Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
(2532 bralcev)
Sreda, 15. 2. 2006
Lan



Niso vsi ptički gripozni!!!
... obeta se javna debata o medijskem zakonu ...

... Drnovšek na duhovni oddih ...

... aviariše influenc auh ins Dojčland ...

... Britanski kadilci po irskih stopinjah ...


NAPOVEDNIK

Angleški in japonski znanstveniki so sluzavi. V enem od laboratorijev na univerzi v Southamptonu sta se v eksistenčno razmerje zapletla organska, svetlorumena enocelična sluz in robot s šestimi nogami.

Ljubezen se je začela z zasnovo sluzi. Sluz »Phisarum polichephalum«, ki se lahko razraste na površini več kvadratnih metrov, je bila zasnovana tako, da ne mara svetlobe in se z nje vztrajno odmika. Vezava robota na gibanje sluzi je bila preprosta. Šestnogi kiborg preko senzorjev enostavno posnema obnašanje svoje sluzave lutkarice.

Ideja, ki stoji za projektom, je preprosta. Najti učinkovite, energetsko racionalne vire, ki bi v prihodnosti kontrolirali mašinerijo za masovno produkcijo. Vizionarji tudi že sanjajo o prevoznih sredstvih na osnovi sluzi. Priče smo torej še enemu poskusu konvergiranja svetlobe v čisto energijo.

Poslušate odpiljenim, pogumnim, vizionarskim in sluzavim poskusom perpetiranja sveta aplavdirajoči OFF program Radia Študent.





OFF PROGRAM

Parlamentarni odbor za kulturo, šolstvo in šport je na svoje popoldansko zasedanje vrinil tudi točko dnevnega reda o sklicu javne daebate na temo neizogibno prihajajočega medijskega zakona. Preseneča dejstvo, da si je debatiranja pred obličjem zainteresirane javnosti zaželela večinska koalicija. Razlogov za to je lahko več. Bodisi bodo tako utišali opozicijo in civilno družbo, ki že tam od maja upravičeno kričita, da prave javne debate na dano temo ni bilo. Druga možnost –samospoznanje, da so ključni deli zakona neprimerni, neživljenjski in politično ukrojeni – je malo verjetna.

V preteklosti je bilo nejevere deležno tudi neudejstvovanje obeh predsednikov republike ob vprašanjih, kjer bi bil dvig glasu potreben in povsem na mestu. Potem se je zgodil Drnovškov preporod. Zakon o azilu je razglasil takorekoč med pakiranjem, nato pa se je odpravil na krajšo turnejo v Azijo. Jutri bo obiskal Šrilanko, kjer se bo sestal z državnim vrhom, v petek pa bo odpotoval v Indijo, kjer se bo v Bangaloreju udeležil praznovanja ob 25-letnici delovanja nevladne fundacije za umetnost žitja.

Na fešti bodo sodelovali mnogi duhovni in politični voditelji. Dogodka v Bangaloreju, ki je bil poimenovan kar Duhovna olimpijada, naj bi se udeležilo več kot 2,5 milijona ljudi. Med njimi pričakujejo več kot tisoč duhovnih voditeljev, pa tudi politikov, športnikov, poslovnežev in umetnikov.

Predsedniku republike se je pri izpolnjevanju zastavljenih plemenitih ciljev pridružila Civilna iniciativa izbrisanih aktivistov, ki bi s pridružitvijo Drnovškovemu zaenkrat fantomskemu gibanju za pravičnost in razvoj rada tvorno sodelovala in v obče dobro pomagala.

//////////////////////////////////////////////////

Predsednik Drnovšek za apele izbrisanih zaenkrat ostaja nem.

Britancem ne bo potrebno na poduhovljanje v indijski Bangalore. Prvi korak so storili tamkajšnji politiki. Blagodejno bo vplivala njihova morebitna implementacija najnovejšega sklopa zakonov, ki ga je sprejel spodnji dom britanskega parlamenta. Poslanci so izglasovali prepoved kajenja v vseh javnih lokalih, tudi v pubih, restavracijah in nočnih lokalih. Ukrep, ki je bil sprejet s 384 glasovi za in 184 glasovi proti, mora sprejeti še zgornji dom, v veljavnost pa naj bi stopil z letom 2007. Če bo zakon sprejet, se bo Velika Britanija tako pridružila Irski, Norveški, Španiji in Italiji, državam, ki so kajenje na javnih mestih povsem prepovedale.

Na prisojni strani Alp se bo v kratkem implementiral dodatek k omejitvi svobode našega gibanja. Minister za notranje zadeve Dragutin Mate, minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel in direktorica podjetja Cetis bodo podpisali krovno pogodbo o oblikovanju, izdelavi in personalizaciji biometričnih potnih listin, ki jih za dobrodošlico zahtevajo Združene države. Družbo bo vsem skupaj delal notranji minister republike Niger, saj se za sodelovanje s Cetisom resno zanima tudi ta afriška država.

Težav z gibanjem nikakor nima predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso. Popoldne bo Portugálec v Zagrebu začel turnejo po državah Zahodnega Balkana, v okviru katere bo poleg Hrvaške do sobote obiskal še Srbijo in Črno goro, Kosovo, Makedonijo, Albanijo ter Bosno in Hercegovino. S štiridnevno turnejo želi šef Komisije potrditi evropsko perspektivo, ki jo Unija ponuja Balkanu, hkrati pa države pozvati k nadaljevanju potrebnih reform.

Pred odhodom je Barroso predstavil tudi svoje videnje odnosne dinamike med svobodo govora in krhkimi čustvi subkulturnih grupacij. Ostro obsojamo nasilje, ki je v muslimanskem svetu izbruhnilo po objavi karikatur preroka Mohameda v nekaterih evropskih časnikih, je danes v Evropskem parlamentu poudaril predsednik Evropske komisije. Pri tem je poudaril, da je svoboda govora ena temeljnih vrednot EU, vendar pa ima tudi meje, ki jih je treba spoštovati. Ob tem je izrazil solidarnost z Dansko, saj embargo na njene izdelke ne boli le njene, temveč, po Barrosovih besedah, tudi ekonomsko dobrobit celotne Evropske unije.


Nemčija je medtem postala že peta država članica Evropske unije, ki je Evropsko komisijo uradno obvestila, da beleži odkritje virusa ptičje gripe pri divjih pticah. Nemške oblasti so virus odkrile pri mrtvih divjih labodih na otoku Ruegen (Rojgen) v Baltskem morju. Komisija bo še danes sprejela enake ukrepe, kot že veljajo za Slovenijo, Avstrijo, Italijo in Grčijo.














Komentarji
komentiraj >>