teh stvari se ob svetovnem dnevu brez kajenja pač ne sprašuje.

Da je humanitarna pomoč v sodobnem svetu predvsem sredstvo politične prisile, kaže zahteva bližnjevzhodne četverice - Združenih držav Amerike, Rusije, Evropske unije in Združenih narodov, da naj se zmagovalec palestinskih parlamentarnih volitev Hamas v zameno za nadaljnja humanitarna sredstva odreče nasilju in prizna državo Izrael. V Hamasu nad to zahtevo niso navdušeni. Mnenja so, da sprejetje demokracije še ne pomeni, da so se odpovedali tudi pravici do odpora proti izraelski okupaciji, ter da gre za klasično izsiljevanje palestinskega naroda.

Za spoznanje, da bližnjevzhodna četverica do nerešenega bližnjevzhodnega gordijskega vozla le nima tako zelo enotnega stališča, je sicer poskrbel ruski predsednik Vladimir Putin. Rusija Hamasa še nikoli ni označila za teroristično organizacijo, je poudaril, in se zavzel, da naj se humanitarna pomoč mednarodne skupnosti Palestincem nadaljuje, Hamas pa za vsak slučaj vseeno pozval, da naj se odpove skrajnemu delovanju in kakopak prizna Izrael.

Se pa lahko za priznanje lastne državotvornosti in samostojnosti po Putinovih besedah še naprej pod nosom obriše Čečenija. Ta naj bi bila po več kot desetletju bojev znova znotraj ustavnih okvirov Rusije, lokalne strukture v njej pa naj bi delovale na enak način kot v vsaki drugi ruski regiji, kar več kot o konkretnih razmerah v Čečeniji pove o ustavnem delovanju oblasti drugod po Rusiji.

Temeljito pa se je zamajalo rusko stališče do obravnave iranskega jedrskega vprašanja v Varnostnem svetu. Po novem sta za to tudi Kitajska in Rusija, vseh pet stalnih članic Varnostnega sveta pa je tako zavzelo enotno stališče in iranske oblasti pozvalo, da prekinejo vse dejavnosti, povezane z bogatitvijo urana. Diplomatska rešitev iranskega jedrskega programa s tem sicer še ni izključena, v ospredju javne pozornosti pa bo vsaj še do 6. marca, ko bo luč sveta ugledalo poročilo Mednarodne agencije za jedrsko energijo, ki bo zdaj očitno romalo tudi na Varnostni svet Združenih narodov. Odziv iz Teherana je zaenkrat pričakovan – za napotitev Irana pred Varnostni svet ni nobenih pravnih temeljev.

Po obelodanitvi nove sestave vlade v Čilu, ki jo je kongresu predstavila nova predsednica Michelle Bachelet, pa se bo v temeljih zamajala družbena ureditev te tradicionalno patriarhalne države. V novi vladi bo namreč deset moških in deset žensk, kar je Bacheletova že vzneseno označila za zgodovinski korak za enakost spolov. Žensko, Vivian Blanlot, pa namerava namestiti celo na čelo obrambnega ministrstva.

Španski predsednik vlade Jose Luis Rodriguez Zapatero je prišel na uradni obisk avtonomnih pokrajin Ceuta in Melilla na severu Maroka. Kljub temu, da sta izvenevropski španski eksklavi v zadnjih letih s strani mnogih Afričanov videni kot vhodna vrata v lepšo prihodnost, kar jih še posebej po maroško-španskem sporazumu o vračanju postavlja v nemil položaj, je tokratni prihod Zapatera v omenjeni pokrajini prvi uradni obisk kakšnega španskega premierja po letu 1980. Zapatero, obkrožen z ministroma za javno upravo in zdravstvo, se bo sestal s predsednikom Melille Juanom Imbrodo. Meščani Melille pa so ga, kljub obljubam o gradnji javne bolnice, pričakali s protesti.

Protestira pa tudi Severna Koreja. Pjongjang je danes obtožil Združene države Amerike, da naj bi njihova izvidniška letala samo januarja izvedla skoraj dvesto preletov nad državnim teritorijem. Uradna severnokorejska tiskovna agencija je povzela odziv Pjongjanga na neljube akcije Američanov z naslednjo floskulo: »Letalsko vohunjenje jasno kaže, kako zagreti so postali ameriški imperialisti v poskusih za nasilno zadušitev Severne Koreje in zanetenje agresivnih vojn proti drugim državam.« Dodamo lahko le: »Ko se tuče, taj se voli«.

Morda pa se lahko v iskanju rešitev problemov meddržavnih odnosov začnemo zanašati na čudeže. Ti dandanes niti niso več tako čudni. V nedeljo je uradni zagovornik dobrih del 'Janeza Pavla drugega' v postopku za njegovo beatifikacijo sporočil, da naj bi pokojni vatikanski poglavar po svoji smrti čudežno ozdravil neko redovnico. Srečnica, ki naj bi imela Parkinsonovo bolezen, je molila k pokojnemu Janezu in tako premagala za zdaj neozdravljivo bolezen. Vatikan sicer še ni potrdil, da se res ukvarja s preiskavo omenjenega zdravilnega procesa, gotovo pa je to voda na mlin pri iskanju zaslug pokojnega papeža za pridobitev naziva »blaženi«. Še en dokaz za resničnost izjave: »Vse se da, če se hoče«.

Še en čudež pa bo potreben, da bi se kaj pametnega izcimilo iz izredne seje državnega zbora o Iraku, za katere sklic so Liberalni in Socialni demokrati začeli zbirati podpise. Po poslovniku državnega zbora potrebujejo podpise 23-ih poslancev, skupaj pa jih obvladujejo 33. Če že ne dvomimo v uspešen sklic izredne seje o občutljivi tematiki, pa resno dvomimo v uspešnost same, recimo ji, debate. Kot je rekel že sam Janša, bi še ena razprava prinesla le ponavljanje že znanih argumentov obeh strani. Kot je znano, so domači kandidati za urjenje iraških domobrancev že izbrani in vlada zaenkrat nima nikakršnega namena spreminjati svoje odločitve. Tako bodo šli slovenski vojaki v okviru NATA v Irak služit milijone predvidoma po februarju.

Na ulicah domače prestolnice pa smo vse pogosteje priča vandalizmu. Ta problem naj bi bil tako pereč, da ga je za predvolilne samopromocijske namene zgrabila celo mestna županja Danica Simšič. Ker je sama sicer že odbrzela na odprtje razstave projekta Labirinti – nasilje nad mladimi, nam je o vandalizmu besedo ali dve povedal njen pooblaščenec in vodja oddelka za gospodarske javne službe in promet Gorazd Gorkič.

//////////////////////////////////////////////

Odpoved: Za off program sta poskrbela Tomaž Z. in tokrat premierno Boris, support je dal Erik.


Komentarji
komentiraj >>