Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Vse barve ESF (3413 bralcev)
Sreda, 13. 11. 2002
tomazza



Evropski socialni forum, ki je potekal od 6. do 10. novembra v Firenzah, je bil fantastičen prikaz moči gibanja za globalizacijo pravic. Množica udeležencev, mnoštvo političnih tradicij, oblik organiziranja, jezikov in političnih kultur – multituda gibanja gibanj, ki pa ima skupno željo sabotirati, izprazniti, spreobrniti oblast, da bi osvobodili človeštvo, njegovo željo po sodelovanju, komunikaciji, solidarnosti in vzajemni kontaminaciji.
V današnjem N-euro momentu predstavljam poročilo udeleženca prvega evropskega socialnega foruma v Firencah.

VSE BARVE ESF

Evropski socialni forum, ki je potekal od 6. do 10. novembra v Firenzah, je bil fantastičen prikaz moči gibanja za globalizacijo pravic. Množica udeležencev, mnoštvo političnih tradicij, oblik organiziranja, jezikov in političnih kultur – multituda gibanja gibanj, ki pa ima skupno željo sabotirati, izprazniti, spreobrniti oblast, da bi osvobodili človeštvo, njegovo željo po sodelovanju, komunikaciji, solidarnosti in vzajemni kontaminaciji. Podatki o udeležbi so suhoparni, a vendar impresivni. V uradnem delu ESF je sodelovalo 40 000 delegatov. Neprešteti tisoči pa so sodelovali v avtonomnih prostorih znotraj socialnega foruma v skladu z doktrino »z eno nogo zunaj, z drugo notri«, ki so jo še pred forumom sprejele v mreže in mreže mrež organizirane komponente gibanja.

Tovrstna doktrina in bivanje v okviru družbenega foruma je bila elegantna rešitev problema pogosto ambivalentne komunikacije med »starimi« komponentami gibanja, ki so organizirane klasično, strankarsko ali NGO-jevsko in med »novimi«, miceličnimi komponentami gibanja, ki so organizirane mrežno, horizontalno. Te se povezujejo na osnovi biopolitične sorodnosti metod delovanja in ne na osnovi idejno političnih sorodnosti in razlik. To pa nikakor ni neprehodna ovira za sodelovanje med starimi in novimi oblikami politične subjektivnosti.

Po Genovi, po tragičnem zlomu komunikacije med različnimi komponentami Gibanja, je obstajala bojazen, da se bo gibanje institucionaliziralo. Kar bi predvsem pomenilo ujetje gibanja v mehanizmih strankarsko-politične mediacije in v izgonu metod in praks, ki se dogajajo izven teh okvirov, ki se jih ne da posredovati in pokriti znotraj njih. V obdobju po Genovi je šlo za izganjanje »nasilja« iz gibanja, kar pa je pogosto pomenilo izganjanje metode vzpostavljanja konflikta, da bi prišli do novega konsenza. Takšnega novega konsenza, ki bi odprl pot multitudi, ki ni niti ljudstvo niti razred niti narod niti posameznik ali posameznica. Multituda je navznoter heterogena in navzven odprta, medtem ko so vse ostale kategorije in subjekti navznoter homogeni in navzven zaprti, defenzivni.

Takšnega »novega« konsenza pa se ne da doseči brez konflikta, krize, njenega poglabljanja in artikuliranja v smeri drugačnega sveta. Zanj je potrebno neubogljivo telo, ki s svojim delovanjem in investiranjem lastnih resursov pokaže na pogosto nevidne meje, ki strukturirajo binarnost: notranje-zunanje, vidno-nevidno, vključeno-izključeno. Neubogljivo telo - individualno, kolektivno in skupnostno telo multitude - vzpostavi konflikt točno na teh mejah in ga artikulira ter poglablja v smeri sveta mnogoterih svetov.

