Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
(3121 bralcev)
Četrtek, 6. 4. 2006
Lan



Tečaj funta na črno sredo in pokazatelj študentske podpore vladi Janeza Janše
... bojkot hitrega sodišča v Guantanamu ...

... Fujimori iz celice nataknil prstan japonski hotelirski magnatinji ...

... gvinejski predsednik na cesto brcnil premierja ...

... izraelska aretacija hamasovega vladnega ministra ...

OFF NAPOVEDNIK

Črna sreda se v britanskih ekonomsko-političnih analih pomni po umiku funta z evropskega tečajnega mehanizma 16. septembra 1992. Razlog so bile menjalniške špekulacije, zaradi katerih so bili britanski davkoplačevalci ob poštene 3,3 milijarde funtov. Kopica iznajdljivih posameznikov pa je dobro zaslužila. Med njimi velja omeniti demokratizacijskega mesijo bivšega vzhodnega bloka, Georgea Sorosa, ki je zaradi panike kraljestva njenega veličanstva v slabem mesecu pobasal milijardo ameriških dolarjev.

Devalvacijo študentskih pravic bo slovenski študenteraj obeležil s shodom, poimenovanim po britanskem zgledu. O Črni sredi več pojasnjuje predsednik ŠOS-a, Miha Ulčar.

///////////////////////////////////////////////////////

Poslušate črne dni v tednu razsvetljujoči OFF program Radia Študent.




OFF PROGRAM

Francoski študentje stopnjujejo svoje aktivnosti ob protestih zoper sporni zakon o zaposlovanju. Poleg prometnih infarktov, ki jih povzročajo s cestnimi blokadami, bo zaradi njihovega nestrinjanja z reformami delovne zakonodaje posledice očitno utrpela tudi francoska industrija. V bližini Bordeauxa je okoli sto protestnikov zaustavilo konvoj s sestavnimi deli za največje letalo na svetu, Airbus A380. Z nevšečnostmi se je moralo letalsko podjetje Airbus soočiti tudi v Toulusu, kjer so demonstranti blokirali dostop do tovarn v lasti podjetja.

Protivladni protesti opozicijskih strank pa so se začeli tudi v Nepalu. Tamkajšnja policija je že aretirala približno 300 protestnikov, ki na pobudo združene opozicije protestirajo proti vladavini kralja Gyanendre. Želijo si predvsem demokratičnih reform, potem ko je Gyanendra 1. februarja lani razpustil vlado in si prisvojil vso izvršno oblast. Med prijetimi protestniki so številni opozicijski voditelji, delavci in študentski aktivisti. Nepalska opozicija očitno misli resno, saj se je povezala tudi z maoističnimi uporniki, kar utegne povzročiti nov val nasilja v tej himalajski državi.

Veliko bolj odmevna aretacija je uspela izraelski policiji v predmestju Jeruzalema. Aretirali so namreč ministra za Jeruzalem v novi Hamasovi vladi, Haleda Abu Arafo, ki je bil namenjen na otvoritev prostorov svojega urada. Aretacija predstavlja simbolno dejanje konflikta med Izraelci in Palestinci glede vprašanja statusa vzhodnega Jeruzalema, kjer je bil palestinski minister aretiran. Izrael je sicer že prepovedal članom Hamasove vlade gibanje med območjema Gaze in Zahodnega brega kot znak nestrinjanja z njihovo politiko.

Avstrijski kancler Wolfgang Schuessel je zagotovo razveselil beloruske študente, ki so aktivno sodelovali v protestih proti diktatorskemu predsedniku Aleksandru Lukašenku. Predsedujoči Evropski uniji jim je namreč zagotovil, da bodo po izključitvi s fakultet v svoji domovini dobili možnost za nadaljevanje univerzitetnega izobraževanja v državah znotraj Unije.

Voditelja beloruske opozicije Aleksandra Milinkeviča pa je danes sprejel evropski parlament. Evroposlanci so sprejeli neobvezno resolucijo, v kateri pozivajo članice k sprejetju sankcij proti uradnim oblastem v Belorusiji. Sankcije naj bi med drugim zajemale prepoved vstopa v Evropsko unijo za vse predstavnike beloruskih oblasti in vse, ki kakorkoli sodelujejo pri kršenju človekovih pravic v tej državi.
19-letni kanadski mladostnik Omar Khadr, ki je v Guantanamu »priprt«, v narekovajih, zaradi obtožbe uboja ameriškega vojaka v Afganistanu, bojkotira delo tamkajšnjega hitrega vojnega sodišča, saj mu taboriščno osebje onemogoča sodelovanje z branilcem in vsaj osnovno pripravo na sojenje, v okviru katerega mu grozi obsodba na smrt. Obravnavo tako pričakuje v samici. Omar je bil v času »aretacije«, spet v narekovajih, star 15 let. Več o ostalem dogajanju v očetnjavi demokracije pa naša tamkajšnja dopisnica, Lidija Poljaček.

///////////////////////////////////////////////////////

Od ameriške žalosti k ljubezni. Nekdanji perujski predsednik Alberto Fujimori je izza zapahov dahnil usodni »da«. Srečnica je japonska hotelska magnatinja Satomi Kataoka. Fujimori, ki v čilenskem priporu čaka na izročitev Peruju, kjer ga čaka obtožnica za korupcijo in kršitve človekovih pravic, je dejal, da je bil to »najsrečnejši dan v njegovem življenju.«

Švedska naj bi sprejela in zaprla nekdanjega liberijskega predsednika Charlesa Taylorja. Prošnjo so na skandinavsko državo naslovili Združeni narodi, potem ko je to zahtevala Nizozemska, ki trdi, da mora za obravnavo v Haagu obtoženec že odsedeti primeren čas v tretji državi. V Sierri Leoneju so varnostne razmere namreč nezadostne. Pred Švedsko, kjer kazen že prestaja Biljana Plavšič, je ponudbo za sprejem Taylorja že zavrnila Avstrija.

Gvinejski predsednik Lasana Conte, ki se sicer zaradi kronične bolezni zdravi v Švici, je z nagovorom po gvinejskem nacionalnem radiu odpustil premiera Cellouja Daleina Dialla. Slednjemu si je namreč dan pred tem na istih radijskih valovih prisvojil par pooblastil, ki mu po ustavi ne pritičejo. Opozicijske skupine pa medtem v prestolnici Conakry zahtevajo razpust parlamenta in vzpostavitev prehodne vlade.

Predstavniki treh civilnodružbenih organizacij iz kroga Nove revije so predstavili pismo ameriškemu zunanjemu ministrstvu, v katerem kot neresničen ocenjujejo stavek v nedavnem poročilu o položaju človekovih pravic, da zakon o RTV Slovenija določa večje zastopstvo vlade in DZ v svetih, ki neposredno nadzorujejo RTVS. Jože Jerovšek in Andrej Aplenc sta apologijo zakonu pela z že znanimi argumenti o lustraciji predstavnikov ex-komunističnega sistema – spomnimo, že v razlagi členov osnutka RTV-zakona ime Janez Kocijančič ni umanjakalo v nobenem odstavku - predstavnika civilne družbe pa sta si pomagala tudi z zbranimi deli citatov Branka Grimsa.

OFF sta podpisala gušter Matej in Lan,








Komentarji
komentiraj >>