Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Torek, 21.2. ´06 ob 19.00 (ponovitev 28.2. ´06 ob 10.00) PIVOT: Make Me Love You (Sensory Projects 2005) (2758 bralcev)
Torek, 21. 2. 2006
tadej



Pivot Make Me Love You

Lansko leto je minilo v znamenju mnogih simpatičnih plat, kakšnih glasbenih presežkov pa skorajda ni bilo slišati. Nekateri glasbeniki, ki so glasbeno sceno pretresali z izdajami v preteklih letih, so lani producentsko počivali, za razliko od njih pa so se k snemanju končno spravili že dodobra uigrani Pivot. Lani so izdali svoj prvenec z naslovom »Make Me Love You«, ki po svoji drznosti ne odstopa od večine albumov 2005-ega leta in tako plove v varnih vodah popularnejše alternative glasbe. Ansambel Pivot se je formiral v letu 1999 v avstralskem mestu Sydney. Gre za petčlansko zasedbo, ki si je že zgradila nekaj mednarodnega ugleda z udejstvovanjem v globalni eksperimentalni sceni (v celoti) ...
* Lansko leto je minilo v znamenju mnogih simpatičnih plat, kakšnih glasbenih presežkov pa skorajda ni bilo slišati. Nekateri glasbeniki, ki so glasbeno sceno pretresali z izdajami v preteklih letih, so lani producentsko počivali, za razliko od njih pa so se k snemanju končno spravili že dodobra uigrani Pivot. Lani so izdali svoj prvenec z naslovom »Make Me Love You«, ki po svoji drznosti ne odstopa od večine albumov 2005-ega leta in tako plove v varnih vodah popularnejše alternative glasbe.

Ansambel Pivot se je formiral v letu 1999 v avstralskem mestu Sydney. Gre za petčlansko zasedbo, ki si je že zgradila nekaj mednarodnega ugleda z udejstvovanjem v globalni eksperimentalni sceni. Najprej imamo tu dva člana iz tria Triosk, ki se izraža preko fuzije jazza in elektronike. Pred tremi leti so skupaj z nemškim ektrončkarjem Janom Jelinkom posneli album »Triosk meets Jan Jelinek«, eno leto kasneje pa so svojo prvo in zaenkrat še edino soloizdajo obarvali s še večjo mero elektronike in izrazili težnjo po intenzivnejšem eksperimentiranju, ki spominja na izdelke Kammerfliemmer Kollektiefa. Poleg bobnarja in klaviaturista iz dotične matične zasedbe pa je pri Pivot še kitarist Richard Pike, ki je s svojim bratom Laurencom, prej omenjenim kot bobnarjem zasedbe Triosk, koncertiral za studijski duet Flanger.

Glede na omenjeno preteklost nekaterih članov kvinteta Pivot bi lahko pričakovali, da se bo tudi album »Make Me Love You« vrtel okoli jazza. Vendar z izjemo par bobnarskih zavojev temu ni tako. Album resda preveva nekakšna jazzy atmosfera, a samo zato, ker inštrumenti v rokah šolanih glasbenikov zvenijo precej drugače. Že iz naslova albuma se da uganiti, da so fantje, kot prvič, z bendom Pivot krenili v bolj indie vode, kot drugič pa, da nas ne čaka nič še neslišanega. Avstralski muzikantje se spretno izmikajo posiljujoči patetiki, ki bruha iz večine indie izvajalcev, hkrati pa ohranjajo tisto prijazno, na trenutke rahlo žalostno in nato spet veselo podobo tovrstne glasbe. Gre za dinamičen in bolj hiter postrock, okrašen z elektroniko in ksilofonom. Glasba se ne sramuje vpliva čikaške zasedbe Tortoise, še najbolj pa spominja na norveške Salvatore. In tako kot idej zasedbe Triosk, ki se jasno razkrivajo preko bobnov in ksilofona, tudi idej benda Pivot ne bi mogli pripisati ljudem z bujno domišljijo. Nahajajo se znotraj že ustaljenih glasbenih form, ki pa bolj poredko zaživijo, saj za svojo oživitev potrebujejo poleg občutka tudi kakšnega dobrega glasbenika. To je verjetno tudi razlog, da se omenjeni sin postrocka ni kloniral v taki meri kot razni špljenk špljenk bendi, v katerih se člani s prvo plato dostikrat šele učijo igranja inštrumentov. Ravnokar naštete lastnosti seveda niso razlog, da bi bil album slab. Vsebuje nekaj zelo dobrih komadov, sicer pa s svojo dinamiko in kvaliteto igranja, ki daje vsakemu poslušanju nov izziv, postaja nekakšen "must-have" v zbirki sproščene, prijazne in neškodljive glasbe. Na plati se najde tudi kakšen komad, na katerega se odzivajo strune globljih čustev, sicer pa, kot že omenjeno, bolj površinska zadeva, ki s pesmijo Montecore zaide celo v nek hibrid 2-step drum&bassa. Po besedah kitarista in producenta benda Pivot so hoteli narediti album, ki bi deloval kot kak obdelan in nasnet izgubljen posnetek iz sedemdesetih let. Če jim je to uspelo, se lahko prepričate v 50 minutah, kolikor traja ta inštrumentalni kos glasbe, sicer nominirane za nagrado znane avstralske radijske postaje Tripple J.

Pivot že pripravljajo material za nov album, na katerem se bo razkrila njihova naveza z laptop muzikantom Davom Millerjem. V tem letu jih čaka tudi turneja skupaj s Four Tet in Cocorosie, napovedan pa je še skupen nastop z legendarnim pevcem nekdanje krautrock skupine Can Damom Suzukijem.


Komentarji
komentiraj >>