ESF je bil tako tudi prostor odpiranja novih konfliktov in vzpostavljanja novih meja. Akcija nepokornih na meji med Slovenijo in Italijo, hitre direktne akcije v Firencah proti določilom copy righta in proti multinacionalkam, ki služijo na račun vojne, so se zgodile zato, da bi odprli nova področja političnega delovanja. Mediji pa še vedno proizvajajo svoje informacije v zaprašenih in zapuščenih laboratorijih dualnosti: nasilje-nenasilje, dobro-slabo, sprejemljivo-nesprejemljivo. To pa zato, ker ne razumejo multiplega karakterja gibanja gibanj, ker ga še vedno smatrajo za antiglobalističnega, za reaktivnega in defenzivnega. Toda ne, pri gibanju ne gre za defenzivnost, temveč za ofenzivnost. Gibanje se bori proti kršenju ekonomskih, socialnih in političnih pravic. Pa ne samo to, hkrati izumlja tudi nove ekonomske, socialne ter politične pravice.

In kako izumiti in uveljaviti nove pravice preko priznavanja obstoječega reda? Nikakor! Gibanje gibanj ni niti sistemsko niti antisistemsko - je transsistemsko. Izumlja, proizvaja in uveljavlja pravice, skupne besede, komunikacijo, oblike življenja. Velika lekcija Firenc je izstop iz dvojnosti: apolitično nasilje – političo nenasilje; je osvojitev lastne ekonomije nasilja. »Mi nismo politiki, politiko uporabljamo kot sredstvo«. Politiko uporabljamo, da osvobodimo željo, da realiziramo naše potrebe, da osvobodimo človeštvo kot polje empatičnosti, komunikacije, solidarnosti in afektivnosti.

Berlusconijeva specialna vojna, ki so jo izumili in uporabljali že v času hladne vojne, je v Firencah naletela na popolnoma neplodna tla. Namesto da bi se zakoličila v dualnost apolitični nasilneži - politični miroljubneži, si je polomila ost na veličastni protivojni manifestaciji. Heterogeni navznoter in odprti do mesta Firence in do vsega sveta. Sporočilo manifestacije je bilo: mogočneži tega sveta, vojna za nas ni faktor homogenizacije po nacionalnih ali civilizacijskih mejah. Vojna, ki ste jo napovedali, ni vojna, ki bi združila civilizirane zahodnjake proti neciviliziranim in barbarskim kulturam, religijam ali režimom. Vojna, ki se jo greste, je izpostavila edinega pravega sovražnika in to ste vi, vi, ki ste jo instrumentalizirali.

Kljub navidezni kaotičnosti in nepreglednosti ESF je bilo srečanje s pozicije prakse gibanja gibanj konsistentno. Dogodek Firenze smo živeli v avtonomnem prostoru disobedientov - nepokornih, ki želijo hoditi po poti izgradnje sveta mnogoterih svetov. Politični predlog evropske mreže nepokornih je skupno iskanje metode definiranja in uveljavljanja novih ekonomskih, socialnih in političnih pravic. Če hočemo izumljati nove pravice, nov skupni jezik, nove oblike individualnega in kolektivnega življenja lastnega multitudi, moramo rušiti obstoječi konsenz in vzpostavljati novega.

Naš jezik ni jezik revolucije ali reforme, proti obstoječi oblasti ne postavljamo proletarske ali ljudske oblasti. Naše dileme se ne oblikujejo na dvojnosti nasilje-nenasilje. Našega delovanja prav tako ne določa dualnost politično-antipolitično. Smo onstran teh dualnosti. Predlog nepokornih je: identificirajmo vse tiste vidne in nevidne meje, ki strukturirajo svet. S svojimi nepokornimi telesi pokažimo te meje in izdolbimo razpoko v obstoječem konsenzu, ki legitimira hierarhične maksime oblasti. Na cepin v razpoki pripnimo alternative, ki so v priznavanju individualnih in kolektivnih pravic, ki ne izhajajo iz nekega transcendentnega reda, temveč iz potencialov individualnega in kolektivnega življenja multitude.

To je alternativa, ki jo predlagamo in ki seveda nima nobene zveze z makroekonomskim ali makropolitičnim špekuliranjem okoli modelov, režimov in sistemov. To je pomen našega gesla, ki pravi, da nismo politiki, temveč da politiko uporabljamo. In zato - smo v ofenzivi.

ODPOVED: Tudi današnji N-euro moment, v katerem je s svojim poročilom z evropskega socialnega foruma v Firencah gostoval Blanco, sem izpeljal Tomaž Z. Več o dogodkih v Firencah pa najdete tudi na www.dostje.org.


Komentarji
komentiraj >>