Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Petek, 21. 4. ´06 ob 17.00; FANTOMASMELVINS BIG BAND (3292 bralcev)
Petek, 21. 4. 2006
goran



Recenizija koncerta FantomasMelvins Big Banda iz Cvetličarne Media Parka ...
* Napovedana, na vse pretege hvaljena glasbena atrakcija v režiji The FantomasMelvins Big Banda je povsem upravičila ves pomp, ki so ga mnogoteri mediji vzdignili ob novici, da bodo fantje svoj prvi družni nastop na stari celini pričeli prav v Ljubljani. Posebna zahvala gre Bubi, saj je naša prestolnica v primerjavi z ostalimi mesti, kjer se bo zvrstilo naslednjih 10 koncertov, komajda opazna. Očitno pa velikost le ni vse, kar je nazorno dal vedeti že frontman Dälekov, ki so tokrat bili v vlogi radiatorja, ko je po koncu ogrevanja prisotne naslovil z besedami: »We love you Ljubljana, every time we play here, you come and suport us, we really want to thank you motherfuckers«, nato pa napovedal njihove 'starejše brate', glasbeni posladek večera: The FantomasMelvins Big Band. Ker zasedbo Dälek pri nas že zelo dobro poznamo, njihovemu nastopu ne bomo namenili večje pozornosti, omenimo le, da so korektno odigrali svojo vlogo in prisotne pripravili na trde ritme, ki so sledili.
Tudi o FantomasMelvins big bendu smo v zadnjih tednih na naši frekvenci povedali domala vse, zato se bomo osredotočili na koncert sam. Kmalu po zaključku nastopa zasedbe Dälek se je prizorišče pričelo polniti in ob prihodu zvezdnikov je bila dvorana že krepko zapolnjena. Glasbeniki so v obliki polkroga zavzeli svoje bojne položaje in pogled na šesterico je bil prav zastrašujoč. Bobnarja Dave Lombardo in Dale Crover na levi, Buzz Osborne v središču, nato basista David Scott Stone in nam dobro znani Trevor Dunn ter skrajno desno, za vsemi svojimi tehnikalijami in mikrofoni, monstruozni Mike Patton .
Uvodna, umirjena, skoraj ambientalna skladba je le še dodala k vseprisotni nervozi, ki jo je bilo moč čutiti v zraku, saj je bilo vsem jasno, da sledi val zvočnega terorja. In res, že naslednji trenutek je bila dvorana v zraku, saj smo slišali nekaj najbolj udarnih skladb z zadnjega albuma zasedbe Fantomas 'Suspended Animation'. Skladbe se od izvirnikov niso kaj dosti razlikovale, kar le še potrjuje dejstvo, da ima skupina repertoar in samo izvedbo dodobra naštudirano. To je nekoč v intervjuju povedal tudi Osborne ki je dejal, da so Melvins v primerjavi s Fantomas veliko bolj primitivna zver, saj se Fantomas svojega izraza držijo mnogo bolj strogo oziroma dosledno. Praktično to pomeni, da na vajah naštudirajo vse tiste majhne detajle, ki jih nato na odru le še ponovijo. No, verjetno nekaj svobode še vedno ostaja, kot je to pokazala tudi situacija, v kateri je Patton ostalim glasbenikom ročno in oralno dirigiral in sta ga bobnarja očitno narobe razumela. Tega nesporazuma niti ne bi opazili, če se Pattonu v manjši zmešnjavi usta ne bi razširila do ušes, to pa je le še poudarilo tisto nadvse prijetno vzdušje, saj nepredvidljivi Patton pogosto deluje nekoliko nedostopno in odmaknjeno. Več kot očitno je bilo, z izjemo Osborna, pri katerem se zaradi statičnosti obraznih mišic nikoli ne ve, kakšne volje je, da se vsi glasbeniki nadvse zabavajo, kar je običajno tisti dejavnik, ki glasbo najbolj približa množici in ji da občutek iskrenosti. Skladbe uvodnega dela so zelo nazorno dale vedeti, zakaj šesterica sodi v vrh tovrstne glasbe. Menjavanje tempa in ritma je bilo bliskovito, hip hop ritem se je v trenutku prelevil v speed ali thrash metalsko norenje in obratno, vse skupaj pa je bilo začinjeno še z dobršno mero hrupa, saj je Patton med drugim tudi velik privrženec japonske institucije hrupa Merzbowa . Vsa stvar je bila tako konfuzna, da je bilo povsem nemogoče uganiti, kaj bo sledilo v naslednjem trenutku, zato je vsak posameznik pač sam sebi našel najbolj primerno frekvenco poskakovanja.
V drugem delu koncerta so na svoj račun prišli predvsem feni Melvinsov, saj so odigrali lep del skladb, ki jih lahko najdemo na njihovem edinem skupnem albumu 'Millennium Monsterwork', pa tudi na enem bolj eksperimentalnih albumov iz diskografije Melvinsov, naslovljenem 'Houdini' . Med drugimi smo tako lahko slišali udarne 'Night Goat', 'Hooch' , 'Honey Bucket' in 'Hag Me' ter še nekoliko počasnejšo verzijo odlične zapohane skladbe 'The Bit'. V tem delu sta bila v ospredju predvsem Buzzov težki kitarski zvok in odlični Dale Crover za bobni. Oba bobnarja sta odlično sodelovala in se dopolnjevala, težav pa jima ni povzročalo niti hitropotezno sinhronizirano ropotanje. Po približno sedemdesetih minutah so se zahvalili in odkorakali z odra, vendar pa smo tokrat, za razliko od koncerta zasedbe Fantomas izpred dveh let, dobili tudi dodatek in Patton je bil z odzivom občinstva vidno navdušen. Njegovemu navdušenju se pridružujemo tudi mi, saj je bilo očitno, da množica zasedbi dobro pozna in da na koncert ni prišla zgolj zaradi medijske izpostavljenosti dogodka.
Če povzamemo sredin večer v Cvetličarni Mediapark lahko sklenemo, da smo videli izven serijski nastop svetovne glasbene atrakcije, ki je ponudila vse, kar smo od njih pričakovali in še več. Res je, da na primer vložki, kot je bil tisti basista Stona (stouna), ko je sredi koncerta zasoliral z bakreno žico, priklopljeno na ojačevalec, jo razvlekel čez celoten oder in pri tem udarjal v vse, kar je bilo pri roki, lahko v drugo zgubijo tisti pravi namen, vendar pa bomo to spregledali. Spregledali zato, ker se, kot rečeno, tokrat prvič predstavljajo v Evropi, kjer te pogruntavščine pač še nismo videli. Oba benda smo posamično sicer v preteklosti že gostili na naših odrih, vendar pa v družni izvedbi glasbeni izraz obeh zasedb dobi nove razsežnosti. Zabavljaškost Fantomasov dobi resnejši priokus, že tako težko zveneča godba Melvinsov pa ob dveh bobnarjih in dveh basistih dobi še tršo podobo. Dogodek bomo pomnili še dolgo.

Na koncertu je svojo frekvenco lovil Goran Kompoš.


Komentarji
komentiraj >>

Re: Petek, 21. 4. ´06 ob 17.00; FANTOMASMELVINS BIG BAND
Gash [21/04/2006]

Goran: odlično si povzel, tako kot je bilo!! Super!! Je pa res da si verjetno album suspended animation zamenjal z amenaza al mundo saj so iz prvega odigrali le 2 komada, medtem ko je bilo večina fantomas komadov iz prve plate, 2 iz directors cut ter nič iz d. cordia. Tudi melvins komada honey bucket niso igrali, bil je mobius hibachi!! Ok, to sem napisal le zato, da ne boš v zmoti!! Na zdravje
odgovori >>

    Re: Petek, 21. 4. ´06 ob 17.00; FANTOMASMELVINS BIG BAND
    anonimni alkoholik [22/04/2006]
    razprave o tem ali so bili tisti začetni komadi z njihove istoimenske plošče ali z suspended animation se bom vzdržal, za honey bucket pa resnično nisem bil prepričan. imam disfunkcionalen kratkoročni spomin, tako da raje uporabljam klasični A4 spomin, žal pa sem tokrat (zopet se sklicujem na napako v spominu) pozabil beležnico. bi pa vsekakor moral preveriti ali sem honey bucket slišal ali ne! vsekakor hvala za komentar oziroma popravek, saj kot pravi rek; "več glav, več poje"!
    odgovori >>